Skocz do zawartości

DiTo

Użytkownicy
  • Zawartość

    216
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez DiTo


  1. Witam Jestem nowy na tym forum i mam nadzieję, że dowiem się wielu ciekawych rzeczy a i ja chętnie podzielę się swoją wiedzą.

    Witamy ;)

    W moim odczuciu, film w niewielkim procencie pokazuje prawdziwe przeżycia bohaterów tej koncertowo spieprzonej operacji.

    Film, jak to film od książki różni się w wielu aspektach, ale to już temat na inną dyskusję.

    To wideo to dobry materiał, nie spodziewałem się takowego.

    Czy wiemy czyje ciała są sfilmowane przez talibów ?

    Ale mam prośbę. Opisz jak działa to forum, trochę tu błądzę.

    Odsyłam do odpowiednich działów

    Subfora

    Hyde Park


  2. Działo w SU znajduje się niżej niż w ISU , " środki " kół napędowych ISU są bardziej " szpiczaste " . ISU ma nad silnikiem żaluzje wylotu powietrza a na tylnej płycie dwie okrągłe pokrywy dostępu do transmisji.

    SU mial nieco większą moc jednostkową i w związku z tym nieznacznie wyższe osiągi (43 km/h vs. 37km/h, choć wersja z 1945 już dorównywała SU). ISU był za to nieco lepiej opancerzony (max 90 mm, w SU do 75 mm). Uzbrojone były tak samo.

    Jeśli chodzi o zasięg trochę to skomplikowane. Pojemność wewnętrznych silników na rzecz Su-152, ale widać że w późniejszych wersjach Isu-152 jest to aż 920 l + dodatkowe 360 dawały spory zapas i zasięg ponad 600 m,lecz to już nie ma znaczenia bo obie wersje powstały grubo ponad dekadę po IIWŚ.

    SU:

    Zasadnicze: 600-615 l, dodatkowe: 360

    ISU:

    560 l (maksymalnie

    (wewnętrzne zbiorniki paliwa)

    920 l (ISU-152K, ISU-152M)

    (wewnętrzne zbiorniki paliwa)

    360 l (maksymalnie)

    (cztery zewnętrzne zbiorniki paliwa, nie połączone z systemem paliwowym)

    Nie jestem w stanie ściśle odpowiedzieć dlaczego powstał Isu-152. Jedynymi powodami wydają mi się grubszy pancerz i zmiana podwozia na to z IS'a (lepiej opancerzonego)


  3. Według mnie ciężkie działo samobieżne SU-152 było najlepsze.

    ISU mógł zabrać 21 pocisków. Jagdtiger - 40. Poza tym jestem przekonany, że posiadał działo o lepszym skupieniu i mniejszym rozrzucie.

    Wybierając Najlepszy niszczyciel czołgów II wojny światowej kryterium powinno być to jaki był jego udział w walkach i jak się tam spisywał, a nie to czy miał najgrubszy pancerz i najcięższe działo.

    moim zdaniem najlepszy był jagdtiger miał najlepsze działo i pancerz żaden aliancki czołg nie mógł przebić jego pancerza(...)

    W gruncie rzeczy niszczył się sam. Był zbudowany na podwoziu Panzerkampfwagen VI Ausf. B "Königstiger" vel Tiger II alias Tygrys Królewski(Bengalski).

    W skrócie - coś co psuję się na potęgę i spala dużo paliwa, a przy stanie 48 sztuk, które trafiły na front prezentuje się fatalnie.

    Jestem w stanie stwierdzić, że lepiej w zestawieniu z Jagdtigerem prezentował się Ferdinand(Elefant) choć i temu psuł się silnik.

    Ogólnie stawiam zdecydowanie na Jagdpanther.


  4. I co w tym w sumie niezwykłego czy dotyczącego czasów obecnych? W sumie z takich zestawów uniwersalnych klocków spotykanych w PRL też można było sobie KL zrobić...

    No tak, ale co innego jakaś własna inwencja, a co innego "narzucanie". W celach modelarskich, kolekcjonerskich, historycznych - czemu nie, makieta obozu niezła rzecz. Natomiast dziecko bawiące się małym ludzikiem chodzącym po Auschwitz z klocków LEGO to już z lekka nieporozumienie.

    Sam swojego czasu, miałem fazę na tworzenie i modelowanie czego wytworem była makieta plaży Omaha. Bunkry były,zapory i dużo drutu. :thumbup: Szkoda, że nie mam już żadnego zdjęcia :(


  5. aby w Niemczech wychwalać dywizję duchów, czyli nijakiego Rommla i 7 dyw. pancerną

    i bardzo dobrze, bardzo prosta i atrakcyjna lekcja historii.

    Sabaton to takie disco-polo tyle że z mocniejszym akcentem.

    nie rozumiem ?


  6. Bo ja wiem...Nawet fajne to.

    Ja tam w wieku 5+ bawiłem się plastikowymi żołnierzykami i po pierwszych seansach "Pancernych" byłem.

