Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Systemy wychowawcze Starożytnej Grecji- Ateny i Sparta

Rekomendowane odpowiedzi

shariq   

Mam pytanie, czy ktoś ma jakieś zdjęcia które by przedstawiały wychowanie spartańskie albo chociaż wie w jakiej książce się znajdują ?? Jeśli tak to proszę żeby tu je zamieścił albo dał jakiś link.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Czy kolega szuka zdjęcia sprzed naszej ery?? Obawiam się że może mieć kolega z tym problem :P A tak na poważnie to

Paul Cartledge. Spartan Reflections. London: Duckworth, 2001.

W. G. Forest. A History of Sparta, 950-192 B.C.. New York: W. W. Norton & Co., 1968.

Nie sugerujmy w osobnych postach punktów do klasyfikacji "pomógł". Jeśli ktoś uzna, że chce taki punkt dać to go przydzieli. Ponadto podziękowania są mile widziane, ale nie jako osobny post można to zrobić np. poprzez pw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
handitto   

Istniał duży ale czy rzeczywiscie Sparta miała armie na miare przejsc które musieli porzejsc 8) jej wychowankowie tu moznaby było dyskutrowac atenczycy jako duzo bardziej cywilizowanii ludzie osiagneli rowniez sukcesy militarne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na temat wychowania w ksiazce Karola Bunscha ,,Parmenion" pisze tak :

-chlopcy od 7 lat sa przyjeci do gimmnazjonow

-nie myli sie przez jakis czas by osiagnac stwardniala skore

-codzienne cwiczenia walki wrecz , zapasy , biegi

-sen okolo 6 godzin na twardych materacach najczesciej bez koca na okrycie sie

-lekcja taktyki dla starszych chlopcow

-historia Sparty , prawie wszystkie gimnazjonom patronowal Leonidas

Jest jeszcze tego w cholere ...

Szacunek dla Sparty za najlepsze i najsilniejsze miasto hellady !!

Leonidas w pamieci na wieki :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Parmanion opisał dokładnie. Spratańskie wychowanie opierało sie na ostrych regułach. Ale warto wspomnieć o tej pierwszej selekcji niemowląt (tu każdy chyba wie o co chodzi). Ale Sparta dzieki takim zasadom mogła później cieszyć się wyborową armią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Ale ocenianie zaraz po narodzinach czy ktoś będzie silny i zdrowy w przyszłości, to dla mnie jakieś nieporozumienie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Kurcze, nie wiemy czy taka selekcja miała na prawdę miejsce.

Wzmianka o niej pojawia się u Plutarcha, który żył hohoho po upadku Sparty i jej systemu społecznego. Wtedy Sparta przeżywała "drugą młodość" jako... atrakcja turystyczna. Oprowadzano po niej Rzymian i pokazywano jak surowe było życie Spartan... Należy się liczyć z możliwością przesady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GoHaAa   
Jaki istniał, waszym zdaniem, związek między sposobem wychowania, a zwycięstwami militarnymi Spartan?

Proszę napiszcie mi tak prosto zebym mogla to przepisac do zeszytu bo mam bardzo surawa pania i musze miec to zadanie a nie wiem co napisac

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Prooblem w tym, że my nie odrabiamy za nikogo pracy domowej, a zadanie jest naprawdę bardzo łatwe, tym bardziej, że masz tutaj wszystko opisane, jeśli to za mało sięgnij do tekstu źródłowego.

Może to Ci pomoże http://pl.wikipedia.org/wiki/Sparta%C5%84skie_wychowanie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GoHaAa   
Prooblem w tym, że my nie odrabiamy za nikogo pracy domowej, a zadanie jest naprawdę bardzo łatwe, tym bardziej, że masz tutaj wszystko opisane, jeśli to za mało sięgnij do tekstu źródłowego.

Może to Ci pomoże http://pl.wikipedia.org/wiki/Sparta%C5%84skie_wychowanie .

Tak wiem że nie odrabiacie za nikogo zadań ale nie wiem jak to wszystko połączyć w jedną całość;)

Forum jest też po to aby komuś pomóc a mi ta pomoc się bardzo przyda:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Forum jest po to żeby dyskutować ;) Zresztą chcesz, żebyśmy Ci gotowca napisali, a Ty tylko przepiszesz ;)

Moja dorada: zacznij od miejsca (określenie położenia geograficznego Sparty), potem skup się na charakterystyce najważniejszych zagadnień z tego tematu, oczywiście wspomnij o legendarnym Likurgu i na koniec może dlaczego stosowano takie metody wychowawcze (czyli zagrożenie ze strony helotów i dążenia do osiągnięcia hegemonii na obszarach Grecji kontynentalnej).

Mam nadzieję, że pomogłam i życzę powodzenia w samodzielnym odrabianiu pracy domowej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Moja dorada: zacznij od miejsca (określenie położenia geograficznego Sparty), potem skup się na charakterystyce najważniejszych zagadnień z tego tematu, oczywiście wspomnij o legendarnym Likurgu

Ale po co o Likurgu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Bo to on według legendy był twórcą ustroju Sparty i wprowadził zasady tego wychowania (Ty się lepiej znasz na Grecji, więc może pomożesz koleżance ;) )?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GoHaAa   
Forum jest po to żeby dyskutować ;) Zresztą chcesz, żebyśmy Ci gotowca napisali, a Ty tylko przepiszesz ;)

Moja dorada: zacznij od miejsca (określenie położenia geograficznego Sparty), potem skup się na charakterystyce najważniejszych zagadnień z tego tematu, oczywiście wspomnij o legendarnym Likurgu i na koniec może dlaczego stosowano takie metody wychowawcze (czyli zagrożenie ze strony helotów i dążenia do osiągnięcia hegemonii na obszarach Grecji kontynentalnej).

Mam nadzieję, że pomogłam i życzę powodzenia w samodzielnym odrabianiu pracy domowej ;)

no tak wiem że na forum się dyskutuje ale można też czasmi komuś pomóc.

Gdy byłam kiedyś na tym forum pod innym nickiem to pomagałam też bo pisałam to co wiedziałam z lekcji i co miałam w podręczniku.

Nam pani mówiła o jakmś "Likungu" i falangach ale mi chodzi dokładnie o tem temat. czyli o "jaki istaniał związek między sposobem a zwyciestwami militarnymi Spartan?" Napewno mi się przyda Twoja pomoc więc wielkie dzięki:) mam też druie zadanie. "Czego moglibyśmy się dzisiaj nauczyć od Spartan?" a tak czytałam niektóre wypowiedzi i nie znlazłam nic więc jeśli byś mógł/mogła pomóc byłabym wdzięczna:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bo to on według legendy był twórcą ustroju Sparty i wprowadził zasady tego wychowania (Ty się lepiej znasz na Grecji, więc może pomożesz koleżance ;) )?

Niby tak, ale jak dla mnie wchodzenie jeszcze w sprawę Likurga, to za dużo. Ogólnie wydaje mi się, że na poziomie podstawówki wystarczy skupić się na samym przebiegu wychowania (czyli kiedy, co, jak), czemu falanga była tak skuteczna w przypadku greckich poleis, i w końcu czemu w Sparcie akurat udało się szczególnie wykorzystać jej zalety. To są informacje dostępne w podręcznikach i w internecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.