Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wrzesień 1939 r. dzień po dniu

Recommended Posts

Wroobel   

1.września , świt.

1. godz. 4.45. Wojska niemieckie przekraczają zbrojnie granicę z Polską w wielu miejscach napotykając wszędzie na zacięty opór Wojska Polskiego .Walki toczą się na lądzie i w powietrzu .W rejonie Gdańska atak prowadzony jest także przez jednostki pływające.

2 O godz. 5. Premier gen. F. Sławoj Składkowski otrzymuje telefoniczną wiadomość od wojewody krakowskiego o

wtargnięciu odziałów wroga do Małopolski.

3.Pewien niemiecki żołnierz ,który dostał się do polskiej niewoli pisze w liście "...Pół godziny po przekroczeniu polskiej granicy nasz wóz bojowy został zniszczony polskim pociskiem przeciwpancernym..."

4.Znany komunikat Polskiego Radia o rozpoczęciu działań wojennych (

) głosi "...dziś rano o godz. 5.40. oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską łamiąc pakt o nieagresji." Można jeszcze wspomnieć , że strona niemiecka głosiła "... od godz 4.45. odpowiadamy ogniem..."

Tu może warto znależć przyczynę tej rozbieżności czasowej.

Edited by Wroobel

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

4.45-plut. Baran, będąc na warcie na murze na WST, obserwuje przez lornetkę sylwetkę 'Schleswiga'.W pewnym momencie ujrzał wieżę 'Anton' obracającą się w jego kierunku. Wtedy, nie odrywając lornetki od oczu, skomentował: 'O cholera!' Wtedy 'Schleswig' wypalił. Plut. Baran przeżył.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wroobel   

1. września, świt i dalsze godziny.

Godz. 4.48. Wódz Naczelny – marszałek Śmigły Rydz – o 4:48 otrzymał meldunek o rozpoczętej ofensywie niemieckiej. Sztab NW przeniósł się natychmiast z Pałacu Saskiego do pomieszczeń przygotowanych na ulicy Rakowieckiej na wypadek wojny.

Godziny późniejsze :

- nalot terrorystyczny na Wieluń , 1200 ofiar wśród ludności.

- obrona urzędu Poczty Polskiej w Gdańsku , aż do godzin popołudniowych.

- Kapral Leonard Żłób z Wołyńskiej Brygady Kawalerii jako pierwszy żołnierz polski tej wojny zostaje przedstawiony do odznaczenia orderem wojennym „Virtuti Militari”, za czyny bojowe w bitwie pod Mokrą.

-Bój pod Krojantami. Dwa szwadrony 18. Pułku Ułanów Pomorskich brawurowym manewrem kawaleryjskim hamują marsz XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana w kierunku strategicznego węzła kolejowego w Chojnicach; w boju ginie dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz.

- odezwa Pana Prezydenta Rzeczypospolitej ;

„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Generał Abraham do swoich żołnierzy:

Wielkopolska Brygada Kawalerii. M.P 1 IX 1939.

Sztab.

Żołnierze!

Odwieczny krzyżacko-pruski wróg napadł podstępnie na nasz kraj. Niemcy to noc ludzkości i dżuma narodów.

Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii przypada zaszczyt pierwszej walki i obrony granic kraju.

Przekonany jestem, że wypełniając obowiązek żołnierski damy krwawy odpór napaści.

Brońcie ojczystej ziemi i waszych rodzin!

( _ ) Roman Abraham gen. bryg.

Dowódca Wielkopolskiej B. K.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Semper   

Sven Grafström opisał wrzesień 1939 w Warszawie dzień po dniu w swoim dzienniku (tłumaczenie polskie ukazało się pod tytułem "Polskie stronice")

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

W kwestii formalnej:

Godz. 4.48. Wódz Naczelny – marszałek Śmigły Rydz – o 4:48 otrzymał meldunek o rozpoczętej ofensywie niemieckiej. Sztab NW przeniósł się natychmiast z Pałacu Saskiego do pomieszczeń przygotowanych na ulicy Rakowieckiej na wypadek wojny.

Godziny późniejsze :

- nalot terrorystyczny na Wieluń , 1200 ofiar wśród ludności.

Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, 1 września dwie mi­nuty po piątej (czyli o 4.02 czasu polskiego), 29 „stukasów” wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth (obecnie Ligota Dolna), pomiędzy Wrocławiem a Opolem i o godz. 4.35 miejscowego czasu, pojawiło się nad Wieluniem. Zaraz potem spadły pierwsze bomby na miasto. Atak na Wieluń nastąpił zatem pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte.

Bój pod Krojantami. Dwa szwadrony 18. Pułku Ułanów Pomorskich brawurowym manewrem kawaleryjskim hamują marsz XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana w kierunku strategicznego węzła kolejowego w Chojnicach; w boju ginie dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz.

Ech .... Następni po (a raczej: przed) obrońcami Wizny, którzy "hamują" parcie XIXKPanc. gen. Guderiana ? ;) Dwa wzmocnione szwadrony zaatakowały konno niemiecki II baon zmot. 76. p.zmot. z 20DPZmot. Po początkowym sukcesie pojawiły się niemieckie sam. pancerne, siejąc wraz z piechotą "jesień średniowiecza". Ułani wycofali się za najbliższe wzgórze, tracąc ok. 25 zabitych i 50 rannych z ponad 200 szarżujących.

Share this post


Link to post
Share on other sites
GP_mars   

Ciekawy, przepraszam, czy wiadomo co jest w tym dzienniku? Lub innych niemieckich dokumentach o bomabrdowaniu Wielunia? Wiadomo coś o celu bombardowania?

