Jump to content

alianat

Użytkownicy
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

About alianat

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Rzeczpospolita Obojga Narodów
 1. Może tu ktoś mi pomoże.. niech mnie ktoś przekona że nie jest to możliwe proszę. https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=12744
 2. Kanclerz koronny Zadzik

  Wystawnym życiem na Zamku w Bodzentynie?
 3. Kanclerz koronny Zadzik

  Historia Zadzika jest strasznie poplątana... Obradujący w tym cza­sie sejm, dał się przekonać do uchwalenia znacznych funduszy na wyposaże­nie armii i zakup okrętów zgodnie z postulatem króla Władysław IV z uwagi na zbliżającą się wojnę ze Szwecją. Król rościł pretensje do korony szwedzkiej. Tymcza­sem co robi delegacja polska pod przewodnictwem kanclerza Jakuba Za­dzika, który w lutym 26 lutego 1635 roku otrzymał nominacje królewską na biskupstwo krakowskie: Podpisuje w Sztumskiej Wsi 12. 09. 1635 r. rozejm ze Szwedami na 26,5 roku, przy odzyskaniu dla Polski por­tów pruskich i miast u ujścia Wisły. Spowodowało to niezadowolenie Władysława IV. Co dzieje się dalej... Zadzik otrzymuje prowizję papieską na to stanowisko 17 września 1635 roku. Jakub Zadzik jeszcze w tym samym roku 29 września 1635 r. złożył urząd kanclerski. 2 lutego 1636 r. odbył ingres do katedry wawelskiej. Uwaga... stanowisko biskupa krakowskiego pełnił do swojej śmierci w Bodzentynie- dlaczego tak daleko od Warszawy i Krakowa? Buduje pałac w Kielcach, zdobiąc go swoimi osiągnięciami politycznymi min.: 140 herbów Kotarb, na ścianach parawanowych Pałacu przy korpusie głównym stawia dwie rzeźby nadnaturalnej wielkość posła szwedzkiego i moskala (piewca pokoju). Zmarł 17 marca 1642 r. jest szerzycielem kultu sługi bożego Jana Kantego profesora Akademii Krakow­skiej. Przypomnijmy nauki Sw. Jana z Kęt: Do cnót świętego tradycja wymienia jego prawdomówność. Potwierdza to legenda, że napadli go rabusie, w czasie pielgrzymki do Rzymu. Zażądali od niego pieniędzy. Oddał im co miał, mówiąc, że już więcej pieniędzy nie ma. Gdy ci odeszli, przypomniał sobie jednak, że ma zaszyte w płaszczu pieniądze. Natychmiast zaczął ich wołać, a gdy zjawili się ponownie, przepraszał ich za niezamierzone kłamstwo i chciał im znalezione pieniądze zwrócić. Wyróżniał się troską o zachowanie cudzej dobrej czci. Nie pozwalał, by w jego obecności obmawiać bliźnich. Nigdy nie przeszedł obojętnie wobec biednych, sierot i potrzebujących. Co robi Zadzik jest zdecydowanym zwolennikiem kontrre­formacji dumnie notując to w plafonie Pałacu Kieleckiego to kolejny ślad po jego tym razem krwawej działalności Sąd nad arianami. Czy ktoś widzi w tym logikę bo ja nie. Szerzej ten problem omawia: Ryszard Wróbel Grzegorz Zdziewojski (1609 – ok. 1685) kapłan, poeta, biblio­fil
 4. Kanclerz koronny Zadzik

  Po prostu wczytuję się w posty i dochodzę do wniosku ze mało wiem o epoce Wazów... Jeżeli był takim wybitnym kanclerzem to dlaczego został odsunięty od władzy?
 5. Szukam odpowiedzi na pytanie, które nurtuje mnie od kiedy pracuję w Muzeum Narodowym w Kielcach. Historia nie jest moją mocną stroną wiec postanowiłam, poczytać trochę podedukować się odrobinę. Może mi pomożecie?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.