Jump to content

Chełmianin

Użytkownicy
 • Content count

  31
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Chełmianin

 1. Witam. Śle do was drodzy użytkownicy następujące pytanie ! : Czy zna ktoś literaturę (głównie podręczniki) opisujące okres historii średniowiecznej wydane w PRL-u? Bardzo proszę o pomoc... // piterzx: Zmieniłem tytuł. Proszę o poprawne tytułowanie tematów.
 2. Pytania historyczne

  Sikorski został premierem i naczelnym wodzem zgodnie z konstytucja kwietniową Wydaje mi się, że odpowiedz jak najbardziej TAK, ale wolę sie upewnić- zgadza się, zgodnie z konstytucją kwietniową prezydent mógł wyznaczać swojego następce ( czyli prezydenta) jak i premiera(pamiętaj że prezydentem na uchodźstwie był Raczkiewicz) oraz w razie wojny wyznaczać naczelnego dowódce wojsk, Także Sikorski został wybrany ( bardziej mianowany) zgodnie z postanowieniem konstytucji kwietniowej.
 3. Witam, poszukuję podręczników do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z historii. Jakieś ciekawe propozycje? Chodzi mi głównie, w tych podręcznikach o historię średniowiecza. Jeszcze jakby ktoś znał tytuł jakieś książki, tyczącej się "sytuacji Polski po 1989 r." Pozdrawiam
 4. Podręczniki

  bo te podręczniki z obecnego roku się pewnie jeszcze nie ukazały..
 5. Podręczniki

  No do teraz do 2012 roku Jeszcze zależy mi na jakiejś książce/książkach które opisywałyby właśnie koniec komunizmu w Polsce i jakie przemiany się dokonały po 1989 roku..
 6. Podręczniki

  Tak ja rozumiem, dziekuje za tamte pozycje Teraz chodzi mi o podręczniki WSPÓŁCZESNE ( wydane w III RP, czyli po 1989 r.), nie dodałem tego w swoim poście otwierającym ten temat. Pisałem go w pośpiechu i przez to. Jak się domyślasz potrzebne mi są one do mojej pracy licencjackiej. Po rozmowie z promotorem doszedłem do wniosku, że zmienie lekko temat.. Teraz temat mojej pracy brzmi: Epoka Średniowiecza w podręcznikach III RP. Wydaje mi sie, że jest łatwiejszy niż mój poprzedni temat, który różnił się tym, że musiałem analizować jeszcze podręczniki z PRL. Znasz jakieś tytuły?
 7. Witam. Pisze prace licencjacką, której temat brzmi nastepująco: Historia Średniowiecza w podręcznikach PRL-u i współczesnych. Czy uważacie, że ten temat jest dobry, łatwy? Czy lepiej poszukać innego..? Nawet nie wiem od czego mam zacząć, jak napisać plan pracy i co w nim uwzględnić.. Czy mógłby mnie ktoś ukierunkować i lekko pomóc? Nie prosze o napisanie za mnie planu czy nie wiadomo czego.. Prosze o pomoc..
 8. A. Czubiński- historia XX wieku. Dostępna zarówno do historii powszechnej jak i historii Polski.
 9. Poznaj tajemnice starożytnych cywilizacji

