Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Dawne i nowe nazwy miast - jakiej używać?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Istnieje pewna grupa miejscowości, zwłaszcza na wschodzie Europy, które w swojej historii miały kilka nazw. Niejednokrotnie owe miejscowości miały doniosłe znaczenie dla historii, co niesie za sobą to, że stały się częścią prac historyków zajmujących się daną dziedziną. Pozostaje tylko mały problem - czy nazwa tej miejscowości ma brzmieć tak jak brzmi w chwili pisania czy raczej tak jak brzmiała w opisywanych czasach? Czy zamiast bitwy pod Stalingradem i oblężeniem Leningradu, mamy mówić o bitwie pod Wołgogradem i oblężeniu St. Petersburga? Dlaczego, co najmniej duża jeśli nie przeważająca, grupa historyków używa tych starszych nazw zamiast nowych (znamiennym przykładem są dzieje walk o Inflanty 1600-1611, gdzie w większości prac, zamiast Parnu, Viljandi, Tartu, występują: Parnawa, Felin, Dorpat...)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że powinno używać się nazwy jaka obowiązywała w czasie danych wydarzeń - niezależnie czy to XVII czy XX wiek ;) W kwestii Inflant czy raczej generalnie wojen ze Szwecją - problem jest taki, że bitwy często są znane pod 'podwójną' nazwą, z reguły taką jaką znamy obecnie i niemieckim odpowiednikiem, używanym przez Szwedów (np. Kropimojza/Kroppenhof, Gniew/Mewe, Tczew/Dirschau, etc).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.