Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Długowieczna broń

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

W historii zdarzały się egzemplarze broni które były nadzwyczaj długo używane – i nie chodzi mi tutaj o sprzęt który znalazł się na przykład w muzeach, ale o praktyczne wykorzystywanie zgodne z pierwotnym przeznaczeniem.

Chyba każdy słyszał o jakimś mieczu przekazywanym z ojca na syna, jednak dla mnie absolutnym mistrzem świata w tej kategorii jest angielski okręt Golden Lion, który służył przez 141 lat (1557-1698)!!! Przetrwał przez 3 „żeglarskie” epoki: powstał w gdy na morzach panowały karaki, przetrwał epokę galleonów i dotrwał do okresu supremacji okrętów liniowych.

Czy i wy znacie jakieś długowieczne egzemplarze broni?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niewątpliwie ta armata Urbana z oblężenia Konstantynopola w roku 1453, którą zatopiono żaglowiec angielski w Dardanelach w XIX w. Nazywała się Dardanelle Mahomet.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Petro   

Ogólnie superdziała średniowieczne to świetny temat do dyskusji ;)

Co do długowiecznych broni, to nie wiem czy chodzi o specyficzny egzemplarz czy o daną rodzinę broni? Można by to sprecyzować? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Temat jest chyba precyzyjny. Jak długo coś było w bojowym użyciu bez względu na postęp.

Golden Lion w użyciu 141 lat

Dardanelle Mahomet jakieś czterysta. Zna ktoś dokładnie datę zatopienia tego żaglowca ?

Rekordy niewątpliwie będą należały do fortyfikacji.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Czytałem kiedyś, lata świetlne, że bywało iż przedwojenni oficerowie, oprawiali stare klingi w regulaminowe rękojeści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oficerowie, oprawiali stare klingi w regulaminowe rękojeści.

Bywało i proceder ten był bardzo powszechny w różnych czasach i dlatego spotyka się np. klingi szabli polsko-węgierskiej z rękojeścią szabli husarskiej czy karabeli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zastanawiam się czy nie chodzi tu o bitwę w ramach operacji dardanelskiej z 17 lutego 1807 r.

Dawałoby to "Mahometowi" 354 lata.

Kontynuując wątek Konstantynopola, to mury które ostrzeliwały działa Urbana miały 1000 lat. Wybudował je Teodozjusz w latach 408 - 450.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Fortyfikacje jakoś mi się nie mieszczą w definicji "broni".

Jakiś czas temu czytałem o przerabianiu na sztucery myśliwskie (pod koniec XX wieku) karabinów powtarzalnych Enfield i Mosin. Z tym że raczej nie były to karabiny wykorzystywane "bojowo" a raczej jakieś egzemplarze przechowywane w magazynach.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Definicję z wiki spełnia jak najbardziej:

Broń - termin występuje w dwóch znaczeniach:

* 1: Zbiór rzeczy materialnych, stanowiących przedmioty do walki zbrojnej zaczepnej lub obronnej (broń wojskowa), polowania na zwierzynę łowną (broń myśliwska), a także rywalizacji sportowej (broń sportowa).

* 2: Wychodzący obecnie z użycia termin oznaczający rodzaj wojsk, np. broń pancerna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Ależ gdzież bym śmiał podważać tak zacne i nieomylne źródło jak Wiki :P

Po prostu dla tego akurat tematu, traktującego o egzemplarzach szczególnie długo używanej broni, fortece wydają mi się nie na miejscu.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Definicję z wiki spełnia jak najbardziej:

Broń - termin występuje w dwóch znaczeniach:

* 1: Zbiór rzeczy materialnych, stanowiących przedmioty do walki zbrojnej zaczepnej lub obronnej (broń wojskowa), polowania na zwierzynę łowną (broń myśliwska), a także rywalizacji sportowej (broń sportowa).

* 2: Wychodzący obecnie z użycia termin oznaczający rodzaj wojsk, np. broń pancerna.

Przedmioty są ruchomosciami ...

spróbuj przenieść fortyfikację w dogodne w danym, taktycznie momencie miejsce ...

Wiki jako źródło na forum ... mhmm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Jakiś czas temu czytałem o przerabianiu na sztucery myśliwskie (pod koniec XX wieku) karabinów powtarzalnych Enfield i Mosin. Z tym że raczej nie były to karabiny wykorzystywane "bojowo" a raczej jakieś egzemplarze przechowywane w magazynach.

pozdr

Ja zas czytywalem o bojowym wykorzystywaniu Enfieldow podczas sowieckiej wojny w Afganie. Z niezlym skutkiem. Jak na wiek XX, o wariackim tempie technicznego rozwoju, to niezle osiagniecie.

No i moja propozycja - dluga wlocznia. Od sarissy po szwedzka pike. Jakies 2200 lat uzytkowania, z solidnymi przerwami oczywiscie. Trwala jednak idea zaostrzonej dlugiej tyki w polaczeniu ze zdyscyplinowana piechota...

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
No i moja propozycja - dluga wlocznia. Od sarissy po szwedzka pike. Jakies 2200 lat uzytkowania, z solidnymi przerwami oczywiscie. Trwala jednak idea zaostrzonej dlugiej tyki w polaczeniu ze zdyscyplinowana piechota...

No tak, ale to nie był ten sam egzemplarz...

Jest taka włócznia (włócznia św. Maurycego?), z tym że raczej reprezentacyjna, która podobnież przetrwała 2000 lat - to ta która podobno przebito serce Jezusa.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

z definicji ... tym się różnią od nieruchomości?

Coś w tym dziwnego?

Pomyśl pośród wielu przedmiotów zabrałem fortyfikacje ze sobą ...????

Gdzie znajdziesz w źródłach konotację przedmiot=fortyfikacja ...

oczywiści prócz rzetelnego źródła:Wikipedia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.