Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaka filozofia ci pasuje?

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki z nurtów filozofii greckiej najbardziej ci pasuje. Może chciałbyś zostać uczniem jakiejś filozoficznej szkoły?

Poniżej przeddstawiam charakterystyke kilku wybranych szkół filozoficznych:

Epikureizm jest tworem Epikura; uważał on, że celem człowieka jest szczęście, które utożsamiali z przyjemnością, przeciwstawił je nieszczęściu, powstającemu w wyniku doznawania cierpienia; wiedząc, że życie jest krótkie, Epikur uważał, że należy z niego korzystać, póki trwa.

Hedonizm: jest to bardziej skrajna odmiana epikureizmu, ale w rzeczywistości jest utożsamiana z nim, polega na ścisłym dążeniu do przyjemności, która jest źródłem rozwoju człowieka; jednocześnie należy zachować wolność umysłu i nie ulegać pragnieniom i złudzeniom.

Cynizm matematyka, muzyka, fizyka i astronomia, a także wszelkie konstrukcje metafizyczne, nie są użyteczne ani niezbędne.Minimalizacja potrzeb na podstawie życia zwierząt, to zwierzę wskazuje sposób życia: bez celów, jakie narzuca człowiekowi społeczeństwo, bez potrzeby mieszkania w jednym miejscu, bez potrzeby posiadania domu i w końcu bez wygód, jakie daje postęp.

Pirronizm można żyć szczęśliwie nawet bez prawdy i wartości i ze medrzec może być szczęśliwy nawet podczas męczarni.

Stoicyzm najważniejsze jest rozwiązanie problemu życia i znalezienie spokoju ducha. Człowiek może sam osiągnąć całkowitą pewność co do prawdy, a pogoda ducha może wynikać tylko z jej osiągnięcia i pełnego jej posiadania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi najbardziej odpowiada hedonizm choć przychylam się też do epikureizmu.

[w końcu hedonizm- jak napisał admin- jest jego skrajną odmianą :wink: ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Chciałbym być stoikiem, gdybym umiał się powstrzymać to pewnie nie pisałbym na tym forum

tylko na innym. No ale cóż... nie żałuje bo miałem rację

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Zdecydowanie pyrronizm :P

PS> O tym, że "medrzec może być szczęśliwy nawet podczas męczarni" pierwsze słyszę... Może lepiej zmienić zdanie? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właściwie czy można powiedzieć by istniało coś doskonalszego od Stoicyzmu? Czy boski ogień, zwęglenie świata w wiecznym powrocie, opatrzność i przeznaczenie manifestujące się we wspaniałym determiniźmie - Chętnych wszak ludzi za sobą los wiedzie, niechętnych zaś wlecze, szczęście i rozum, życie zgodne z naturą, w beznamiętności i samowystarczalności w drodze do cnoty, wartościowanie jedynie intencji i życia wewnętrznego, wspólnoty we współzależności i dążenia do zespolenia na drodze do szczęścia polegającego jedynie na wymaganiu czegokolwiek od samego siebie NIE JEST CUDOWNE?

Któżby mógł równać się tej drodze? Coż mogłoby stanąć na drodze Mędrca? Harmonii? Prawdy i świadomości. Tych którzy dali światu Marka Aureliusza?

no i pamiętajmy:

Złapanego na kradzieży niewolnika Zenon wychłostał, a gdy ten broniąc się krzyczał: „jest mi przeznaczone kraść”, usłyszał w odpowiedzi do Zenona: „i dostawać baty"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

W każdej filozofii jest "coś" - stoicyzm to dobra postawa w okresie niepowodzeń, ale na moje myślenie głównie oodziaływali i odziaływuja inni mysliciele:

Epikur - przyjemność jest celem życia.

Kant - Imperatyw kategoryczny jest genialny.

Machiavelli - całokształt :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Co do filozofii to żadna z wymienionych nie jest mi szczeólnie bliska ,ale jeśli chodzi o filozofów to zawsze lubiłem Diogenesa z Synopy- istny orginał ; był abnegatem ,wszystkie potrzeby fizjologiczne załatwiał publicznie,mieszkał w beczce,w dzień chodził z latarnią i mówił ,ze "szuka prawdziwego człowieka" a samemu Aleksandrowi Macedońskiemu powiedział ,żeby się przesuną gdyż zasłania mu słońce :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.