Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Systemy wychowawcze Starożytnej Grecji- Ateny i Sparta

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Legionie, odnoszę wrażenie, że nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Nie neguję faktu istnienia procedury ostracyzmu, ale nazywanie jej sądem. I to nie tyle ja, co uznani naukowcy z prof. Wipszycką, prof. Bravo i prof. Lengauerem na czele. Pozwól, że zacytuję Ci coś:

W języku polskim przyjęło się dla tej procedury określenie "sąd skorupkowy". Jest ono zdecydowanie nietrafne, gdyż ostracyzm nie miał nic wspólnego z sądem; nie orzekano tu winy ani jej nie udowadniano, całość miała charakter zabiegu politycznego, dla zainteresowanego niemiłego, ale nie będącego w żadnym sensie karą.

Za: Wipszycka E., Bravo B., Historia starożytnych Greków. Tom I: Do końca wojen perskich, Warszawa 1988, s. 256.

Zaręczam Ci, że w IHUW na egzaminie ze starożytnej użycie pojęcia sąd skorupkowy jest w poważnym stopniu ryzykowne. Gorzej może być chyba tylko jeśli auspicja u prof. Ziółkowskiego nazwie się wróżbami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Przyznam, że o tym nie wiedziałem. Może dlatego, że w podręcznikach piszą "sąd skorupkowy". Ale postaram się używać jedynie terminu "ostracyzm".

Przy okazji spytam jak zapatruje się na to mój historyk :)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zaręczam Ci, że w IHUW na egzaminie ze starożytnej użycie pojęcia sąd skorupkowy jest w poważnym stopniu ryzykowne. Gorzej może być chyba tylko jeśli auspicja u prof. Ziółkowskiego nazwie się wróżbami.

Ech, aż mi się łezka w oku zakręciła za studenckimi czasy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Oh... Mój błąd, przepraszam Albinosie masz rację, także kiedyś się nad tym zastanawiałem, lecz po głębokich chwilach zamysłu stwierdziłem, że sąd, bo Ateńczycy "osądzali", a potem na Banicję . Lecz lepszym słowem byłoby tu "oskarżenie", no ale nic. Dokładnie nigdy się nie dowiemy jaki cel miał ostracyzm, bo nie mamy wehikułu czasu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dokładnie nigdy się nie dowiemy jaki cel miał ostracyzm, bo nie mamy wehikułu czasu wink.gif

Miały bardzo prosty cel. Pozbyć się osoby, która stanowiła zagrożenie dla społeczeństwa poprzez swoją działalność. Była także sposobem na prowadzenie walki politycznej,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Miały bardzo prosty cel. Pozbyć się osoby, która stanowiła zagrożenie dla społeczeństwa poprzez swoją działalność. Była także sposobem na prowadzenie walki politycznej,

Ja często spotykałem się z określeniem "Zagrożenie dla Demokracji". Nawet w tekście źródłowym z prónej matury była rozprawa Sokratesa :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.