    Niech rodzic który kupi taki zestaw, poświęci czas teraz i w przyszłości na edukacje małego w tym zakresie,a nie bezmyślnie wciśnie mu go na zapchanie czasu.

    Zbyt wcześnie na taką naukę ...
    I te uśmiechnięte mordki ludzików :angry:

    Nie martwiłbym się raczej, że takie dziecko za parę lat zacznie jakoś psychopatycznie podchodzić do Powstania Warszawskiego, zwiedzając z miną tegoż ludzika warszawskie muzeum.

    Secesjonisto, ciekaw jestem co sądzisz ?


  7. A na czym polega geniusz?

    Jeden z nielicznych zespołów, który jest dla mnie ponadczasowy i nie znudził nigdy.

    Jeden z nielicznych zespołów, których każdy utwór przypada mi do gustu.

    Jedyny zespół, który mobilizuje mnie do zagłębiania się w historię.

    I w końcu jedyny zespół, który jasno przekonuje mnie : "Możesz być dumny, że jesteś Polakiem."


  8. Operacja prowadzona przez SEAL Team 10od 27 czerwca 2005 roku w górach Sawtalo Sar w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu.

    Miała ona na celu schwytanie lub zabicie Ahmada Shaha, powiązanego z Al-Kaidą przywódcę tamtejszych bojówek. Operatorzy zostali zdekonspirowani przez wysłanych prawdopodobnie w góry cywili sprzymierzonych z Talibami ( istnieją też przypuszczenia, że Shah już wcześniej dowiedział się o obecności wroga w okolicach doliny Korangal.

    W każdym razie, po ok. 2 godzinnej wymianie ognia zginęli :

    Special Warfare Operator, Second Class Danny Dietz

    Special Warfare Operator, Second Class Matthew Axelson

    LT Michael P. Murphy (odznaczony pośmiertnie Medalem Honoru)

    oraz 19 osobowa grupa ratunkowa ( w tym piloci 160.SOAR) ze zestrzelonego śmigłowca Chinook dowodzona przez LCDR (Lieutenant Commander) Erika S.Kristensena

    Przeżył tylko uratowany przez miejscową ludność Hospital Corpsman First Class Marcus Luttrell.

    Stoczona walka pokazała oszałamiająco poziom wyszkolenia US Navy SEALs (ilość ran przy których kontynuowali oni walkę oraz obrażenia wynikłe z upadków z dużych wysokości z których operatorzy spadali w celu wycofania się spod ostrzału przeważających sił wroga ( ok.80-100 Talibańskich bojowników). Nie jest znana dokładna liczba zabitych po stronie sił dowodzonych przez Shaha. Szacuje się, że maksymalna liczba mieści się w granicach 35.

    Na Forum nie ma zbyt wiele wątków poświęconych USNS, a więc zachęcam do dyskusji o tej jednostce i o tej operacji. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje to proszę o zamieszczanie bo temat dla mnie nader interesujący.

    Przeczytał ktoś może książkę M.Luttrella ?

    post-7200-0-28045100-1398947062_thumb.jpg

    post-7200-0-64939200-1398947072_thumb.jpg


  9. A skąd taki wniosek?

    Akcja „M” - akcja oddziaływania Szarych Szeregów na młodzież nie zorganizowaną, powołana w lecie 1942 w Warszawie, a następnie prowadzona w całej Polsce w powiązaniu z Kierownictwem Walki Cywilnej (KWC).

    No więc, czy druki rozprowadzane już wcześniej jak i te z późniejszego okresu, nie zostały "podpięte" pod ten kryptonim ?

    Czy może pisma wymienione w rozdziale książki Pawła Miłobędzkiego to już całkiem inna historia ?


  10. Konspiracyjna prasa Szarych Szeregów w Krakowie

    O samej akcji wzmianki nie widzę, ale rozumiem że od 1942 pisma w Krakowie, jak i w całym kraju, były wydawane już z ramienia "M".

    Same "Kamienie na szaniec" zostały wydane właśnie jako lekturę wychowawczą dla młodzieży.

    "Program wychowawczy akcji „M” został zawarty w sztandarowej ulotce; był to tzw. katechizm „M”."

    Może ktoś posiada jakieś informacje na ten temat ? Jaka była treść takiej ulotki ?


  11. Przeglądam właśnie fora i na ciekawe rzeczy natrafiam . Podobno Rosyjscy piloci mają właśnie takowe pojemniki z rurkami, a amerykanie korzystają z pampersów.

    "Jeszcze w latach 50 w czasie wojny koreańskiej, gdy jeszcze nie rozpętała cała ta tzw. "wojna z narkotykami" to piloci amerykańscy podczas długich lotów zażywali właśnie amfetaminę, oczywiście odpowiednio dawkowaną i pod kontrolą wojskowych lekarzy. "

    Podobno trwało to nawet do I Wojny w Zatoce...

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.