Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Sirkami

Niemieckie społeczeństwo

Recommended Posts

Sirkami   

Witam!

W przyszłym roku będę zdawał egzamin DSD II, którego ustna częsc polega m.in. na 5 minutowej prezentacji dotyczącej Niemiec( z tymże, że to musi ona dotyczyc jakiegoś "problemu"). Wybrałem sobie mniej więcej taki temat:

Czy winną dojścia do władzy Hitlera można obarczyc ówczesne niemieckie społeczeństwo?

I tu zaczynają się wątpliwości. Pierwsze i chyba najważniejsze pytanie:

Czy takie "coś" ma w ogóle jakiś sens z historycznego punktu widzenia?

Z góry dzięki za odpowiedź

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Takie pytanie ma sens refleksji. Należałoby rozstrzygnąć sprawę tłumów i ich wpływu na jednostkę, a więc rozpatrzenie postaw konformistycznych i asertywnych indywidualnie (Jazz Kids na przykład). Analiza totalitaryzmu hitlerowskiego (na bazie filmów propagandowych i dokumentalnych w zestawieniu do tego, co wiemy o społeczeństwie niemieckim tamtego okresu). Dalej: analiza historii dojścia do władzy Hitlera.

Zajęcie się to problematyką to szerokie spectrum refleksji. To, co zrobił Hitler w Niemczech nie jest wyjątkiem, bo spotykamy to również w wielu innych częściach świata nawet i dzisiaj. To jest lekcja dla przyszłych pokoleń, jakie zagrożenia niesie demokracja w społeczeństwie obojętnym, pasywnym, konformistycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

społeczeństwo niemieckie można tak samo obwiniać w dojściu do władzy Hitlera, jak nasze to że wybrało Kaczyńskiego, czy to że nadal komuniści w Niemczech mają po ileś glosów. Społeczeństwo jako ogół z zasady lubi jasne i proste odpowidzi, jasne i proste recepty na wielkie problemy, niewielka jego część umie myśleć dalej niż rok do przodu. Tak było jest i będzie.

Problemem niemieckiego społeczeństwa było to, że godząć się dużej części na program Hitlera i NSDAP, jako całość zaakceptowało potem jego dzialania. Byłą to metoda - dopóki mnie i sąsiadom jako ogólowi jest o.k. to z resztą niech się dzieje co chce. Zupełnie osobną sprawą jest fakt zaakceptowania [już po wyborach] pewnego spokoju ekonomicznego w zamian za odebranie sobie części praw i przywilejów. Być może to były takie czasy, że koszt swobód był znacznie mniejszy od pewności finansowej i "mania pracy".

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.