  a tą cywilizacją byli..? Może sumerowie ? Czy chodzi o zupełnie inną starożytną cywilizację której jeszcze nikt nie zna? poza autorem książki
 10. załóżmy, że pierwszy rozdział dotyczyłby Historii średniowiecza w PRL ( a w podrozdziałach znalazłyby się historia średniowiecza w podręcznikach do szkół podstawowych, 2. Historia średniowiecza w podręcznikach do szkół średnich. I co z resztą podrozdziałów...) ? Drugi rozdział mógłby się tyczyć Historii Średniowiecznej w podręcznikach współczesnych i 2 pierwsze podrozdziały byłyby takie same jak w rozdziale pierwszym i dalej nie mam pomysłu co w kolejnych mógłbym uwzględnić.. a co do 3 rozdziału to już kompletnie nie mam pomysłu..
 11. Tylko, że z podręcznikami z PRL jest bardzo ciężko, prosze mi wierzyć na słowo a do tego jeszcze znaleść podręczniki które tyczą sie samej historii średniowiecza to jest to chyba nieosiągalne.. Tak mi się przynajmniej wydaje. Oczywiście mógłbym zamknąć się tylko w temacie Historii średniowiecza w podręcznikach szkół podstawowych czy średnich ale nie wiem czy to bedzie wystarczające..
 12. Celem pracy jest ukazanie jak była postrzegana historia średniowiecza w podręcznikach PRL-u i jak jest postrzegana w podręcznikach współczesnych i później porównanie tego wszystkiego.. A mógłbyś mi powiedzieć od czego mam zacząć ? I w jaki sposób napisać plan tej pracy? Nie proszę o gotowca a o drobną podpowiedź/pomoc.
 13. Witam. Mam pytanie czy oglądaliście film: 1920 Bitwa Warszawska? Ile w tym filmie prawdy a ile fikcji? Mi na myśl przychodzi, źle przedstawiona postać Ignacego Skorupki.
 14. Nawet nie wiedziałem, że jest taki dział na tym forum związany z filmami i serialami historycznymi.
 15. a tak ogólnie mógłbyś powiedzieć o scenach filmu prawdziwych i scenach fikcyjnych wymyślonych przez twórców filmu?
 16. Tak, wiem przepraszam... A czy wiesz może użytkowniku "kalki" czy mój temat jest dość łatwy czy raczej trudny..? Przypomnę że mój temat brzmi : Historia Średniowieczna w podręcznikach PRL-u i współczesnych.. Praca ma być napisana na zasadzie porówniania. Dzieki z góry za podpowiedź
 17. Trochę dużo tych podręczników jest.. Jeszcze zapytam.. W jaki sposób mogę znaleść te "klasy" w których klasach uczono średniowiecza? Muszę to wszystko przejrzeć co Pan mi wysłał? Oczywiście już to robiłem, ale nie doszedłem do niczego nadzwyczajnego, oraz czy mógłbym liczyć na Pana w "wybraniu" z tych podręczników najbardziej wartościowszych i które najłatwiej znajdę w internecie czy w bibliotece (o ile znajde) i napisaniu z nich pracy..?
 18. Dziękuję bardzo, za podane mi informacje Te "podręczniki" są niezbędne dla mnie ze względu na temat mojej pracy licencjackiej. Mój temat brzmi : Historia Średniowiecza w podręcznikach PRL-u i współczesnych. Czy znajdę tu pozycje, które wykorzystam jako literaturę do swojej pracy? Prosze o odpowiedź.
 19. Mogę prosić, bardziej jakieś już podręczniki głównie opisujące samą His. średniowieczną.. ?
 20. Jeńcy japońscy a ZSRR

  Apropos Witolda Kieżuna i jego pobyt w łagrze w Krasnowodsku jest w formie wywiadu z nim przedstawiony w miesięczniku "uważam rze historia " w miesiącu październik.
 21. Z Warneńczykiem to raczej pewne, że był gejem.
 22. Przyznam się szczerze że nie słyszałem tej historii ;/ Aż ciarki przechodzą po plecach czytając takie okropieństwa które polak polakowi zaserwował, ale cóż pamiętajmy że to było średniowiecze takie rzeczy stały na porządku dziennym i nikt się nie dziwił. Polecam zapoznanie się ze śmiercią wspomnianej przeze mnie we wcześniejszym poście Kingą Zach, ona i jej rodzina również została potraktowana brutalnie.
 23. Dokładnie w tej kwestii trzeba wspomnieć o Kazimierzu Wielkim i jego "romansie" z Klarą Zach. Również siostra Kazimierza, Elżbieta była zamieszana w ten gwałt na Klarze. Nie będę tutaj streszczał całej historii i jak doszło do zgwałcenia Klary i wymordowaniu jej całej rodziny i trzech przyszłych pokoleń gdyż Długosz w swoich kronikach to dość obszernie opisał. Dla mnie barwną postacią w epoce średniowiecza był także Bolesław Szczodry' który po przy powitaniu księcia Ruskiego wytargał go za brodę ( pisał o tym Gall Anonim). Nie mogłem sie powstrzymać żeby tego nie napisać
 24. Historia Średniowiecza

  Witam, na razie nie wiem jak mam sie Do Pana/Pani zwracać więc może na początek .Martuś Chciałbym prosić o pomoc związaną z pracą licencjacką. Chciałbym pisać coś ze średniowiecza, ale mój promotor powiedział, że nie jest mediewistą i mi nie pomoze.. Moje pytanie czy opłaca się dalej w to brnąć czy sobie odpuścić i wziąć coś lżejszego? Jakie tematy moglibyście mi polecić ? niekoniecznie ze średniowiecza. Ale mimo wszystko pasjonuje się tą epoką już od dawna i chciałbym w tej epoce znaleść temat który zostanie tematem mojej pracy licencjackiej z góry dziękuje za pomoc:) Pozdrawiam
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.