Skocz do zawartości

Legatus

Użytkownicy
 • Zawartość

  3
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Legatus

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Polskie prowokacje?

  @Jancet - szukam informacje na ten temat, i w tym celu tu to pytanie Znalazłem zródło gdzie te wszystkie incydenti są opisane, tzw. Biała Księga, wydana przez niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych w grudniu 1939. Czysta propaganda oczywiście. Napisano jak Anglia używała Polskę jako instrument żeby doprowadzić do wojny z Niemcami. Przyczyną do wojny nie trzeba szukać u Niemców ale u Anglii, Francji, Polski i ZSRR. Przed chwilą znalazłem w książce Hofera listę incydentów (strona 95-100) i ona jest jednakowa, identyczna do tej z Białej Księgi. Dołączam się do twojego postu.
 2. Polskie prowokacje?

  On jednak twierdził inaczej, patrząc na militarną moc i na stosowane metody dyplomatyczne przez Hitlera. Piszał że Hitler nie chciał wojny z Francją/Anglią, że tylko chciał dołączyć Wolne Miasto Gdańsk do Rzeszy i rozwiązać problem z polskim korytarzem. W zamian Hitler podobno oferował Polsce obszary niemieckie, ale źrodła na to nie dał. Ja się oczywiście zgadzam ze po Czechach Polska była logiczny nowym celem Hitlera.
 3. Witam! Na zagranicznym forum (holenderskim) ktoś pisał że Polska w miesiącach przed niemiecką agresję prowokowała Niemców, że Polska chciała wojny i że hitlerowskie Niemcy przez politykę Francji, Anglii i Polski były "zmuszone" do ataku. Niemcy wybrały atak jako najlepszą obronę. On stwierdził że Polska nie była logiczny nowym celem dla Hitlera i pisał o agresywnej polityki zagranicznej Polaków, w tym zajęcie Zaolzia, polskie żądanie niemieckich ziem (przed wojną) i ultimatum do Litwinów. Twierdził że gdyby Piłsudski jeszcze żył, nie doszło by do wojny z Niemcami. Również pisał o wielu incydentów wywołane przez Polaków i naruszeń granicy niemieckiej (ponad 200) przez polskich żołnierzy. Opisał otwieraniu ognia na niemieckiego samolotu z Gdańska, opisał że 26 sierpnia 1939 żołnierzy polskie przy granicy strzelali na uciekających volksdeutscherów, opisał że polskie jednostki 25 i 26 sierpnia 1939 w Neuliebenau (Pommeren) nawet wysadzili most niemiecki. Jako źródło poddał książkę Walthera Hofera, "Die Entfesselung des Zweiten Weltkrieges" (http://books.google.de/books?id=W80Md-C7ASsC&pg=RA1-PA95&dq=Grenzzwischenf%E4lle+deutscher+Sicht#v=onepage&q=Grenzzwischenf%C3%A4lle%20deutscher%20Sicht&f=false). Ja nie znam tego autora i nie czytałem tą książkę, mój niemiecki jest na to za słaby. Chciałbym się dowiedzieć jaka kryje się prawda w tych twierdzeniach. Pierwsze pytanie to czy w ogóle te opisane incydenty naprawdę się odbyły? Wiem że niemiecka propaganda o Polsce była pełen kłamstw, ale czasami te kłamstwa bazowały na faktach które Niemcy na przykład pogorszyły. Czy ktoś zna Walthera Hofera jako historyk i jego książki? Ostatnie pytanie to czy Polska przed wojną, razem z Anglią i Francją, dążyła do wojny z Niemcami?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.