Skocz do zawartości

Tomek91

Przyjaciel
  • Zawartość

    916
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Tomek91


  1. Moim zdaniem Dynastia Tudorów dobrze oddaje nastrój jaki panował w Anglii za panowania Henryka VIII. Z sezonu na sezon serial robi się coraz lepszy. Zastanawiam się dokąd będzie trwac ten serial ( czy zakończy się na śmierci Henryka czy przeciągnie się na panowanie Elżbiety). Są pewne nieścisłości czasowe, jednak gra aktorska i scenografia oddają klimat tamtych czasów.


  2. Jan Karol Chodkiewicz mógł pokusić się o zwycięstwo?

    To zależy od punktu widzenia. Jeżeli Chodkiewiczowi udałoby się przekonać radę wojenną do stoczenia walnej bitwy to przy zwycięstwie wojsk RONu moglibyśmy uzyskać lepsze warunki pokoju. Ofensywa na Dunaj raczej nieprawdopodobna.

    owszem, sytuacja jeśli chodzi o naszą amunicję była zła, ale chyba nie na tyle, by została nam zaledwie jedna beczka.

    Podobno pod koniec oblężenia Lisowczycy nabijali do karabinów trawę bo brakowało już prochów. Turcy myśleli ,że ci rzucają na nich czary ;)

    Była to bitwa dużych kontrastów: wspaniała szarża husarzów z bodajże 7IX kiedy to 600 husarzy pogoniło 10 tys. turków, obrona taboru i nocne wypady kozaków z drugiej jednak strony rzeź kupców ormiańskich i liczne samobójstwa. Bitwa iście epicka.


  3. Co ciekawe podczas dwóch podróży generała do USA działy się dziwne rzeczy. Na przełomie marca i kwietnia 1942 roku gdy Sikorski chciał negocjowac z Rooseveltem poparcie dla polskiego sprzeciwu wobec brytyjsko-sowieckich ustaleń co do granic RP w Liberatorze generała znaleziono świecę zapalającą, która niszczyła samoloty, a pochodziła ona ze zbiorów SOE. Gdy w listopadzie 1942 roku premier odlatywał z USA zaraz po starcie dwa spośród 4 silników jego samolotu przestały działać. Nigdy nie wyjaśniono przyczyn awarii.

    Faktem jest, że sprawa Czeskiego pilota i drugiego pilota (także wielce zagadkowa i dziwna!)

    Zastanawia mnie pewna kwestia dotycząca pana Prchala. Nigdy podczas lotów nie nakładał kamizelki ratunkowej. Dlaczego ją miał na sobie akurat podczas tej katastrofy?

    Uważam, że pełen obraz tragedii gibraltarskiej poznamy dopiero po ujawnieniu pełnych dokumentów dotyczących pierwszej sekcji zwłok z 1943 roku i ze zbadania szczątków samolotu. Jeśli to był zamach to był on wykonany w sposób kiepski i za wszelką cenę starano się zatrzeć po nim ślady.


  4. Zakładamy taką sytuację, że jakimś cudem Ernest albo Maksymilian Habsburg zdobywają władzę w Polsce. Jakie byłyby ich rządy? Czy nasz kraj przestałby byc krajem tolerancyjnym? Czy król-Habsburg poradziłby sobie ze wszechwładną szlachtą? Czy udałoby się odnowienie monarchii dziedzicznej? Czy w konsekwencji tego powstałaby polska linia Habsburgów?

    Zapraszam do dyskusji.


  5. Jak mawiał ,,Lew Północy" ,,Każda wojna na świecie jest ze sobą w jakiś sposób powiązana". Gdyby Szwecja nie zabezpieczyła się gospodarczo zdobywając miast pruskich może by do niej nie przystąpiła lub jeśli tak to nie z tak dużymi środkami.

    Podzielam opinię Tofika, że udział w W30 był odpowiedni. Gdybyśmy się bardziej zaangażowali moglibyśmy podzielić los Czech.


  6. Prosimy o zwrócenie uwagi, by prace pisemne spełniały wymogi formalne, tj.:

    -nie przekraczały objętości 6 stron znormalizowanego wydruku komputerowego(czcionka 12 pkt., interlinia podwójna),

    -zawierały wykaz wykorzystanych źródeł (bibliografię),

    -były zakodowane.

    Prace nie spełniające powyższych wymogów formalnych zostaną zdyskwalifikowane.

    To są wymagania ze strony internetowej olimpiady ?

    Ja znalazłem tylko:

    Praca nie może przekraczać 6 stron znormalizowanego wydruku komputerowego lub w rękopisie formatu A4 papieru kancelaryjnego. Praca musi zawierać wykaz wykorzystanych źródeł (lektur) w postaci bibliografii.


  7. Mam do wyboru takie tematy:

    1. Archeologiczna "droga" poznania przeszłości. Znaczenie archeologii w poznawaniu ziem polskich.

    2. Spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego.

    3. Chrześcijaństwo a islam w Średniowieczu.

    4. Europa wobec reformy potrydenckiej.

    5. O wolnośc narodową społeczną. Sprawa polska w XIXwieku.

    6. Sprawa Katynia w Europie i w Polsce.

    7. Podstawy ustrojowe Polski Piastów i Jagiellonów.

    8. Staropolski Okręg Przemysłowy

    Osobiście skłaniam się ku 4. tematowi. Aczkolwiek jeszcze nie wiem .

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.