Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Westerplatte-Oksywie-Hel 1939 - Piotr Derdej

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

Przepraszam za określenie tej pozycji zbyt dosadnie , ale to autorowi się należy , za zignorowanie czytelnika: tą pozycję Bellony można określić zwięźle - syf i żenada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem polityki wydawniczej Bellony, dlaczego pozwala się na wydawanie takich pozycji, które zawierają taką ilość błędów. Jeśli chodzi o moje zdanie to zawsze uważałem, że autor powinien się trzymać wydarzeń, z których czuje się najmocniejszy. I poświęcić się przedstawianiu tej epoki, o której naprawdę może przekazać cenne rzeczy. Gdybym ja kiedykolwiek miał napisać książkę, to starałbym się jak tylko się da by była ona jak najlepiej zrobiona. No, cóż widocznie widocznie to wydawnictwo zmierza w jakimś nie znanym mi kierunku. No, ale co tam może wiedzieć o pisaniu książek zwykły studenciak... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Czy jakiekolwiek wydawnictwo może sobie pozwolić na tak kiepskie książki ? Bellona od lat udowadnia, że tak. Problem wykracza daleko poza serię Historyczne Bitwy. Mając taką pozycję i możliwości masowo wprowadza się do obiegu księgarskiego książki słabe, źle z edytowane , brzydkie wizualnie. Różne dziwne pomysły znajdują realizację wyłącznie w Bellonie. Zdecydowanie powinni powrócić do starej nazwy Wydawnictwo MON , bo czas się tam zatrzymał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No i przeczytałem (ze względów czasowych dopiero teraz). Gdybym nie miał dostępu do neta, to uznałbym ten habek za co najmniej poprawny - i w tym tkwi haczyk całej twórczości P. D. Jego książki są dobre dla niezorientowanego, szukającego jakiejś lekkiej lektury czytelnika, który nie jest zainteresowany ocenianiem tego HB przez pryzmat merytoryczny itp. Liczy się tylko lekkość pióra autora. Tę książkę akurat czytało mi się całkiem przyjemnie, ale trudno przyznać, że Derdej jest jednym z lepszych autorów pod względem stylu. Jego najlepszej książki (Zieleńce) nie czyta się łatwo.

Nie podoba mi się w tej książce podział na:

- Niemców-amatorów,

- niemieckich oficerów, którzy wściekają się po każdej nieudanej akcji i po jej zakończeniu rozpoczynają następne, a także robiących wszystko, by przypodobać się fuhrerowi,

- Hitlera, który cały czas powtarza, że Wehrmacht go zawiódł i woli WP,

- WP i polskich ochotników, którzy są bohaterscy i przegrywają tylko przez cudze przewagi,

- polskich oficerów-bohaterów (Dąbrowski, Dąbek, Unrug),

- polskich oficerów-tchórzy (Sucharski).

Itp.

Niektóre fragmenty książki Derdeja są całkiem zabawne np. przez pierwsze kilka stron narzeka na nieumiejętność i opóźnienie co do umocnienia Wybrzeża, by w przyp. 6 napisać, że przygotowania następowały zbyt pośpiesznie.

Poza tym nie wiem na jakiej podstawie wysuwa twierdzenie (s. 29-30), że gdyby RP przemocą zajęła Wolne Miasto Gdańsk (w okresie międzywojennym) to świat nie wystąpiłby w obronie Niemiec. Sam z siebie pewnie nie, ale czy "zmotywowany" przez Niemców?

Denerwuje niepodawanie źródeł przy informacjach typu "Hitler powiedział...", "Hitler twierdził..." itd.

No i czy argumentacja, że GB mogła nam w 1939 r. ruszyć nam pomoc, skoro zrobiła to w roku następnym z Norwegią, nie jest jakby niedorzeczna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem w MPiK'u i zrezygnowałem z zakupu, uznając "dzieło" za słabe. Było trochę publikacji na ten temat i to znacznie lepszych. Nie wiem czy "syf i żenada", jak napisał Amon, ale z pewnością nic ciekawego, szkoda pieniędzy moim zdaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.