Jump to content

912_1481369774

Przyjaciel
 • Content count

  459
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by 912_1481369774

 1. Kawa czy herbata?

  Pomysł na ten wpadł mi dzisiaj w sposób raczej prozaiczny Otóz popijając sobie małą czarną z mleczkiem i cukrem pomyślałem sobie ciekawe czy wśród nas więcej jest miłośników własnie kawy, czy też ubóstwianej przez Anglików herbaty.. czekam na opinię, rodzaje kawki które lubicie a może jakieś szczególne upodobania względem herbat?
 2. Jak oceniacie operację " Weserubung" ?? Dlaczego Norwegowie byli tak zaskoczenia atakiem Hitlera na ich kraj? Zwłaszcza, że dzień wcześniej ORP " Orzeł" zatopił niemieckie " Rio De Janeiro" z niemieckimi żołnierzami na pokładzie w dodatku na norweskich wodach terytorialnych?? No i oczywiście jak uwazacie dlaczego wojska alianckie poniosły taką klęskę??
 3. Bitwa pod Monte Cassino

  W 1943r. to alianci dyktowali już warunki w Europie. Od wylądowania na Sycylii, sytuacja włoch była praktycznie beznadziejna. Hitler widząc co się dzieje, wysłał swoje dywizje, żeby bronić Półwyspu Apenińskiego przed pochodem aliantów na Rzym. Na drodze do wiecznego miasta stała jedna przeszkoda: Monte Cassino. Niemcy wybudowali na okolicznych wzgórzach umocnienia zwane linią Gustava i obsadzili je doborową dywizją spadochronową "Herman Goering". Walki jak wiemy, były ciężkie poniewasz ukształtowanie terenu utrudniał odziałania ofensywne. Pierwsze trzy natarcia poniosły wielkie straty, dopiero czwarte natarcie 2 korpusu Polskiego dowodzonego przez Andersa zdobyły ruiny klasztoru. Okupiliśmy to jednak cięzkimi stratami. Jak oceniacie tę bitwę?? Legendarne zwyciestwo oręża polskiego?? Czy zmitologizowany obraz zwyklej bitwy? Co o tym myslicie?
 4. W dzisiejszym Dzienniku odnalazłem inforamcję, jakoby odnaleziono grób mjr Hubala. Około 100km od miejsca jego śmierci. Podobno poprzedni proboszcz parafii opowiadał o polskim oficerze pochowanym pod oknem jego plebanii. W nocy Niemcy pośpiesznie wykopali grób w którym złożyli zwłoki Majora. W latach 50. proboszcz przeniósł zwłoki na pobliski cmentarz, pod pozorem pochówku powstańca styczniowego. ( okres Stalinizmu w kraju, bohaterowie kampanii wrześniowej raczej niemiło wspominani) . Z opowiadań świadków wynika, że mógłbym to być "Hubal" ponieważ miał na sobie order Virtuti Militari z którym się nigdy nie rozstawał ( zdobył go podczs wojny polsko-bolszewickiej) jak myślicie? prawda? czy kaczka dziennikarska? Ja po przeczytaniu artykułu, stwierdziłem że sprawa jest conajmniej warta uwagi i powinien się nią zająć IPN. Jeśli to rzeczywiście grób majora, to jest to dowód, że honor i oddanie krajowi mogą ocalić przed zapomnieniem.
 5. Myślę, że każdy z was zastanawiał się niejednokrotnie jak to możliwe, że w Niemczech i ZSRR znalazło się tylu ludzi, którzy akceptowali, a nawet ślepo ufali w swoich przywódców. Przecież Niemcy, mimo że osłabione po Wersalu powoli podnosił się z kolan, a spore wpływy mieli tam komuniści. Jak to się stało, że praaktycznie cały naród poszedł ślepo drogą walki i zbrodni? Tutaj pojawia się Joseph Goebbels. Minister propagandy Rzeszy, doktor filozofii, wydawałoby się człowiek inteligentny i wykształcony. Jednak do szpiku kości zły w dodatku posiadający umiejętność manipulowania tłumem i emocjami ludzkimi. Jak myslicie czy bez takiego zdolnego człowieka na tych stanowisku III Rzesza wogóle by powstała? Czy Hitler wygrałby demokratyczne w końcu wybory i został kanclerzem? Przejdę teraz do ZSRR. Kiedy Lenin zdobywał władzę Bolszewicy cieszyli się niewielkim poparciem w tym ogromnym kraju. Jednak wraz z min. Trockim, Stalinem stowrzyli silny system totalitarnej władzy nieznoszącej sprzeciwu. Terror, czystki, donosy etc. mimo to lud wierzył w dobrego wujka Stalina, którego wizerunek był konsekwentnie przedsstawiany przez radziecką propagande w jak najlepszym świetle. Często przedstawiany z dziećmi, uśmiechnięty, ale jednocześnie poważny. Siła prasy ( "Prawda") radia, plakatów propagandowych, spowodowały, że udało się zdobyć władzę w jednym z największych i najsilniejszych państw świata. Dlaczego tak się waszym zdaniem stało? Co takiego "magnetycznego" jest w tych propagandowych plakatach, które dziś wywołują uśmiech na twarzy? Co sądzicie o potędze propagandy?
 6. Gułagi

