Jump to content

Skrzetuski

Użytkownicy
 • Content count

  140
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Skrzetuski

 1. XXXIX Olimpiada Historyczna 2012/2013

  Czołem! Drugie miejsce w Polsce, więc euforia mnie nie opuszcza
 2. Czołem! To bardzo ciekawe, bo mnie uczono, że to Zygmunt August przekazał te ziemie Koronie, co postawiło litewskich magnatów przed faktem dokonanym...
 3. Witam, a co chciałbyś wiedzieć?

 4. Michał Korybut Wiśniowiecki - ocena

  Czołem! Czy możesz uzasadnić tezę, że Wiśniowiecki był dobrym "dyplomatom"? Jakich pieniędzy?
 5. Bolesław Bierut

  Czołem! W większości odpowiedział już Andrea$, ale... A ta domniemana przynależność opiera się na...? I stronę agresywną pomyliłeś, i rok. W sojuszu z Sowietami... I jeszcze był jakiś mało istotny pakt Ribbentrop-Mołotow, kojarzysz? A to jest już bzdura totalna, bowiem w 1939 r. Państwo Polskie wcale nie upadło - zostało najechane, ale nie podbite, gdyż nie straciło podmiotowości prawnej. I nie masz nawet jak tego kwestionować, gdyż nawet Stalin w 1941 r. uznał Sikorskiego i nawiązał z polskim rządem stosunki dyplomatyczne.
 6. Olimpiada historyczna 2011/2012

  Czołem! Dziękuję
 7. Bolesław Bierut

  Czołem! To bronilibyśmy się dłużej. Nazywajmy Kresy Kresami. A od kiedy ZSRR to cały świat, żeby mówić o "zwycięstwie faszyzmu"? A tak to dostaliśmy "tylko" Katyń. A w 1939 r. to też my zaczęliśmy? Aaa, czyli zacofane regiony należy oddać innym państwom - czy Twój następujący sposób myślenia obejmuje także III RP? Bo jeśli tak, to wschodnia część Polski jest do odstrzału, a Warszawa nie ma obwodnicy.
 8. Bitwa pod Oliwą

  Czołem! A jaka jest różnica?
 9. 31 kwietnia 1739r.?

  Czołem! Czytam sobie teraz Rostworowskiego, który na stronie 491 stwierdza, że Hiszpania do traktatu wiedeńskiego przystąpiła 31 kwietnia 1739 r. - mnie zawsze uczono, że kwiecień ma 30 dni, więc kiedy Hiszpania podpisała pokój?
 10. Olimpiada historyczna 2011/2012

  Czołem! A czy ktoś z forumowiczów wie kto będzie w komisji do czasów nowożytnych i może się tą wiedzą podzielić?
 11. Wolna elekcja czy dziedziczenie tronu?

  Czołem! No i to właśnie w dziedzicznej Francji, gdzie majestat przekazywano z ojca na syna, doszło do zamordowania króla... W wyborze: wolna elekcja a dziedziczny tron - zdecydowanie wolna elekcja!
 12. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

  Czołem! Czy jesteś tego pewien?
 13. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

  Czołem! Bo to dramat romantyczny.
 14. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

  Czołem! Chemia i biologia! Najgorsze przedmioty! Dobrze, że po drugiej klasie się kończą, choć z drugiej strony żałuję, że odejdzie też fizyka, a to jest fajny przedmiot.
 15. Czołem! Pierwszego marca miałem "przyjemność" wraz z kolegą rozmawiać z gościem z innej klasy - powiedział: "Po kiego dzisiaj flagi powywieszali? Przecież 22 lipca dopiero będzie...". Kolega odparł (wiem, za kulturalne to nie było), że u niego w domu Manifest spełnia rolę papieru toaletowego, na co tamten, że to... grzech (!). Na koniec wyjaśnił, że najchętniej wprowadziłby dyktaturę proletariatu i uznał, iż z kapitalistami kontynuować rozmowy nie zamierza... Jednak to nie jest wcale straszne... - koleżanka (z historią rozszerzoną przecież!) przed lekcją matematyki, gdy usłyszała, że dzisiaj jest święto, zapytała: "A kto to ci Żołnierze Wyklęci?".
 16. Olimpiada historyczna 2011/2012

  Czołem! Czyli mamy 3 takie samy lektury - ZIIIW, WIVW i JK, a oprócz tego to Sobieski Wójcika, Wiśniowiecki Przybosia, August II Staszewskiego, RON w dobie WWP Muszyńskiej oraz Kliszów Wagnera.
 17. Olimpiada historyczna 2011/2012

  Czołem! Jakie wybraliście lektury?
 18. Gdzie, co, za ile?

  Ciesielski, Armia koronna... - 62 + przesyłka Jaźwiński, Oficerowie... - coś ok. 36 + przesyłka Trąbski, Pułki... - 32
 19. Książka, którą właśnie czytam to...

  Nie dotrwałem... Wziąłem się za powtarzanie lektur do OH.
 20. Humor

  Czołem! Dziękuję, miło mi - druga klasa LO
 21. Humor

  W sumie to nie wiem, czy to powód do śmiechu, ale koleżanka na lekcji polskiego stwierdziła dzisiaj, że niejaki Janusz Radziwiłł był królem Polski... Właśnie przerabiamy "Potop".
 22. Książka, którą właśnie czytam to...

  Męczę się z biografią Elżbiety I - nie wiem, czy dotrwam do końca, bo mnie nigdy Anglia tego okresu nie interesowała...
 23. Ulubiony historyk

  Wisner, Czermak, Ochmann-Staniszewska, R. Sikora, J. Staszewski, Kersten - to chyba tacy podstawowi.
 24. Konfederacja Barska

  Czołem! Mam pytanie. W tamtym okresie lancę nazywało się różnie - dzida, proporzec. Akt założenia KB mówi, że "Każdy sprzysiężony rycerz nie powinien mieć więcej koni, tylko parę: pistolety, pałasz i proporczyk". I tutaj pytanie - czy jest jakaś relacja lub rycina przedstawiająca konfederatów z proporcami?
 25. Czego teraz słuchasz?

  Czołem! http://www.youtube.com/watch?v=ZOrA12jSX_A
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.