Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wojna Zimowa

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

posłusznie - nieposłuszne. Problem leżał w innym miejscu. Część stanowisk było zajętych nie przez swoich, tylko osoby związane z dwiema pozostałymi armiami konnymi, tworzącymi w pewnym sensie klany. Do tego, bywały incydenty, nie nagłaśniane, bo i po co o tym, że ktoś tam nie dopilnował porządku, że ktoś chlapał za dużo i tak dalej. Poza tym istniała grupa osób, która miała .nawet ostrzejsze zapędy niż tow. Stalin... A tacy byli szkodliwi. Do tego wszystkiego w wojsku istniałą spora grupa związana z bezpieczeństwem i organami od łamania kości.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

posłusznie - nieposłuszne. Problem leżał w innym miejscu.

Dla kolegi może i leży, ja jestem jednak zaciekawiony faktami nieposłuszeństwa wojska przed wojną fińską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

W latach trzydziestych chodziło o dwie grupy wojskowych: tych z 1-szej Armii Konnej i tych z 3-ciej. Stalin związany był z pierwszą z nich. Do drugiej należeli tacy zdolni jak Tuchaczewski, Primakow [który w poł. lat trzydziestych, - obraził się że został z-cą dowódcy Leningradzkiego OW, nosił cztery a trzy gwiazdki... drugim z tej wesołej gromadki był niejaki D. Szmidt - ten jakoś na w dniach XV zjazdu przy całej masie ludzi do Stalina mówił coś o obcięciu uszów. Akurat był dowódcą 8. Brygady Zmech. Przy innej okazji - tebn sam Schmidt starał się wykorzystać, swego dawnego znajomego, Jakira [wówczas szef Kijowskiego Okręgu Wojskowego], by wykopać swego zwierzchnika - Woroszyłowa. Dodatkowo , Akademia im . Frunzego miala wzmocnić przy okazji kolejnego października ochronę Stalina, efekt tego był taki, że Stalin zarobił pięścią. Oczywiście incydent zatuszowano... Szkoła podlegała Tuchaczewskiemu, który o tym wiedział... i nie zrobił nic.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie widzę przykładów nie wykonywania rozkazów przez Armię.

Kolega może, wreszcie podać te przykłady - czy ich po prostu nie zna?

Walki o stołek mają być przykładem?

To chyba żart.

Konkretniej - jakich rozkazów armia nie wypełniła i postawiła się Stalinowi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

walki o stołek? walki w wyniku których tak naprawdę toczyły się zmagania o to jaka ma być armia? Stołek - to próby obejścia oficjalnego rozkazodawstwa? Stołek - czyli wojskowi pokazujący gdzie mają oficjalnie swego przełożonego? Jak myślisz jakby to towarzystwo zareagowało w '41 r, kiedy Niemcy rozbijają kolejne jednostki RKKA,.... a Stalinowi grunt usuwa się spod nóg?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując:

kolega FSO nie ma argumentów; i nie potrafi przedstawić zdarzeń które by potwierdzały jego wcześniejsze stwierdzenia; wskazujących na niesubordynację wojska względem Stalina przed wojną z Finlandią, i jego pisanie z naciskiem, że właśnie po wojnie finlandzkiej armia mu była wreszcie bezwzględnie posłuszna jest nieuprawnione, a przynajmniej nieuargumentowane.

Powyższego postu nie jestem zdolny pojąć, abstrakcyjnośc tych pytań przerasta mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: jak rozumiem, to co pisałem to nie jest niesubordynacja - tylko porządek? Że jeden komandarm występuje przed Stalinem z innymi gwiazdkami niż trzeba, że jeden generał, z pominięciem swych szczebli - kopie dołki pod ministrem od obrony, że winny incydentu - kiedy Stalin mógł w zasadzie zginąć, uważa że nic się nie stało? I to w czasach pokoju? To co by było gdyby nadeszła wojna - wodzu nie ruszę, bo uważam że można inaczej, to co z tego że plan jest zatwierdzony? Wojsko to instytucja która ma nieco inne zasady niż gdzieś indziej. Znaczy niesubordynacja to bunt?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jak rozumiem, to co pisałem to nie jest niesubordynacja - tylko porządek?

Źle rozumujesz, ani jedno, ani drugie.

Pomiędzy odmową rozkazu, niesubordynacją, a nieporządkiem zachodzą znaczące różnice.

Miałeś przedstawić przykłady odmowy rozkazu - i nie przedstawiłeś, darujmy sobie kolejne poszukiwanie argumentów za tezą niewartą obrony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

strzelam: zmiana stopni wojskowych i komkor zostaje nie generałem armii tylko dajmy na to zwykłym "generałem", to w ramach akceptacji paraduje przez Naczelnym Wodzem - jako generał armii, inny - w ramach akceptacji decyzji zwierzchności, idzie do znajomego i mówi, mu, że ten głupi minister od wojska go nie docenia i należałoby go wyrzucić... Zaś wzorową postawą, jest w zasadzie zamach na Stalina i obrona przez zwierzchników, tych "zamachowców"? To ja nie chcę wiedzieć co to jest bajzel... Aha mówimy o czasie pokoju...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Źle strzelasz i nie potrafisz przedstawić zdarzeń wskazujących na odmowę rozkazu, wskazujesz jedynie na drobiazgi na tle niezmienionych insygniów czy epoletów.

Słowem - nie masz, żadnych argumentów na udowodnienie swej tezy, że przed wojną fińska armia odmawiała wypełniania rozkazów Stalina.

Kolejne dywagacje o szarżach jakoś mnie nie przekonują.

Ja ten wątek skończyłem - argumentów kolega nie przedstawił, słów wiele napisał... znów przez ileś postów czekałbym na klarowną i prostą odpowiedź.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

odpowiedź została dana. Wystarczy połączyć to z faktem, że wszystkie te osoby, plus wiele z nimi związanych straciło swoje życie w czasie czystek, lub zostały zesłane na Syberię. Stalin nie był w gorącej wodzie kąpany - w 1939 r., armia bardzo różniła się od tej jaka była w 1936... I to pod względem osobowym jak i organizacyjnym. Pytanie nieco teoretyczne: jak zachowaliby się dowódcy angielscy, niemieccy czy amerykańscy gdyby kazano im robić to co Stalin nakazał swoim w '39 i '40 w Finlandii?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emigrant   

Oczywiście, Finom trzeba oddać, ze bronili się dzielnie... ale lepiej by wyszli oddając najbogatsze rejony kraju bez walki w zamian za kilkakrotnie większe powierzchnoiowo połacie lasów.

Witam, to mój pierwszy post tutaj (nie znalazłem tematu: Przywitaj się, więc tutaj to robię). To takie forum od historycznych żartów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to emigrant z historycy.org - to witam, co do meritum to faktycznie nie rozumiem toku myślenia kolegi Andreasa i podłączam się do pytania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emigrant   

Jeśli to emigrant z historycy.org - to witam

Ten sam. Stalin miał wobec Finlandii "wyzwoleńcze" plany. Kilka spraw jednak (w tym straceńczy opór Finów) sprawiło, że nie pawiezło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Jeśli to emigrant z historycy.org - to witam

Witaj emigrancie! :)

co do meritum to faktycznie nie rozumiem toku myślenia kolegi Andreasa i podłączam się do pytania?

Coś w moim toku rozumowania jest niejasne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.