Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abramowicz

Czy polskie społeczeństwo jest tolerancyjne?

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Tak na wstepie - ten ostatni akapit, o nierozumiejacej kupie ;), nie byl skierowany do Ciebie. To bylo takie westchnienie nad zaslepieniem roznych ideowych.

Przyzwolenie to rozbudowana wersja tolerancji, tak, więc nie w każdym przypadku jedno pojęcie wyklucza drugie.
Nie masz racji. Przy przyzwoleniu dana formacja ma pelna swobode. Przy tolerancji - niekoniecznie. Stad biadania ucisnionych fundow w USA i integrystow w Polsce ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Nie masz racji. Przy przyzwoleniu dana formacja ma pelna swobode. Przy tolerancji - niekoniecznie. Stad biadania ucisnionych fundow w USA i integrystow w Polsce wink.gif .

Mam wrażenie, że nie rozumiesz co do Ciebie piszę... Ja po prostu napisałem truizm, że przyzwolenie i tolerancja to nie jest w każdym przypadku to samo i nie jest w każdym przypadku co innego. Jak na coś przyzwalam to i jednocześnie to toleruje, jak toleruję to niekoniecznie przyzwalam. Jasno się wyraziłem?

Nie sądziłem, że moje jednozdaniowe posty są aż tak skomplikowane;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Znowu miszmasz pojeciowy... Przeciez o nim napisalem niedawno!

Tolerancja nie jest tozsama z tolerowaniem!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Minister   

Polskie społeczeństwo ma jeszcze sporo do nadrobienia w kwesti tolerancji. Ogólnie jest to problem tej części Europy, nie mówiąc już o Rosji gdzie neofaszystowskie grupy 'robią porządki' w imię słowiańskiej dumy i wyższości.

_DSC2969.jpg

Tutaj fotka pokazująca plakat ze Słoweni, chyba nie ma większych problemów ze zrozumieniem tych wyrazów ;)

Polska aspiruje do miana mesjasza narodów, powołując się na przeszłośc gdy schronienie mogli znaleźć religijni 'odmieńcy' z Europy Zachodniej. Jak się odnosimy do innych narodów ? A różnie to jest, wystarczy poczytać jak ludzie odnoszą się do ewentualnego otworzenia Polski na emigrację lub jak mówią o innycb rasach. 'Murzyni to powinni sobie tam w Afryce zostać' jak mówił obywatel dla telewizji. Temat Niemcy i Rosja a sprawa Polska postawiłbym w innych kategoriach przez tragiczną i skomplikowaną wspólną historię, nie pawamy miłością do tych państw z wzajemnością. No gej, no to pedał nienormalny, tępić ich trzeba albo leczyć, a gdyby jednego z drugim ktoś chciał wyleczyć z jedynego słusznego heteroseksualizmu ? No właśnie... Również sprawa ubioru i własnego stylu, nie wiem jak jest dzisiaj w dużych miastach ale z tego co ja pamiętam indywidualność nie była czymś pochwalanym, a naawet istniało ryzyko bójki no i oczywiście bycie nazwanym pedałem. To są moje może troche subiektywne opinie poparte własnymi doświadczeniami z życia. Mam nadzieję, że to się zmienia na lepsze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Z drugiej strony "inaczeja", W niemal każdym kościele na Dolnym Śląsku czy Opolskim jest w mur wmurowana tablica: o znamiennym tytule: Zmarli w czasie wielkiej wojny 1914 - 1918. Poniżej lista nazwisk: Nowak, Neumann, Novak... i skromny podpis: wmurowano w '20 r. Pod nią zawsze kwiaty, jakiś znicz. W Małpolsce coś takiego widziałem tylko w kościele w Piaskach Wielkich. [Kraków]. Zawsze czysta, wymyta - nikt nie patrzył na to co robił , gdzie robił... po prostu pamięć i troszkę wysiłku włożonego by wyglądala godnie, nawet jak oni sami nie zostali odnalezieni...

pozdr

By zobaczyć więcej wystarczyło się udać do Otfinowa czy Włosienicy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Ostatnio w komentarzu, do jakiegos artykulu, ktos napisal, Polska zawsze byla ksenofobiczna, jako przyklad podajac Chocim, Wieden. I tak sobie mysle. Czy my, Polacy musimy udawac ze jestesmy tolerancyjni? Przejezdzalam przedwczoraj przez norweska, gorska wies. Widzialam z 30 osob, jedna byla mulatem. Reszta czarna. Tego chcemy? Zgodzimy sie na to w Polsce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie to by nie przeszkadzało, jak rozumiem fraszka ma z tym pewien kłopot: a jaki?

