Skocz do zawartości

mmezuzanna

Użytkownicy
 • Zawartość

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O mmezuzanna

 • Tytuł
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. Relacje monarchy z reprezentacjami stanowymi

  Francja, Anglia i Niemcy - któreś z tych, albo ze dwa jeśli się uda. Najłatwiej byłoby chyba określić to na podstawie Francji.
 2. Okres schyłkowy, ale jednak średniowiecze, wiec mam nadzieję, że piszę w dobrym miejscu. Proszę o pomoc! Jakie były relacje władcy z reprezentacjami stanowymi w układzie wertykalnym, horyzontalnym i centrycznym? Nie wiem nawet od czego się za to wziąć. Mógłby mi ktoś pomóc? W horyzontalnym udowodniłabym, że reprezentacje stanowe miały większe kompetencje niż monarcha, ze względu na liczne przywileje, które otrzymały (ale jeśli to dobrze, to jakie podać konkretnie?), w wertykalnym, że organy te sprawowały razem władzę, np. wydawały razem ordonanse we Francji, uchwalenie nowych podatków przez króla musiało się odbyć za zgodą stanów generalnych. A w centrycznym, że głównym organem centralnym w państwie w monarchii stanowej stały się reprezentacje stanowe. Ale na pewno coś poknociłam, oświećcie mnie. Z góry dziękuję, Z.
 3. Kodyfikacje okresu Odrodzenia

  Dziękuję za pomoc, postaram się jakoś ogarnąć powyższe lektury, może uda mi się coś znaleźć.
 4. Kodyfikacje okresu Odrodzenia

  Czytałam już ten tekst. Niestety na egzaminie mam bardzo stanowczego profesora, który nie lubi popisywania się wiedzą, wstępów, zarysowania tematu. Ma być krótko i zwięźle, więc w temacie "Kodyfikacje Odrodzenia" mam wymienić kodeksy które powstały i opisać główne założenia, a prócz Caroliny nic więcej nie znalazłam...
 5. Kodyfikacje okresu Odrodzenia

  Hej! Właśnie uczę się do egzaminu z Historii Powszechnej i mam niewielką wątpliwość. Jeśli ktoś może pomóc, to bardzo proszę o wskazówki! Zagadnienie brzmi: Kodyfikacje okresu Odrodzenia. No więc najpierw nakreśliłam ramy czasowe - wzięłam pod uwagę XV-XVI w. Mniej więcej opisałam problem partykularyzacji prawa i dążeń unifikacyjnych, spisy praw zwyczajowych. Ale unifikacja to nie jest kodyfikacja, prawda? Tak więc zaczęłam szukać kodeksów i znalazłam tylko Carolinę w I Rzeszy i nic więcej... Czy jestem w błędzie? Czy we Francji np. ordonanse można uważać za kodyfikację? Wydaje mi się, że nie. Według mnie we Francji do kodyfikacji doszło dopiero w Oświeceniu. Ale co z innymi państwami Europy? Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości? Siedzę nad tym już dobrych parę godzin! Wolę poprosić o pomoc kogoś kto ma większe doświadczenie niż ja, także czekam na wskazówki. Zuza
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.