Zeszłoroczne trąbienie IPNu o terrorystycznym, zdradzieckim nalocie na Wieluń wywołało moją daleko posuniętą ostrożność. I jestem po prostu ciekaw, czy istnieją niemieckie źródła potwierdzające, że celowo bombardowano tą miejscowość wiedząc, że nie ma w niej celów wojskowych.

Edited by GP_mars

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   

Też jestem ciekaw.

Bo nie ujmując nic z draństwa Rzeszy, trochę to zastanawiające, że pierwszym krokiem wojennym było ciężkie bombardowanie tego miasteczka.

No chyba, że mieli nadzieje wywołać jakiś paraliż i panikę w tym rejonie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można zajrzeć do Emmerlinga, według niego jednym z powodów mogła być wcześniejsza obecność w mieście, bądź okolicach brygady kawalerii, dodaje jednak, że dokumenty niemieckie w tej materii są sprzeczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wroobel   

8. września:

1.Trwają ciężkie boje z napastnikiem na wszystkich kierunkach . Sojusznicy ??? nie wywiązuią się ze swoich zobowiązań.

2.Wódz Naczelny z mp w Brześciu wydaje rozkaz rozpoczynający się półszyfrem "Słońce wschodzi".

Otrzymuje go gen. dyw. T. Kutrzeba dowodzący połączonymi Armiami Poznań i Pomorze.

Rozpoczynają się przygotowania do zwrotu zaczepnegp o charakterze strategicznym ,który przeszedł do historii jako Bitwa nad Bzurą

9. września

1.Nad Lublin przedarło się kilka bombowców npla. Samoloty ścigane przez nasze myśliwce nie osiągają swoich celów.

Bomby spadają na lubelskie śródmieście. Wśród ofiar jest znany poeta Józef Czechowicz , który przebywał w tym momencie w zakładzie fryzjerskim znajdującym się przy głównej ulicy miasta.

2.I ruszyli!

Bitwa nad Bzurą rozpoczęła się.

Zgrupowanie uderzeniowe Grupy Armii Poznań-Pomorze, którego trzon stanowiła Grupa Operacyjna pod dowództwem gen. bryg. Edmunda Knoll-Kownackiego(skład: 14 Dywizja Piechoty (14 DP), 17 Dywizja Piechoty (17 DP), 25 Dywizja Piechoty (25 DP), 7 Pułk Artylerii Ciężkiej), osłaniana od wschodu przez Wielkopolską Brygadę Kawalerii (dowódca gen. bryg. Roman Abraham), a od zachodu przez Grupę Operacyjną Kawalerii gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego (skład: Podolska Brygada Kawalerii, Pomorska Brygada Kawalerii, 7 Batalion Strzelców), zaatakowało maszerującą wzdłuż prawego brzegu Bzury, na północnym skrzydle 8 Armii niemieckiej (dowódca gen. piech. Johannes von Blaskowitz), 30 Dywizję Piechoty, która w ciągu 3 dni została pobita, ponosząc ciężkie straty (w tym ranny dowódca gen. mjr Kurt Briesen) zepchnięta na południe. Zdobyto Łęczycę, Piątek, Uniejów, Walewice, docierając do linii Ozorków-Stryków.

post-4146-1290886979_thumb.jpg

post-4146-1290886990_thumb.jpg

post-4146-1290886998_thumb.jpg

Edited by Wroobel

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomas   

Kwadrans przed godziną X

W 1939 roku dowództwu niemieckiemu bardzo zależało n utrzymaniu łączności pomiędzy Prusami Wschodnimi a resztą Rzeszy. Już pod koniec lipca 1939 roku polscy saperzy podminowali most w Tczewie. Wywiad hitlerowski rozszyfrował jednak zamiary polskie. 30 sierpnia w dowództwie wojsk lądowych Niemiec zapadła decyzja w sprawie "Aktion Zug". Ustalono, że działania hitlerowskich bojówek, które miały przedostać się przez most zapowiedzianym pociągiem tranzytowym z Prus Wschodnich do Berlina oraz załogę pociągu pancernego z Malborka wesprze lotnictwo. Zadanie zbombardowania nasypu kolejowego, którym biegły kable pod podminowany most otrzymał klucz Stukasów pod dowództwem porucznika Bruno Dilleya. Trzy maszyny wystartowały o godzinie 4.26 z lotniska w Elblągu i obrały kurs na Tczew. O godzinie 4.34 samoloty zbombardowały nasyp i tory. Był to w II wojnie światowej pierwszy atak Stukasów, dokonany na kwadrans przed godziną X.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Ustalono, że działania hitlerowskich bojówek, które miały przedostać się przez most zapowiedzianym pociągiem tranzytowym z Prus Wschodnich do Berlina oraz załogę pociągu pancernego z Malborka wesprze lotnictwo. Zadanie zbombardowania nasypu kolejowego, którym biegły kable pod podminowany most otrzymał klucz Stukasów pod dowództwem porucznika Bruno Dilleya. Trzy maszyny wystartowały o godzinie 4.26 z lotniska w Elblągu i obrały kurs na Tczew. O godzinie 4.34 samoloty zbombardowały nasyp

Nie widzisz w tych zdaniach sprzeczności ? No bo po co na litość Boską Stukasy miały by bombardzować (w domyśle: zniszczyć) nasyp kolejowy, po którym biegły tory przez most, a tymi torami miał wjechać pociąg z niemieckim desantem ???

P.S. Prawda była inna: Stukasy to nic innego, jak "latająca artyleria", bombardująca punktowo wybrane cele. I taki był też zamysł Niemców: wyeliminować precyzyjnie polską obsadę broniącą podejścia do mostu, nie niszcząc jego samego, oraz torów. Zgoda co do tego, że ów most był zaminowany, i nasi mieli go po otrzymaniu r-zu wysadzić ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.