  Nie jest to może temat związany stricte z okresem drugiej wojny światowej jako że Łagry zwane też Gułagami powstały znacznie wcześniej a i długo po wojnie wciąż funkcjonowały w ZSRS i krajach demokracji ludowej. Pytanie jakie chciałem wam zadać brzmi: Jaką rolę odegrały te obozy pracy przymusowej w gospodarce Związku Sowieckiego? Czy w znaczący sposób przyczyniły się do wygrania "wielkiej wojny Ojczyźnianej"? Ciekaw jestem waszych opinii na ten temat.
 7. Uwolnienie "Duce"

  Jak wszyscy wiemy, Hitler i Mussolini nie byli tylko przywódcami dwóch państwach połączonych sojuszem militiarnym, ale i przyjaciółmi. Kiedy włoskie wojska kompromitowały się gdzie się tylko dało i przegrywały z kim się dało z rozkazy króla Wiktora Emanuela III zdymisjonowano Duce a na jego następcę namaszczono Pietro Bedogliego. Podjął on decyzję o kapitulacji Włoch względem aliantów zachodnich. Sam Mussolini został uwięziony. Jednak wywiad niemiecki odnalazł miejsce pobytu Duce i Hitler postanowił uwolnić towarzysza z niewoli. 12 września 1943 roku odddział komandosów którym dowodził Skorzeny. Akcja mimo wielu trudności powiodła się. Jak sądzicie czy tak niebezpieczna akcja miała jakiś sens? Duce i tak był skompromitowany i nie stanowił już wielkiego wzmocnienia dla sił niemieckich. Akt prawdziwej przyjaźni? Głupota Hitlera? Może wiara w pomoc Mussoliniego w dlaszym prowadzeniu wojny?
 8. Po ostatnich wydarzeniach w Gdańsku, gdzie gimnazjalistka popełniła samobójstwo po skandalicznym zachowaniu "kolegów" z klasy. Rozgorzała debata nad zniesieniem gimnazjów i powrotem do 8 letnich szkół podstawowych. Więc ja się pytam po co ja jako eksperymentalny wówczas rocznik męczyłem się w jeszcze budowanym podczas lekcji gimnazjum? Jeśli teraz te gimnazja miałoby się zlikwidować, to po co je tworzono? Myślicie, że powrót do poprzedniej formuły coś by zmienił?
 9. "Dziwna wojna"

