Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abramowicz

Czy polskie społeczeństwo jest tolerancyjne?

Rekomendowane odpowiedzi

palatyn   
jest problem poniszczone znicze,połamane kwiaty,nalepki z obraźliwymi napisami.

A co stoi na przeszkodzie by młodzi lewicowcy zadbali o grób osoby związanej z ruchem ideologicznym, który reprezentują?

Ja jako piłsudczyk odwiedzam groby legionistów (choć nie tylko) w moim mieście, mam je zewidencjonowane, biorę udział w kwestach na renowację części z nich, publikuję zdjęcia w internecie, aby upamiętnić ich trud związany z walką o odzyskanie Niepodległej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tak, strzelając ludziom w tył głowy. Mamy o nich pamiętać. Jeszcze dajmy im kwatery na Powązkach. Tak jak temu draniowi Świerczewskiemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak, strzelając ludziom w tył głowy. Mamy o nich pamiętać. Jeszcze dajmy im kwatery na Powązkach. Tak jak temu draniowi Świerczewskiemu.

Tak i nic innego nie robili, strzelanie ludziom w tył głowy było ich jedynym zajęciem.

I gdzie Twoje stwierdzenie, że każdy ma inne pojęcie dobra.

A na Powązkach mogą sobie leżeć, mi to w ogóle nie przeszkadza tak jak nie przeszkadzało mi, że uczyłem się w szkole im. Generała Karola Świerczewskiego i nie przeszkadzało mi, że mieszkałem na ulicy im. Generała Karola Świerczewskiego.

Nie jestem fanatykiem anty… ani fanatykiem pro…

A teraz to dopiero będzie….

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Juliana Nowickiego http://pl.wikipedia.org/Julian_Nowicki

Po pierwsze jasne jest kto go zastrzelił

Po drugie tablica pamiątkowa była wielokrotnie dewastowana przez neofaszystów,NOP,MW itd itp

Po trzecie przed tablicą uroczystości organizuje SLD

Po czwarte przed grobem uroczystości organizuje autentyczna lewica co wścieka ludzi z NOP,IN14

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale szanowny Prezydent, rodem z SLD chwiał się pijany w trzy odwłoki na grobach pomordowanych oficerów w Charkowie.

Masz rację, Capricornusie, zapomniałem o tym stwierdzeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Więc bez chrzanu za przeproszeniem, że SLD to partia ''Samo-Dobro''.

????????????????????????

Nie ma to jak wrzucić wszystkich do jednego worka.

Prezydent, rodem z SLD chwiał się pijany

To był ból goleni innym razem miał chorobę tropikalną.

zapomniałem o tym stwierdzeniu.

I wszyscy powinni prezentować jedynie słuszne poglądy? Trąci mi to trochę minionym okresem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Miałem na myśli zdanie:''Każdy ma swoją własńa definicję dobra.''

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Co do Juliana Nowickiego http://pl.wikipedia.org/Julian_Nowicki

Zwróciłeś uwagę, że książka pochodzi z 1982 r. - co wtedy mieli napisać? Że pokojowa manifestacja szła z bronią w ręku? Ja gdzieś słyszałem [nie pamiętam gdzie], że załatwił go ktoś z tłumu i raczej nie policjant.

Po drugie tablica pamiątkowa była wielokrotnie dewastowana przez neofaszystów,NOP,MW itd itp

Powiedzmy, że ja jestem w stanie tolerować istnienie tej tablicy jako elementu folkloru minionej epoki.

Po czwarte przed grobem uroczystości organizuje autentyczna lewica co wścieka ludzi z NOP,IN14

Nie wiem o co Ci chodzi? Że "autentyczna lewica" kieruje się takimi ideałami, że ci z NOP itp nie mogą tego ścierpieć, bo oni robią to na pokaz? Generalnie ja wiem, że istnieje prawdziwa lewica. Wiem, że wolny w końcu człowiek ma prawo wierzyć w to co chce. Czyli nie mam nic przeciwko "autentycznej" (czy nie autentycznej jeżeli taka też istnieje) lewicy, dopóki nie próbuje mi narzucić swojego punktu widzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka opracowań na podstawie materiałów defy,powstały po 1989,wyszły małym nakładem bo IPN raczej lewicą się nie interesuje,no chyba żeby ją obsmarować.

Już po śmierci rozmaici sanacyjni pismacy próbowali Juliana Nowickiego ośmieszyć,pisali że był pijany,że sam się postrzelił itd.

Tymczasem prasa PPS oraz NZR oraz naoczni świadkowie jasno stwierdzali,demonstracja była pokojowa,ludzie domagali się pomocy od władz i programu prac interwencyjnych.Zostali zaatakowani przez granatowych i tajniaków,jeden z nich( znany z nazwiska) zastrzelił Juliana Nowickiego.Pogrzebano go potajemnie pod okiem tajniaków i mundurowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

palatyn: groby nie są ani prawicowe, ani lewicowe, ani żadne inne. Nie mają wyznania politycznego ani opcji partyjnej. Stanowią pamiątkę taką która świadczy o nas. Jeżeli są zadbane obeliski chlópów którzy polegli za swoją sprawę w czasie strajków to partie lewicowe czy chlopskie mogą palić znicze trzymać warty honorowe i inne takie. Jeżeli jest grób zwolennika Marszałka to można robić dokładnie to samo, ale to by było gdzie palić świeczki, przy czym trzymać wartę należy do obowiązków państwa, które ma o nie dbać i do naszych byśmy pilnowali aby były zadbane nie było na nich napisów czy by w końcu złapanemu na takiej dewastacji 'dać popalić" by się oduczył tego.

