Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaka filozofia ci pasuje?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
zawsze lubiłem Diogenesa z Synopy- istny orginał ;

Zawsze zastanawiało mnie jak to jest. Jak człowiek jest sławny z jakiegoś powodu to każde jego zachowanie jest uznawane za naprawdę niesamowite, intrygujące, pociągające, jak choćby mieszkanie w beczce. Normalnie taki człowiek jest uznawany za wariata i zamykany w zakładzie odosobnienia.

A żeby nie było że off to powiem że epikureizm, chociaż w życiu staram się kierować raczej własnym zasadami, zależnie od sytuacji, to jednak epikureizm jest mi w jakimś stopniu najbliższy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
zawsze lubiłem Diogenesa z Synopy- istny orginał ;

Zawsze zastanawiało mnie jak to jest. Jak człowiek jest sławny z jakiegoś powodu to każde jego zachowanie jest uznawane za naprawdę niesamowite, intrygujące, pociągające, jak choćby mieszkanie w beczce. Normalnie taki człowiek jest uznawany za wariata i zamykany w zakładzie odosobnienia.

A żeby nie było że off to powiem że epikureizm, chociaż w życiu staram się kierować raczej własnym zasadami, zależnie od sytuacji, to jednak epikureizm jest mi w jakimś stopniu najbliższy.

Diogenes nie był wariatem po prostu wierzył w ide cyników i żył według swoich poglądów

Diogenes przez wielu był uważany za wariata .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jeanne   

Widzę, że najpopularniejszy jest stoicyzm... Mnie osobiście najbliższy jest epikureizm, chociaż nie mogę zgodzić się ze wszystkimi poglądami Epikura. Z pewnością popieram przekonanie, że "bezbożny nie jest ten, kto odrzuca bogów czczonych przez tłum, lecz ten kto podziela mniemanie tłumu o bogach" oraz że należy czerpać z życia przyjemnośc, gdyż w każdej chwili może się skończyć. I mówię tu oczywiście o prostch przyjemnościach, codziennych drobnostkach. :) Także pojęcie Epikura o śmierci wydaje mi się sensowne, choć trudno by mi było w nie wierzyć bezgranicznie. I to nie ze względu na własną osobę, ale na bliskich, którzy mi umarli.

Jednak nie mogę powiedzić, że nie mam w sobie nic z cynizmu i stoicyzmu, ani że nic w tych filozofiach mnie nie pociąga. W końcu mimo woli często staram się zachować "stoicki sposób" i nie pokazać swoich uczuć.

W końcy świat nie jest czarno- biały i każdy jest inny, ma w sobie wiele sprzeczności. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Epikureizm jest tworem Epikura; uważał on, że celem człowieka jest szczęście, które utożsamiali z przyjemnością, przeciwstawił je nieszczęściu, powstającemu w wyniku doznawania cierpienia; wiedząc, że życie jest krótkie, Epikur uważał, że należy z niego korzystać, póki trwa.

Hedonizm: jest to bardziej skrajna odmiana epikureizmu, ale w rzeczywistości jest utożsamiana z nim, polega na ścisłym dążeniu do przyjemności, która jest źródłem rozwoju człowieka; jednocześnie należy zachować wolność umysłu i nie ulegać pragnieniom i złudzeniom.

Chwilunia, ale-s popelnil spory blad. Hedonizm z epikureizmem tyle ma wspolnego, ze zostaly one na sile skojarzone, przez chrzescijan zwlaszcza.

Epikur mowi, by szukac przyjemnosci we wszystkim, czego zaznasz. W szczesciu i w cierpieniu. Warto wiedziec, ze dlugo umieral na chorobe ukladu moczowego, zapewne uremie. Ostatnie zdanie, jakie napisales o hedonizmie, tyczy sie Epikura, a nie hedonistow.

Hedonizm to opozycja epikureizmu.

Chcialbym byc epikurejczykiem, ale potrzebny spokoj ducha jest dla mnie trudno osiagalny. Podziwiam go jednak najbardziej sposrod filozofow starozytnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Mi najbliższy jest chyba stoicyzm i może trochę sceptycyzm, chociaż przyznam że postać Diogenesa z Synopy również mi imponuje. szczególnie te jego zdanie wypowiedziane do Aleksandra Wielkiego "przesuń się, człowieku, zasłaniasz mi słońce".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Jako że cenię sobie przyjemność :twisted: EPIKUREIZM, chociaż trzeba tez czasami być stoikiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Trudno mi się zgodzić w zupełności z którąś z filozofii, ale bardzo fajny wydaje się być epikureizm. Dążenie do szczęścia leży przecież w interesie każdego z nas...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.