  Jak wszystkim wiadomo po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, jej sprzymierzeńcy związani sojuszem, mieli jej pomóć. Rzeczywiście, już 3 września 1939r. zarówno Francja jak i Wielka Brytania wypowiedziały III Rzeszy wojne.... i na tym w zasadzie się skończyło. Podczas posiedzenia Rady Najwyższej Sprzymierzonych ( 12 IX 39) w Abdewille uzgodniono, że żadna realna pomoc dla walczącej Polski nie będzie przekazana. W ten oto sposób rozpoczęła się "dziwna wojna" lub jak mawiali niemcy "sitzkrieg". Specjaliści twierdzą, że gdyby tylko francuskie i brytyjskie dywizje zaatakowały Niemcy od zachodu, 1000 letnia Rzesza upadłą by po kilku tygodniach, ponieważ nie dysponowała żadnymi znaczącymi siłami na zachodzie. Francuzi jednak, na nasze nieszczęscie liczyli na linię Maginota, niemcy z zadowoleniem oczekiwali na rozwój wydarzeń na linii Zygfryda. Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, francuskie patrole przsechodziły w niewielkiej odległości od grających beztrosko w piłkę niemieckich żołnierzy nie oddając nawet strzału!! Wystawiano tablice o treści : " nie strzelajcie my też nie będziemy strzelać" . Nie uważacie, że to jakaś paranoja?? Francuzi mogli przecież przeiwdzieć, że Hitler kiedy już upora się z Polską i zbierze siły zaatakuje żabojadów... co o tym sądzicie??
 10. Jak wszyscy wiemy, latem 1941 Heinrich Himmler wskazała Auschwitz, jako miejsce rozwiązania kwestii żydowskiej. Ludzie ginęli tylko dlatego, że byli Żydami, nieważne z jakiego kraju, o jakich poglądach politycznych, czy zawodach. Wśród zabitych znajdowało się 960 tys. Żydów - w tym 438 tys. węgierskich Żydów, 300 tys. polskich Żydów, 70 tys. francuskich Żydów, 60 tys. holenderskich Żydów, 55 tys. greckich Żydów - oraz 75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich oraz 15 tys. ludzi różnych narodowości. Jasno wynika z tego jak wielkie okrucieństwo było udziałem narodu niemieckiego i nazistów. Jak myśłicie co kierowało poczynaniami nazistów? Dlaczego zdecydowali się uśmiercić tyle milionów ludzi? Czy to kompleks niższości Hitlera? traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa? Może zwykłe szaleństwo tego zakompleksionego człowieka, który jednak potrafił "zauroczyć" cały swój naród, i zaprowadzić go na skraj przepaści.
 11. Co ze sobą nosicie...

  Ja w swojej torbie mam dosłownie wszystko, czasem mam wrażenie że z nią jak z rogiem obfitości, to o czym akurat pomyślę- już tam jest I tak- zawsze portfel, a w środku milion plastików, prawo jazdy, dowód, karty bankomatowe, kredytowe, do bibliotek, lojalnościowe z kina, orlenu, clubu nokia, etc. legitymacja studencka, sieciowka na wszystkie linie, obowiązkowo książka, notatnik, kalendarz (choć i tak nigdy nic w nim nie notuję, z braku czasu) dwie komórki, scyzoryk z promocji "dębowego" chusteczki higieniczne, czapkę, pendrive'a, szalik... Uff... to z tego co mam akurat na tę chwilę
 12. Rozpoczynamy ewakuację z Iraku

  Ja również uważam, że wyjście naszych wojsk z Iraku to dobra decyzja Rządu. Początkowo wydawało się, że obecność Polskiej Armii w Iraku może być dla nas korzystna. Szkoda, że Amerykanie szybko wyleczyli nas ze złudzeń o ruchu bezwizowym, wysokich kontraktach dla polskich firm etc. Przyszedł zatem odpowiedni czas, na wycofanie się.
 13. Ulubione piwo

  Zgadzam się w całej rozciągłości! Sarmackie przedstawia doskonały współczynnik ceny do jakości. Swego czasu, na drugim roku, delektowaliśmy się jego smakiem.. jak to dobrze, że biedronka jest tak blisko ..
 14. Ulubione piwo

  Jeśli temat zmierza również ku trunkom innego rodzaju tzw. "jabolom" to z czystym sumieniem polecam "komandosa" strong. Nie zawiedziecie się
 15. Ulubione piwo

  Temat jakże istotny w życiu każdego studenta:D 1. Żywiec reszta: Lech, Bosman (patriotyzm lokalny) Brok Hipermarketowe eksperymenty mam już za sobą
 16. Winston Churchill

