Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Systemy wychowawcze Starożytnej Grecji- Ateny i Sparta

Rekomendowane odpowiedzi

Explore   
Jaki istniał, waszym zdaniem, związek między sposobem wychowania, a zwycięstwami militarnymi Spartan?

Jak dla mnie duże znaczenie, poza oczywiście surowymi warunkami życia, ciągłymi ćwiczeniami wojskowymi i specyficzną ideologią były ćwiczenia Kryptei. Zabijanie helotów miało właściwie kilka przyczyn. Po pierwsze ze względów czysto demograficznych można było pozbyć się dużej liczby ludności potencjalnie skłonnej do buntów. Po drugie zabijanie ludzi "tak dla zasady" wywoływało znieczulenie u spartan, którzy nie cofali sie na polu walki przed niczym. W końcu po trzecie tego typu morderstwa wywoływały strach wśród najbiedniejszej warstwy społecznej, co prowadziło do utrzymania spokoju wewnętrznego i nie podważyło władzy spartiatów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jak dla mnie duże znaczenie, poza oczywiście surowymi warunkami życia, ciągłymi ćwiczeniami wojskowymi i specyficzną ideologią były ćwiczenia Kryptei.

Ale to raczej ciężko uznać za sukcesy militarne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Spartanie to były swego rodzaju maszyny do zabijania. Zgiełk bitwy nie był dla nich niczym strasznym, a zabicie paru ludzi to dla nich nic takiego. Polecam film "300", który znakomicie odzwierciedla zachowanie Spartiatów na polu bitwy. Pozdr ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Koszmarna ekranizacja koszmarnego komiksu. Przez jakis czas skorzane slipki przesladowaly mnie w koszmarach ;) .

Tresura, jakiej podlegali Homoioi od wczesnej mlodosci na pewno miala wplyw na skutecznosc lakedemonskiej armii.

Nie szkolono inteligencji, ale - posluszenstwo, wole walki, wole przetrwania, pogarde dla innych. Efekt - perfekcyjny falangita. Nie mysli za duzo, zabijac wrecz lubi, smierc to dla niego - tego lepszego - to jakas abstrakcja, przeciez nawet rodziny to on wlasciwie nie ma. Sprawdzalo sie wspaniale az do Leuktr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Zależy gdzie, zależy gdzie. Ateńczykom zdarzało się pokonywać Spartan jeszcze przed wojną peloponeską. Albo inny przykład- Sfakteria.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja nie pisalem, ze byli niepokonani. Fakt, Sfakteria byla szokiem, ale Leuktry, walna bitwa, w idealnych warunkach - to bylo upokorzenie. Lakedemon wlasnie wtedy stracil opinie panstwa niepokonywalnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

A ja myślę, że gdyby Spartanie mieli fakjtycznie opinię "niepokonywalnych" (sprzezcnie z realiami historycznymi), to nikt nie odwazyłby się z nimi walczyć. Ani Ateny, ani Argos, ani Beocja, ani Messeńczycy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Kto by nie chcial? Ja na przyklad. Jakos mnie nie pociaga idea skoszarowanego dziecinstwa. A raczej skoszarowanego zycia calego.

@Pacam, powszechnie popularne opinie maja to do siebie, ze sa przesadne i rzadko prawdziwe. Jednak - funkcjonuja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Firley   

Witam, potrzebuje pomocy muszę napisać plan pracy maturalnej na temat Systemów wychowawczych Starożytnej Grecji - Ateny i Sparta. Jestem dopiero w I klasie LO i narazie za nim napiszemy próbną pracę maturalną musimy napisac jej plan. Jestem zielony gdyz nigdy czekos takiego nie robilem . Proszę o możliwą pomoc w planie tej pracy musza sie znajdowac zagadnienia znajdujacie sie w kluczu egzaminatora. Z góry dziękuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Nikt za Ciebie planu nie napiszę.

Musisz pamiętać o wstępnie, a w tym wypadku to:

Jak powstała Sparta( przełom XII i XI w. p.n.e, chodzi tutaj o lud Dorów.),

Krótki opis powstania Aten- wspomnij o kulturzę mykeńskiej. a także kodeks Drakona 621 r. n.p.e, Reformy Solona 594 r. p.ne.)+ rządy Peryklesa.

Oczywiście opisać ustrój polityczny obu Polis, chodzi tutaj o rozwój na przełomie dziejów Sparty (efor, Spartiata, helot) i demokracji Ateńskiej- właściwy początek to VI- IV w. p.n.e (sąd skorupkowy inaczej ostracyzm, eklezja, agora, Eupatrydzi) no i dodać coś o myśli głównych filozofów.

Jak wyglądało kształtowanie młodego homoioi, aby był pełnoprawnym obywatelem Sparty. Jak to miało się do Aten. itp. itd.

Następnie, wojny i ich następstwa, jak przyniły się do kształtowania ów systemów wychowawczych.

Wnioski i twoje słowo komentarzu.

Tak, ja to widzę. Ale nie musisz się na tym wzorować- a wręcz przeciwnie, powinieneś samemu ułożyć taki plan. A do drugie mój plan to jest jedna wielka prowizorka, ale ma Ci pomóc w ułożeniu Twojego własnego.

[EDIT]

Poprawione, czytałem dwa razy i nie zauważyłem...

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Drogi Albinosie, z przykrością muszę stwierdzić, iż się mylisz. Sąd skorupkowy był i był w miarę ważny dla społeczeństwa Ateńskiego! ego celem było pozbycie się polityków, którzy mogliby w jakimś stopniu przywrócić oligarchię (władze arystokracji), grecy pisali na glinianych tabliczkach imię polityka, a jak było ponad 6000 głosów wywalano go na 10 lat z Aten, lecz nie tracił majątku...Taki sposób nazywa się Banicją dla przypomnienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.