Jump to content

Akni

Użytkownicy
  • Content count

    2
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Akni

  1. W zasadzie to nie był pamiętnik, ale wspomnienia ojca z powstania, które pisał na prośbę autora "Butelkarzy z Bursy". Było tam też sporo o podchorążówce i wyjazdach do lasów lubelskich na ćwiczenia oraz pomocy jakiej udzielała ćwiczącym miejscowa arystokracja i ziemianie. Napiszę więcejszczegółów po odnalezieniu pamiętnika.
  2. Witam. Mój nieżyjący ojciec walczył w zgrupwaniu Bartkiewicza dlatego jestem bardzo ciekaw losów tego zgrupowania i jego żołnierzy. Gdzieś zapodział się pamiętnik ojca, ale może jeszcze go odnajdę. Na pewno pisał w nich o udziale w ataku na PASTĘ, na Arbeitsamt i o licznych kontratakach ze strony Ogrodu Saskiego. Otrzymał 2 krzyże walecznych (chyba właśnie za PASTĘ i Arbeitsamt). Był zasypany gruzem po ataku "Goliata". Pisał o ciężkich walkach pod koniec powstania. Niemcy i Ukraińcy zajmowali sąsiednie budynki w rejonie ul. Kredytowj I Mazowieckiej podejmując liczne próby zdobycia ich pozycji - zwłaszcza nocą bo mieli świadomość, że powstańcy są wykończeni ze zmęczenia (niektóre z pozycji powstańczych w śródmieściu zdobywali bez użycia broni palnej - wycinali śpiące załogi bagnetami). Ojciec nazywał się Marian Korzekwa ps. Herkules, Korwin. Byłbym wdzięczny za każde informacje o Zgrupowaniu i jego żołnierzach (zwłaszcza 3 komp. oddział "Perkun"). Z powstania mam tylko 2 zdjęcia ojca dlatego prosiłbym o informację gdzie mogę znaleźć zdjęcia żołnierzy Bartkiewicza. W załączeniu jedno z nich. Ojciec pierwszy z prawej z pistoletem w dłoni. Do Bartkiewicza ojciec trafił przypadkiem (miał przydział d-cy "butelkarzy z bursy" - wychowanków RGO). Przed powstaniem ukończył szkołę podchorążych, potem sam na niej wykładał (uczył minerstwa i walki wręcz). Pozdrawiam serdecznie
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.