Przeszkadza bardziej wizja wioski "czarnych" czy bardziej: "ów Mulat"? A jak by byli całkiem "biali" ale z Syrii (czyli nie z "naszej" starej Europy) to fraszka by to zaakceptowała? Jak rozumiem kolor skóry jest wyznacznikiem akceptowalności społecznej dla fraszki? W sumie - to się taką postawę określa właśnie jako ksenofobiczną, zresztą całkiem słusznie. Nie wiem co do tego ma Chocim czy odsiecz wiedeńska, mogłaby fraszka podać przykłady jak to ruszenie zbrojne pod Wiedeń czy bitwa pod Chocimiem podawane są jako przykład naszej ksenofobii?

Tego Mulata fraszka zidentyfikowała li tylko na podstawie spojrzenia przez szybę samochodu? Podziwiam zdolności diagnostyczne względem genetyki, ja bym tak nie potrafił.

A to była wioska norweska czy raczej ośrodek dla uchodźców? Możemy poznać jej nazwę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto. Nie znam nazw wiosek, przez ktore przejezdzam. Mulata chyba rozpoznac mozna intuicyjnie. Chocim i Wieden jako przyklad naszej ksenofobii podal ktos. Mnie sie spodobalo w jego wypowiedzi to, ze ten ktos sie nie tlumaczy ze swoich pogladow. Jest ksenofobem i tyle. I chyba dobrze mu z tym. Mnie ostatnio napadly panienki, ze oburzylam sie na idiotyczne haslo o ile pamietam w GW "zaadoptuj psa" dlaczego ktos ma sie tlumaczyc z tego ze jest ksenofobem lub przeciwnikiem trzymania zwierzat. Daj Secesjonisto innym prawo do odmiennego zdania. Nawet gdy jest inne niz Twoje:) jesli tak robisz, to dobrze, ale czy na pewno?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Muszę poruszyć sprawę związaną poniekąd z tolerancją.

Ostatnio przyjęliśmy 100(?) imigrantów, którzy byli chrześcijanami. Tzn. ateistów, islamistów i innych nie-chrześcijan, nie przyjmiemy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiusz powinien mocno się wyedukować w zakresie przekazów z serwisów informacyjnych.

1. Nie przyjęliśmy.

2. Starania o ich przyjęcie prowadzi prywatna fundacja, zatem kogo chce chronić jest jej prywatną sprawą, skończyły się czasy kiedy to jedna partia dyktowała - co wolno.

3. Nie ma problemu by ateiści założyli fundację celem ochrony ateistów syryjskich, ale coś mało słychać o takiej inicjatywie. Brak chęci do sięgnięcia do własnej kieszeni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dla Ciebie podział - my - inni jest do przyjęcia? Ateiści dbają o ateistów, chrześcijanie o chrześcijan i mają gdzieś innych? Są gorsi inni i lepsi my? Tak wygląda chrześcijaństwo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

jako przyklad podajac Chocim, Wieden. I tak sobie mysle. Czy my, Polacy musimy udawac ze jestesmy tolerancyjni? Przejezdzalam przedwczoraj przez norweska, gorska wies. Widzialam z 30 osob, jedna byla mulatem. Reszta czarna. Tego chcemy? Zgodzimy sie na to w Polsce?

Co do Chocimia to nie wiem ale pod Wiednem jedynym mulatem o jakim tam słyszałem był dowodzący husarią hetman Jabłonowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie Tyberiusz określał wierzących jako zabobonnych ciemniaków? Czy w tym określeniu nie zawiera się aby ocena i podział na lepszych i gorszych? A czy to nie aby Tyberiusz zauważał, że w Polsce muszą pewne osoby wymrzeć by zakwitł lepszy ustrój?

Jak rozumiem Tyberiusza oburzają podziały tworzone przez innych, bo tylko jemu - światłemu przedstawicielowi tolerancyjnej lewicy przysługuje prawo do określania kto jest gorszy?

