Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
gregski

Inicjatywy Pokojowe

Recommended Posts

gregski   

Pod koniec 1916 roku co rozsądniejsi musieli zauważyć, że jeszcze kilka takich rzezi jak nad Sommą, czy Verdun i nie będzie specjalnie miało znaczenia kto tę wojnę wygra. Ciekaw jestem, czy nie podejmowano jakichś poważniejszych inicjatyw pokojowych w celu zakończenia konfliktu. Przyznam się, że nic nie wiem na ten temat a ostatnio mnie on zainteresował.

Ma ktoś coś do powiedzenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

W książce Janusza Pajewskiego "Pierwsza wojna światowa 1914 - 1918" (dopiero zacząłem czytać)

Znalazłem notkę mówiącą, że w grudniu 1916 państwa Centralne wyszły z propozycjami pokojowymi które zostały odrzucone przez Ententę. Żadnych innych szczegółów (może później jak akcja się rozwinie). Wie ktoś coś na temat tej inicjatywy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspomnieć można o inicjatywie Karola I zapoczątkowanej jego listem (z 24 marca 1917 r.) do przywódców Ententy,

który został przekazany przez księcia Sykstusa.

Hans-Hermann Hoppe w "Demokracja – bóg, który zawiódł. Ekonomia i polityka demokracji, monarchii i ładu naturalnego" pisał:

"Gdyby Stany Zjednoczone konsekwentnie kierowały się w polityce zagranicznej zasadą nieinterwencjonizmu, prawdopodobnie pod koniec roku 1916 albo na początku 1917 konflikt wewnątrzeuropejski wygasłby dzięki kilku inicjatywom pokojowym, przede wszystkim dzięki inicjatywie cesarza Austrii Karola I".

/za: www.mises.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.