Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ewceles

Andrzej Morro

Rekomendowane odpowiedzi

ewceles   

Witam, piszę pracę na temat Andrzeja Romockiego Morro. Mam pytanie dotyczące śmierci Romockiego: pojawiła się wersja, jakoby Morro został zabity od kuli berlingowców, informację taką można znaleźć w książce Ślaskiego, słyszałam również, iż w latach osiemdziesiątych został wyemitowany program, w którym opowiedzieli się za tą wersją. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć bliższych informacji dotyczących tego programu. Prawdopodobnie była to Rewizja nadzwyczajna Baliszewskiego. Gdyby ktoś coś wiedział na ten temat proszę o odpowiedź.

Edytowane przez ewceles

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ewceles   

Dzięki za odpowiedź. O Warszawskiej Niobe słyszłam, chodzi mi o reporaż dotyczący Powstania Warszawskiego i zagadek śmierci różnych osób i tam było wspomniane m.in. o Romockim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nitrome   

Andrzej Romocki ps. Morro, (ur. 16 kwietnia 1923 w Dziektarzewie, zm. 15 września 1944 w Warszawie) – instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów, porucznik Armii Krajowej.

Pochodził z inteligenckiej rodziny ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach. Jego ojciec, Paweł Romocki, był inżynierem, majorem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, byłym żołnierzem I Korpusu gen. Dowbora-Muśnickiego, kawalerem orderu Virtuti Militari. Był też posłem na sejm II Rzeczypospolitej, dyrektorem naczelnym Polskiego Przemysłu Górniczo-Hutniczego, a w latach 1926-1928 ministrem komunikacji. Także dziad ze strony ojca, Juliusz, powstaniec z 1863 r., odznaczony był krzyżem Virtuti Militari.

W 1933 r. Romoccy przeprowadzili się do Warszawy i zamieszkali przy ulicy Mochnackiego 3. W 1940 r. Andrzej ukończył na tajnych kompletach Gimnazjum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej. 28 czerwca 1940 zmarł jego ojciec, potrącony przez samochód kierowany przez pijanego Niemca, który wjechał na wysepkę tramwajową.

Przed wojną amatorsko uprawiał sport skacząc o tyczce.

Po włączeniu "Petu" do Szarych Szeregów, dowodził kolejno drużyną "Sad 400", plutonem "Sad", a następnie 2. kompanią "Rudy" w batalionie "Zośka". Ze swoją kompanią walczył w powstaniu warszawskim na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Najbardziej znanym epizodem powstańczym z udziałem "Morro" jest przedostanie się kompanii "Rudy" i plutonu Kedywu "Kolegium A" ze Starówki do Śródmieścia górą, po nieudanej próbie przebicia.

Zginął trafiony w serce 15 września 1944 rano, w chwili, która wydawać się mogła wówczas przełomowa dla losów powstania warszawskiego – podczas lądowania pierwszego zwiadu "berlingowców" na Górnym Czerniakowie (był to patrol zwiadu z kompanii rozpoznawczej 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki). Nie jest pewne, czy poległ od kuli niemieckiej, czy też – na skutek tragicznej pomyłki – od kuli lądującego zwiadu.

Ekshumowany przez towarzyszy broni i matkę jesienią 1945 r., pochowany został w kwaterze batalionu "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Leży pomiędzy swoim młodszym bratem Jankiem Bonawenturą (rannym 12 sierpnia, zmarłym 18 sierpnia 1944 w szpitalu na ul. Miodowej 23), a bratem ciotecznym Stanisławem Leopoldem ps. Rafał (poległym 25 sierpnia 1944 dowódcą 1. kompanii w batalionie "Parasol").

Na podstawie wspomnień matki, Jadwigi z domu Niklewicz, powstał paradokumentalny film o Andrzeju i Bonawenturze Romockich pt. "Warszawska Niobe".

Za walki w powstaniu warszawskim odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana (podobno najmłodszego kapitana w całej Armii Krajowej).

Jest patronem 58 Łódzkiej Drużyny Harcerzy, 153 Białostockiej Drużyny Harcerskiej "Concordia", 230 Gorzowskiej Drużyny Harcerzy, 413 Szczepu Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych oraz ZHR-owskiego szczepu "Czwórki Warszawskiej". Jego imienia był kiedyś 122 Kluczborski Szczep Harcerzy, natomiast dzisiaj jest patronem 122 Kluczborskiej Drużyny Harcerzy "Tornado" oraz 101 Łódzkiej Drużyny Wędrowniczej "Sad". Andrzej Romocki jest także patronem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.