Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
prusak311

Królestwo Aksum

Rekomendowane odpowiedzi

Co wiemy o tym królestwie ? Czy władzę w tym państwie sprawowała ludność negroidalna ?

Edytowane przez prusak311

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Państwo założone w I wieku p.n.e. w północnej części dzisiejszej Etiopii. Nazwę swoją wzięło od nazwy stolicy. Leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych pomiędzy Indiami a resztą Afryki i terenami Cesarstwa Rzymskiego. W IV w. n.e. Aksum przyjęło chrześcijaństwo w jej monofizyckiej odmianie, a na początku VI wieku w sojuszu z Cesarstwem Rzymskim podbiło Królestwo Saba, kontrolowane wtedy przez Himjarytów. Wraz z postępami islamu, Aksum zaczęło tracić swoje wpływy, najpierw na Półwyspie Arabskim, a następnie w wyniku przecięcia szlaków handlowych prze Muzułmanów także w Egipcie i Indiach.

Wsztkie powyższe informacje można wyczytać na Wikipedii.

Etiopczycy wierzą, że Aksum założone zostało przez Menelika I, który był owocem związku Salomona i królowej Makedy, mylnie nazywanej od nazwy swego kraju Sabą. Królestwo Saba, albo Szeba, leżało w południowo zachodniej części Półwyspu Arabskiego nad brzegami Morza Czerwonego, mniej więcej w granicach dzisiejszego Jemenu. Ze względu na swoje położenie było końcowym etapem lądowego odcinka szlaku handlu kadzidłem zaczynającego się w Gazie nad Morzem Czarnym, a kończącego się w Indiach i na Cejlonie. Z tego powodu mieszkała tam liczna i dobrze zorganizowana społeczność żydowska. Legenda głosi, że po zburzeniu świątyni Salomona w Jerozolimie, to właśnie tam uciekli uchodźcy żydowscy zabierając ze sobą Arkę Przymierza. Kiedy w latach dwudziestych VI wieku Himjaryci zostali pokonani przez Etiopczyków, Arkę przeniesiono do Aksum, gdzie ponoć ukryta jest po dziś dzień. Opisuje ją w swoim dziele Topografia Chrześcijańska aleksandryjski kupiec Kosmas Indikopleustes, który w pierwszej połowie VI wieku odwiedził Aksum, w czasie swej podróży do Indii. Kosmas opisuje Arkę jako tron wsparty na kolumnach. Jakoś nijak mi to nie pasuje do prostokątnej skrzyni ze skrzydlatymi aniołami na wieku, którą pamiętam z Poszukiwaczy Zaginionej Arki.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.