Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

F

Recommended Posts

Estera   

F

Fourier Jean Baptiste - słynny francuski fizyk i matematyk, który wszedł w skład komisji naukowców i artystów towarzyszących armii francuskiej podczas wyprawy egipskiej i mającej dać początek Instytutowi Egipskiemu. W skład komisji weszło 21 matematyków, 3 astronomów, 17 inżynierów, 13 przyrodników i geografów, 3 inżynierów specjalistów od prochu i saletry, 4 architektów, 8 rysowników, 10 artystów kopistów, jeden rzeźbiarz, 15 lingwistów- specjalistów języków wschodnich, 10 literatów, 22 drukarzy (ze znajomością druku łacińskiego, greckiego i arabskiego).

Fulton Robert (1765-1815)- słynny amerykański inżynier i wynalazca; od 1786 konstruktor maszyn parowych. W 1800 r. we Francji skonstruował okręt podwodny "Nautilus". W 1804 r. przeprowadzał na Sekwanie próby. Zaproponował Francji przebudowę statków na napęd parowy. Pomysł odrzucono. W 1807 r. na rzece Hudson ruszył pierwszy parowiec Fultona- "Clermont". W 1814 r. zwodowano okręt wojenny "Demologos", który był napędzany silnikiem parowym z bocznym napędem kołowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fane Henry (1778-1840) – brytyjski generał, służący pod Johnem Moorem i Arthurem Wellesleyem w Hiszpanii - szlak bojowy jako dowódca - 6 brygada piechoty pod Vimeiro w 1808 roku , 2 brygada piechoty w 3 dywizji piechoty pod Corunna w 1809 roku (nie wzięła udziału w walkach), 1 brygada dragonów pod Talavera w 1809 roku, brygada złożona z 4 pułków portugalskich i 13 pułku lekkich dragonów brytyjskich pod Bussaco w 1810 roku, 2 brygada dragonów pod Vitorią w 1813 roku, na czele dwóch brygad dragonów pod Orthez i Tuluzą w 1813 roku.

Fryderyk, landgraf Hesse-Kessel (1771-1845) –duński generał i dyplomata. W kampaniach 1813-1814 dowodził duńską dywizją u boku Francuzów w Holsztynie. W 1815 roku dowódca duńskich sił okupacyjnych we Francji

Fighting Fifth, The –przydomek brytyjskiego 5th Foot Regiment, nadany przez Wellingtona, który miał powiedzieć o tym regimencie "The ever fighting, often tried, but never failing fifth."

Firms, The – przydomek brytyjskiego 29th Foot Regiment, nadany za odważną postawę w bitwie pod Albuerą.

Flowers of Touluse, The – przydomek nadany brytyjskiemu 61st Foot Regiment po ciężkich stratach w bitwie pod Tuluzą

Faughs The – przydomek brytyjskiego 87th Foot Regiment, wywodzący się od motta regimentu – ‘Faugh-a-Ballagh’ (‘Oczyścić drogę’)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.