  Cóż Churchill nie jest postacią, którą można jednoznacznie ocenić. Z jednej strony alkoholik i choleryk, jednakże jednocześnie mąż stanu, potrafiący tchnąć w naród ducha zwycięstwa. Bez jego charyzmy nie byłoby sukcesu w walce z faszyzmem.Człowiek obdarzony również niesamowitym talentem oratorskim, do dziś zresztą wiele z jego sentencji, anegdot wciąż pozostaje aktualnych.
 17. Operacja Barbarossa

  Błędów dowództwa Wehrmachtu (vel. Hitlera) było kilka: - Wehrmachtowi przydzielono zbyt wiele zadań jak na siły którymi dysponował - Zbyt szeroko rozciągnięty front, w którym stosunkowo łatwo było znaleźć słabsze punkty - Nie wzięto pod uwage kłopotów z zaopatrzeniem ( przecież niemieckie dywizje zapuszczały się coraz dalej wgłąb ZSRS) co owocowało wydłużeniem linii zaopatrzeniowych - Nie wzięto pod uwagę praktycznie nieograniczonych rezerw ludzkich, którymi dysponowała Armia Czerwona - Walka Niemców na dwóch frontach, zamiast skupić się na jednym, potem na drugim - Nie wzięto pod uwagę, że kampania może się przedłużyć także na okres zimowo-jesienny, na co Wehrmacht był kompletnie nieprzygotowany To główne problemy z jakimi musiało się zmierzyć dowództwo niemieckie
 18. Najbardziej nieznośny ruch oporu

  Ja, jak większość moich przedmówców postawię na AK. Nie tylko ze względu na liczebność, precyzję działania, ale przede wszystkim za stworzenie na ziemiach okupowanych legalnie działającej i sprawnej administracji państwowej. Pamiętajmy, że AK nie tylko walczyło, ale także prowadziło sądy, pomagało w organizacji tajnych kompletów, wydawało prasę etc. Za cały rozmach, oraz z szacunku dla Ich pracy, bezapelacyjnie stawiam na Armię Krajową.
 19. Terroryści - zrozumieć ich zamiary

  Jeśli chodzi o sprawę terroryzmu mam kilka przemyśleń: Po pierwsze- terroryzm w wykonaniu europejskim jest dziś w zaniku, bądź się "ucywilizował" (IRA, ETA). Można rzec, że okres wzmożonego terroru zarówno w Hiszpanii, jak i Irlandii minął bezpowrotnie. Oczywiście, wymagało to wielu lat negocjacji, wyrzeczeń, kompromisów, ale udało się zamknąć tę swoistą "spiralę nienawiści". Drugą, odrębną kwestią jest terroryzm bliskowschodni, opierający się na fundamentalizmie islamskim. Zwróćmy uwagę, że tutaj sytuacja jest zgoła inna. Choćby w Iraku stacjonują wojska obcego mocarstwa, oraz sił z nim sprzymierzonych. Ludność ma prawo traktować ich jako okupanta, a naturalną rzeczą jest, że z okupantem się walczy. W Irlandii czy Hiszpanii nigdy nie było konieczności wprowadzania obcych sił, konflikt lokalny nigdy nie przekształcił się w regionalny- jak wszyscy wiemy na Bliskim Wschodzie sytuacja przedstawia się zgoła inaczej.. Mamy konflikt Izraelsko- Palestyński, wojnę z terroryzmem w Iraku, niepokoje w Iranie.. Konkludując można by podzielić terroryzm na: - europejski ( mniej radykalny) - bliskowschodni ( zradykalizowany) Osobiście jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy walczą o wolność swojego kraju, jednakże akty terroru na ludności cywilnej są zwyczajnym barbarzyństwem i należy je z całą surowością potępiać. Nie ma znaczenia, czy sprawa o którą walczą jest słuszna. Terror z zasady jest zły. Jak ktoś już wcześniej powiedział, walkę należy prowadzić z armią, a nie ludnością cywilną. Terroryzmu nie można pokonać. Można go porównać do mitycznej hydry, ucięcie jednej głowy, spowoduje pojawienie się dwóch groźniejszych (pamiętacie film "Monachium"?) Jedynym wyjściem jest prawdziwy dialog, okazanie gestu dobrej woli. Osobiście uważam, że takim gestem mogłoby być wycofanie wojsk koalicji z Iraku.
 20. Polska, a ZSRR