Przy okazji: ktoś powiedzial "prawda jest jak d..a każdy ma swoją" ; lub bardziej swojsko: "Są trzy rodzaje prawdy: prawda [tyz prawda]; świnta prawda i g.... prawda". Nie mamy prawa oceniać za jaką prawdę i którą walczyl ktoś kto leży tam pod brzózką. My o tą pamiątkę mamy dbać i sprawić by nie byla zapomniana. Patrząc troszkę z ironią każdy z bojowników zmarl za prawdę, tą jedyną i prawdziwą w ich słusznym mnimaniu. My nie mamy prawa jej oceniać.

Tak troszkę inaczej: proponuję przejść po grobach na cmentarzu w Cieszynie, tym starym, albo starych cmenatarzach w Bytomiu czy innych miastach na Śląsku z poplątaną historią: Kasprziyk ; Kaspschick , Kasprzyk - leżą pospołu, grób w grób - pamiętajmy o ich historii, ale nie oceniajmy ich postępowania dbając o groby i mogiły...

Z drugiej strony "inaczeja", W niemal każdym kościele na Dolnym Śląsku czy Opolskim jest w mur wmurowana tablica: o znamiennym tytule: Zmarli w czasie wielkiej wojny 1914 - 1918. Poniżej lista nazwisk: Nowak, Neumann, Novak... i skromny podpis: wmurowano w '20 r. Pod nią zawsze kwiaty, jakiś znicz. W Małpolsce coś takiego widziałem tylko w kościele w Piaskach Wielkich. [Kraków]. Zawsze czysta, wymyta - nikt nie patrzył na to co robił , gdzie robił... po prostu pamięć i troszkę wysiłku włożonego by wyglądala godnie, nawet jak oni sami nie zostali odnalezieni...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ojciec opowiadał mi, że w 1945 r. byli w Poznaniu tacy, którzy prowadzili swoje dzieci, aby te obejrzały sobie trupy niemieckie. Na swoisty dowód - że sprawiedliwość istnieje. Taka była nienawiść za kilka lat strachu, mordów i poniżenia. Tato był małym dzieckiem, ale zapamiętał relacje kolegów z takich "wycieczek". Ich rodzice byli najzupełniej normalnymi ludźmi. Na egzekucję Greisera też prowadzono dzieci. Dziś na cmentarzu w Poznaniu jest kwatera żołnierzy niemieckich. Nikomu chyba nie przeszkadza. I tak jest lepiej.

Chyba rzeczywiście miarą dojrzałości społeczeństw jest stosunek do zmarłych.

A tak BTW - niektórych z polskich monarchów, można by zgodnie z zasadami "rewolucyjnej czujności" próbować usunąć z Wawelu za różne grzeszki. Nikt tego nie robi - i bardzo dobrze. Zresztą walka ze zmarłymi, to chyba forma tchórzostwa.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Zresztą walka ze zmarłymi, to chyba forma tchórzostwa.

Bruno świetnie to ująłeś - w pełni się z Tobą zgadzam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Zresztą walka ze zmarłymi, to chyba forma tchórzostwa.

Nie wiem czy forma tchórzostwa, ale moim zdaniem rzecz, co najmniej obrzydliwa. Miejsce spoczynku człowieka powinno być przynajmniej neutralne. Chociaż są precedensy, (Ciała hitlerowców po wyrokach śmierci niszczono, podobnie czyniły władze komunistyczne względem osób, które zamordowały w wyniku mordów sądowych. Przykłady z reszta można mnożyć)

Śmiem twierdzić, że przyzwoity człowiek nie będzie sie wyżywał na trupie, lub na miejscu jego pochówku. Od tej reguły też są wyjątki. Jeżeli najeźdźca został pochowany w czymś na kształt mauzoleum lub w jakiś sposób wyróżniający to jest oczywiste, ze po zmianie reżimu czeka go przeprowadzka. Tyle, ze robi się to w spokojny sposób a nie maluje obelżywe napisy na grobie.

Natomiast jestem przeciwnikiem zasady, ze o zmarłych albo dobrze, albo wcale. Uważam, ze mamy prawo przenicować życie każdej osoby publicznej i w takim przypadku jej prawo do prywatności jest mocno ograniczone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jednak jestem przeciwnikiem leżenia na Powązkach kogoś takiego jak Świerczewski. Nie był nigdy Polakiem i nigdy nie powinien być za takiego uważany. Jeśli był dobrym komunista, to niech go pochowają gdzieś w Rosji. Ale nie obok najwybitniejszych Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.