Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
maxgall

Długowieczna broń

Recommended Posts

maxgall   

Witam,

W historii zdarzały się egzemplarze broni które były nadzwyczaj długo używane – i nie chodzi mi tutaj o sprzęt który znalazł się na przykład w muzeach, ale o praktyczne wykorzystywanie zgodne z pierwotnym przeznaczeniem.

Chyba każdy słyszał o jakimś mieczu przekazywanym z ojca na syna, jednak dla mnie absolutnym mistrzem świata w tej kategorii jest angielski okręt Golden Lion, który służył przez 141 lat (1557-1698)!!! Przetrwał przez 3 „żeglarskie” epoki: powstał w gdy na morzach panowały karaki, przetrwał epokę galleonów i dotrwał do okresu supremacji okrętów liniowych.

Czy i wy znacie jakieś długowieczne egzemplarze broni?

pozdr

Tomasz N   

Niewątpliwie ta armata Urbana z oblężenia Konstantynopola w roku 1453, którą zatopiono żaglowiec angielski w Dardanelach w XIX w. Nazywała się Dardanelle Mahomet.

Edited by Tomasz N

Petro   

Ogólnie superdziała średniowieczne to świetny temat do dyskusji ;)

Co do długowiecznych broni, to nie wiem czy chodzi o specyficzny egzemplarz czy o daną rodzinę broni? Można by to sprecyzować? ;)

Tomasz N   

Temat jest chyba precyzyjny. Jak długo coś było w bojowym użyciu bez względu na postęp.

Golden Lion w użyciu 141 lat

Dardanelle Mahomet jakieś czterysta. Zna ktoś dokładnie datę zatopienia tego żaglowca ?

Rekordy niewątpliwie będą należały do fortyfikacji.

Edited by Tomasz N

widiowy7   

Czytałem kiedyś, lata świetlne, że bywało iż przedwojenni oficerowie, oprawiali stare klingi w regulaminowe rękojeści.

oficerowie, oprawiali stare klingi w regulaminowe rękojeści.

Bywało i proceder ten był bardzo powszechny w różnych czasach i dlatego spotyka się np. klingi szabli polsko-węgierskiej z rękojeścią szabli husarskiej czy karabeli.

Tomasz N   

Zastanawiam się czy nie chodzi tu o bitwę w ramach operacji dardanelskiej z 17 lutego 1807 r.

Dawałoby to "Mahometowi" 354 lata.

Kontynuując wątek Konstantynopola, to mury które ostrzeliwały działa Urbana miały 1000 lat. Wybudował je Teodozjusz w latach 408 - 450.

Edited by Tomasz N

maxgall   

Fortyfikacje jakoś mi się nie mieszczą w definicji "broni".

Jakiś czas temu czytałem o przerabianiu na sztucery myśliwskie (pod koniec XX wieku) karabinów powtarzalnych Enfield i Mosin. Z tym że raczej nie były to karabiny wykorzystywane "bojowo" a raczej jakieś egzemplarze przechowywane w magazynach.

pozdr

Tomasz N   

Definicję z wiki spełnia jak najbardziej:

Broń - termin występuje w dwóch znaczeniach:

* 1: Zbiór rzeczy materialnych, stanowiących przedmioty do walki zbrojnej zaczepnej lub obronnej (broń wojskowa), polowania na zwierzynę łowną (broń myśliwska), a także rywalizacji sportowej (broń sportowa).

* 2: Wychodzący obecnie z użycia termin oznaczający rodzaj wojsk, np. broń pancerna.

maxgall   

Ależ gdzież bym śmiał podważać tak zacne i nieomylne źródło jak Wiki :P

Po prostu dla tego akurat tematu, traktującego o egzemplarzach szczególnie długo używanej broni, fortece wydają mi się nie na miejscu.

pozdr

Edited by maxgall

Definicję z wiki spełnia jak najbardziej:

Broń - termin występuje w dwóch znaczeniach:

* 1: Zbiór rzeczy materialnych, stanowiących przedmioty do walki zbrojnej zaczepnej lub obronnej (broń wojskowa), polowania na zwierzynę łowną (broń myśliwska), a także rywalizacji sportowej (broń sportowa).

* 2: Wychodzący obecnie z użycia termin oznaczający rodzaj wojsk, np. broń pancerna.

Przedmioty są ruchomosciami ...

spróbuj przenieść fortyfikację w dogodne w danym, taktycznie momencie miejsce ...

Wiki jako źródło na forum ... mhmm

Lu Tzy   
Jakiś czas temu czytałem o przerabianiu na sztucery myśliwskie (pod koniec XX wieku) karabinów powtarzalnych Enfield i Mosin. Z tym że raczej nie były to karabiny wykorzystywane "bojowo" a raczej jakieś egzemplarze przechowywane w magazynach.

pozdr

Ja zas czytywalem o bojowym wykorzystywaniu Enfieldow podczas sowieckiej wojny w Afganie. Z niezlym skutkiem. Jak na wiek XX, o wariackim tempie technicznego rozwoju, to niezle osiagniecie.

No i moja propozycja - dluga wlocznia. Od sarissy po szwedzka pike. Jakies 2200 lat uzytkowania, z solidnymi przerwami oczywiscie. Trwala jednak idea zaostrzonej dlugiej tyki w polaczeniu ze zdyscyplinowana piechota...

Edited by Lu Tzy

maxgall   
No i moja propozycja - dluga wlocznia. Od sarissy po szwedzka pike. Jakies 2200 lat uzytkowania, z solidnymi przerwami oczywiscie. Trwala jednak idea zaostrzonej dlugiej tyki w polaczeniu ze zdyscyplinowana piechota...

No tak, ale to nie był ten sam egzemplarz...

Jest taka włócznia (włócznia św. Maurycego?), z tym że raczej reprezentacyjna, która podobnież przetrwała 2000 lat - to ta która podobno przebito serce Jezusa.

pozdr

z definicji ... tym się różnią od nieruchomości?

Coś w tym dziwnego?

Pomyśl pośród wielu przedmiotów zabrałem fortyfikacje ze sobą ...????

Gdzie znajdziesz w źródłach konotację przedmiot=fortyfikacja ...

oczywiści prócz rzetelnego źródła:Wikipedia.