Skocz do zawartości

Emilka

Użytkownicy
  • Zawartość

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Emilka

  1. Fryderyk Chopin

    Szwedzkie fascynacje Chopina Równo 165 lat temu, dokładnie 20 kwietnia 1848 r., Fryderyk Chopin wyjechał w podróż do Anglii, gdzie poznał szwedzką śpiewaczkę operową Jenny Lind. Historia ich znajomości i rzekomego romansu nabrała rumieńców dzięki odkryciom Cecilii i Jensa Jorgensenów ujawnionym w książce pt. "Chopin i Szwedzki Słowik." Link do mojego artykułu o szwedzkim wątku z życia Chopina. Artykuł pt. "Szwedzkie fascynacje Chopina" Link do mojego artykułu o szwedzkim wątku z życia Chopina. Zachęcam do dzielenia się tutaj różnymi innymi ciekawostkami z jego życia.
  2. Fryderyk Chopin

    "Cienia jaskółki" czytałam fragmenty, nie mam tej książki, ale słyszałam o niej wiele dobrego. Myślę, że jak już się zna dokładnie biografię i listy Chopina i na swój sposób się je zrozumie, to warto przeczytać ten esej, żeby spojrzeć na Chopina z innej strony, "od środka". Nie każdy to potrafi zrobić samemu. Poza tym przyjemnie się czyta takie książki jak ta, które są napisane pięknym językiem. Jak Pan się mnie o to pyta, to zakładam, że Pan czytał. Może teraz pan się podzieli swoją opinią? Larghetto z Koncertu f-moll oczywiście stanęło na pamiątkę ideału- Konstancji Gładkowskiej. Teraz pytanie ode mnie: Czy Chopin był poliglotą?
  3. Fryderyk Chopin

    Pamiętam prawie na pamięć- "Na pytanie kto jest pierwszym fortepianistą, Liszt czy Thalberg, odpowiedź jest tylko jedna- Chopin".
  4. Fryderyk Chopin

    Cześć Secesjonisto, Chopin na pewno znał poezję Mickiewicza, Krasińskiego i innych polskich romantyków (wielu z nich było jego dobrymi znajomymi) do których słów pisał pieśni. Najwięcej pieśni napisał do tekstów Stefana Witwickiego, a rękopis "Pierścienia" wpisał po oświadczynach do sztambucha Marii Wodzińskiej w 1836. Uważa się czasem, że jego ballady na fortepian są ilustracją konkretnych ballad Mickiewicza. Podobno powiedział Schumannowi, że się nimi inspirował. Naczytał się też przez parę ładnych lat powieści George Sand, swojej partnerki (która nazywała go Chip Chip). Podobno zachwycał się "Lukrecją Floriani", którą George czytała na głos dla przyjaciół. Pozdrawiam
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.