Załóżcie własną fundację i pokażcie jak pomagacie wszystkim, tak bez sięgania do państwowej kasy, wtedy pokażecie swą determinację i przywiązanie do ideałów. Założymy się, że nic takiego nigdy nie powstanie?

Dla mnie jak najbardziej podział na my - inni: jest do przyjęcia, dla Tyberiusza werbalnie: nie (to się nazywa hipokryzja i poprawność polityczna), choć stosuje go nieustannie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Chocim i Wiedeń jako przykład naszej ksenofobii podał ktoś. Mnie się spodobało w jego wypowiedzi to, ze ten ktoś się nie tłumaczy ze swoich poglądów. Jest ksenofobem i tyle. I chyba dobrze mu z tym.

Pewien problem w tym, że - zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN - fobia to «chorobliwy lęk przed jakimiś przedmiotami lub sytuacjami». Ja bym powiedział łagodniej - "nieuzasadniony" w sensie, że ten, kto go odczuwa, nie potrzebuje go racjonalnie uzasadniać. Może to na jedno wychodzi.

W każdym razie ksenofobia to nie jest pogląd. Bo pogląd to coś uzasadnionego. Oczywiście ktoś inny może uznać ten pogląd za uzasadniony słabo lub błędnie, ale jednak to uzasadnienie istnieje przynajmniej potencjalnie. W pewnym sensie poglądy "się tłumaczy".

Jeśli ktoś uważa swoją postawę za niepodlegającą wyjaśnieniu, to zaiste ma problem.

Mnie ostatnio napadły panienki, ze oburzyłam się na idiotyczne hasło o ile pamiętam w GW "zaadoptuj psa" dlaczego ktoś ma się tłumaczyć z tego ze jest ksenofobem lub przeciwnikiem trzymania zwierząt.

O ile dobrze pamiętam w akcji "Zaadoptuj psa" lub "Zaadoptuj kota" chodzi o to, że jeśli chcesz mieś w domu psa lub kota, zainteresuj się przede wszystkim zwierzętami z ośrodków adopcyjnych lub schronisk, a nie od razu tymi z lepszej lub gorszej hodowli. Idea bardzo piękna i nie mam pojęcia dlaczego piszesz, że to "idiotyczne hasło". Fakt, że wprawdzie gdy trzy razy podchodziliśmy do takiej "adopcji", raz krew się lała (ze mnie), ale zyskaliśmy wspaniałego psa, który wprawdzie tylko u nas mieszkał, zaś dwa razy skończyło się na niczym. Dziś mamy psa z hodowli i tyle. I rzeczywiście nie odczuwam potrzeby, by się tłumaczyć z tych decyzji, ale jeśli ktoś spyta, czemu nie, opowiem. Nie mam fobii do zwierząt z ośrodków adopcyjnych, już prędzej do samych ośrodków. Pewnie te "panienki" były głupie po prostu - z głupoty faktyczne nie trzeba się tłumaczyć, to nie choroba.

Również nie trzeba się tłumaczyć z tego, że się nie chce mieć psa. Jednak, jeśli jesteś przeciwnikiem trzymania zwierząt w tym sensie, że nie chcesz, abym ja miał psa - to sorry, ale musisz to uzasadniać.

Dlaczego Chocim (który?) i Wiedeń miałyby być przykładem polskiej ksenofobii? Fakt, że w zasadzie nie prowadziliśmy wojen przeciwko państwom katolickim brał się raczej z tego, że z jedynym, z którym graniczyliśmy, nie mieliśmy terytorialnych sporów. A pod Chocimiem w 1621 i Wiedniem zrobiliśmy coś bardzo rozsądnego - wydaliśmy bitwę wrogiemu państwu, zanim jego wojska przekroczyły naszą granicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Akurat jest dokładnie tak jak to celniu ujął Secesjonista. Syryjskich chrześcijan sprowadziła prywatna fundacja, za własne środki i poświęcając na to swój prywatny czas a przy tym mając plan asymilacji ich ze społeczeństwem polskim. To co innego niż 2000 odgórnie narzuconych imigrantów o których nic nie wiadomo - ani kim są ani co z nimi zrobić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.