Jump to content

Brazolek123

Użytkownicy
 • Content count

  6
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Brazolek123


 1. Cytat brzmi mniej więcej tak:

  Socjalizm jest jak pociąg, którym jedziemy przez życie. Wysiadając z niego w wieku 20 lat jesteśmy bezwartościowi, natomiast jadąc do końca jesteśmy jeszcze gorsi.

  lub:

  Socjalizm jest jak pociąg, którym jedziemy przez życie. Wysiadając z niego w wieku 20 lat jesteśmy bezwartościowi, natomiast wysiadając w wieku 40 lat jest to poprawne zachowanie.

  Nie jestem pewien jak brzmiał on poprawnie, ponieważ osoba która mi go cytowała sama dobrze nie pamiętała. Jego przesłanie jest takie, że jeżeli będąc młodym człowiekiem, łaknącym różnych idei odrzucimy socjalizm, który u podstaw jest ideą dość szlachetną (w pewnym stopniu przypominającą nauczania Jezusowe), będziemy tymi złymi. Natomiast kiedy już dorośniemy, poznamy życie i będziemy mogli obiektywnie spojrzeć sukces/porażkę naszych idei wyrzeczenie się ich nie będzie czynem haniebnym i złym.

  Autorem tego cytatu podobno jest gen. Józef Piłsudski jednak nie mogłem znaleźć podobnego cytatu w wikiquotes.

  Oczywiście mogło chodzić o inną nazwę idei, mógł to być ustrój (socjalizm/komunizm/inne). Również środek transportu mógł być inny(lokomotywa, pociąg, tramwaj) jak i wiek osób.

  Jedyny cytat podobny jaki udało mi się znaleźć to:

  Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”.

  Józef Piłsudski

  Jednak nie oddaje on w żadnym stopniu wyżej wskazanego przesłania.


 2. Więc ks. prałat Jankowski w swojej odezwie do narodu z 2005 roku napisał m.in.:

  Cytuj
  Adama Michnika, [...] który w Australii powiedział, że Polakami to się łatwo rządzi, bo Polacy to stado baranów, a sam wstydzi się nawet przyznać do swoich judaistycznych korzeni i do swego prawdziwego nazwiska

  Jestem ciekawy czy ten wywiad w Australii rzeczywiście miał miejsce, a jeśli tak to czy wie ktoś z Was dla jakiej gazety czy telewizji został on udzielony? Proszę o nazwę, ewentualnie link do źródła.


 3. Ani nie ogień, ani nie koło. Według mnie mowa jest najważniejszym wynalazkiem człowieka. Dzięki niej nasz gatunek przetrwał (homo sapiens rywalizował wtedy z neandertalczykami, którzy byli od nas silniejsi i sprawniejsi), ludzie mogli przekazywać swoje doświadczenia młodszym pokoleniom, dzięki niej rozwinęło się myślenie abstrakcyjne.


 4. W 1954 roku Sowieci dokonali próby jądrowej na poligonie Tockoje, po czym rozkazali zrobić symulowany szturm 40tyś żołnierzy armii czerwonej do epicentrum eksplozji. Podobnych prób dokonywali również Amerykanie, jednak bardziej ciekawi mnie jak to wyglądało w ZSRR. Proszę o polecenie mi książek na ten temat albo jakiegoś filmu dokumentalnego. Podobno Waldemar Milewicz zrobił o tym dokument pt.: "Poligon" ale nie można go znaleźć w internecie, także jeżeli ktoś byłby w posiadaniu wersji elektronicznej prosiłbym o upload. Dziękuje z góry :)

  //jestem tu nowy, jeżeli zły dział proszę o przeniesienie

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.