  Pomysł aby dobrowolnie wpuścić Sowietów do Polski to niedorzeczność. W pełni zgadzam się ze zdaniem Ciekawego. Polska starała się balansować pomiędzy potężnymi sąsiadami, a wpuszczenie Sowietów oznaczało by rezygnację z dotychczasowego sposobu prowadzenia polityki, która do tej pory była skuteczna. Druga sprawa: przypomnij sobie, ile razy nasi "kochani" bracia Rosjanie oferowali nam bezinteresowną pomoc, sprawdź też co się działo kiedy już wkraczali na terytorium Polski, to będzie odpowiedź na pytanie dlaczego nie przyjęliśmy od nich pomocy. (proponuję zacząć od rozbiorów;) ) pozdrawiam
 21. Rozstrzeliwanie SS-manów zbrodnią wojenną?

  Dla mnie to jest zdanie klucz do całej dyskusji. Oczywiście Konwencja Genewska to jedno, a warunki polowe to drugie. Prosty żołnierz zadawał sobie pytanie: Dlaczego ja mam się stosować do praw i nie zabijać SS-manów, kiedy oni palili całe wioski, nierzadko ludzi żywcem, gwałcili, wieszali mordowali etc. Szczerze powiedziawszy, nie wiem czy w takich okolicznościach nie byłbym pierwszym, który chwyci za broń i strzeli do takiej bestii. Nie usprawiedliwiam żołnierzy mordujących drugich żołnierzy, ale byłaby to zbrodnia "w afekcie" popełniona pod wpływem ogromnych, negatywnych emocji, wywołanych zresztą przez same SS.
 22. Kawa czy herbata?

  Ja tam ciśnienie mam wysokie, ale mimo to dzień bez kawy jest dniem straconym. Co by nie przesadzać, pijam zazwyczaj jedną, z mleczkiem...
 23. Zwierzaki

  Ja jestem szczęśliwym posiadaczem kundla z aspiracjami na jamnika Ale znacznie ładniejszy niż te rasowe Zwie się Ciapa a ma już 8 lat. Charakterne to psisko, słucha się tylko taty i mnie, a mamę i brata ostentacyjnie ignoruje Jak go mogę krótko scharakteryzować: Nieprzewidywalny pieszczoch indywidualista.
 24. I ja się ze Szpekiem zgadzam. Każdy kraj w ramach swojego terytorium ma prawo podejmować suwerenne decyzje. Rząd Estoński podjął dobrą decyzję, przeniósł pomnik tam gdzie jego miejsce-na cmentarz wojskowy. Ktoś się pytał czy Estończycy to wogóle naród. Mają własny język, świadomość narodową a także historię. Nie rozumiem zatem porównania do jednego ze Stanów w USA, gdzie wszyscy mówią (przynajmniej teóretycznie) po angielsku i nigdy nie było oddzielnym, suwerennym tworem państwowym. Estonia postąpiła dyplomatycznie- niczego nie zniszczyła, a jedynie przeniosła na odpowiedniejsze miejsce.
 25. Czy w czasach PRL był lepiej?

  Oczywiście to co napisał Ciekawy odnośnie liczby urodzeń to fakt bezsporny, ale należy także wspomnieć o zmianie świadomości ludzi w zakresie antykoncepcji. Wówczas słabo dostępna, ludzie często wogóle z niej nie korzystali, stąd często tak duża liczba tzw. "wpadek". Dzisiaj młodzież jest znacznie lepiej uświadomiona w tym zakresie, plus oczywiście to co powiedział Ciekawy, zwyczajnie ludzi na dzieci nie stać- smutna to konkluzja, ale niestety tak wyglądają fakty.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.