Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mateki

Co to jest (ozdobne jajko)?

Rekomendowane odpowiedzi

mateki   

Może ktos z was wie co to jest?? Mój tata znalazł to chodząc z wykrywaczem. Waży tyle co gotowane jajko, wyglądem przypomina jajko, ale nim nie jest bo wykonane jest chyba z jakiejs kości.

Zdjęcia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nic tylko wymościć gniazdko, siąść i czekać na dinozaura.

Mnie to wygląda na taką ozdóbkę z marmuru lub sztucznego marmuru. Widziałem takie u kamieniarza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to może być to wszystkim - od elementu ozdobnego po obciążnik tkacki.

P.S. Mam nadzieję, że Twój tata miał odpowiednie pozwolenie na "chodzenie z wykrywaczem".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Prehistoryczna pisanka ;)

A gdzie on to znalazł? W lesie, czy na terenie zabudowanym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A to jakieś pozwolenie na chodzenie z wykrywaczem jest potrzebne?

To muszę zdobyć czym prędzej, zanim odkryją. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Art. 111. punkt 1.

,,Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.''

Więc jak najbardziej niedozwolone i na dodatek karalne ;)

Można zwrócić się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wydanie pozwolenia do prowadzenia poszukiwań na określonym obszarze.

Edytowane przez coloman

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mateki   
Prehistoryczna pisanka ;)

A gdzie on to znalazł? W lesie, czy na terenie zabudowanym?

Tata znalazł to w miejscu gdzie kiedyś było gospodarstwo(prawdopodobnie jakiś kowal to miał), było wśród drobnych wyrobów kowalskich (skoble, zawiasy, okucia do okien)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Wg. prawa unijnego każdy przedmiot, który ma powyżej 25 lat, może być uznany za zabytek.

Więc podejrzewam, że o rozkopywanie jakiegoś miejsca walk z czasów II WŚ czepialiby się mocno.

A wg. polskiego prawa nie ma znaczenia, czego szukasz - jeśli nie masz pozwolenia na prowadzenie prac poszukiwawczych z wykrywaczem na danym terenie, to popełniasz przestępstwo.

Edytowane przez coloman

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Na razie niczego nie szukam, bo wykrywacza nie mam. A pozwolenia mi pewnie by nie dali, siedzą urzędaski za biurkiem i czekają, żeby inni za nich robotę odwalali-napełniać muzea.

A z ogródka to trochę części samolotu wyciągnąłem(np. prędkościomierze z francuskiego samolotu, czy nieźle schowany kompas z Me-109 ;))

No cóz... a jak takie pozwolenie można uzyskać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

Pisałem wyżej, że trzeba złożyć podanie/wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na stronie powinny być formularze, które sobie możesz wydrukować i wysłać pocztą, jeśli masz daleko do stolicy województwa.

Najlepiej sprawdzić nr. telefonu na stronie i się wywiedzieć telefonicznie, bo z tego co wiem różnie się do tego ustosunkowują w poszczególnych województwach. Bo można dostać pozwolenie jednorazowe, na parę godzin, albo na dłużej, ja wytargowałem półroczne za 100zł. Bo to nie jest za darmo ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A jakbym bez pozwolenia chodził, a co znajdę, oddawał do muzeów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
coloman   

No właśnie, z tym jest taki zgryz, że wg. ustawy bez pozwolenia nie wolno ci nawet tknąć czegokolwiek i samo chodzenie z wykrywaczem po polu jest niedozwolone...

A jeśli coś znajdziesz starego i wykopiesz, to nawet jak oddasz do muzeum, powiedzą ci, że zniszczyłeś stanowisko archeologiczne.

Ja miałem już 2 przeprawy z mundurowymi, jak chodziłem po łąkach i polach, bo życzliwi sąsiedzi donieśli (z troski, oczywiście).

Ale jak okazałem pozwolenie, to się odczepili ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.