Jump to content

biker76

Użytkownicy
 • Content count

  19
 • Joined

 • Last visited

About biker76

 • Rank
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Dziadek w wehrmachcie

  Dzieki za linki. Już biorę się do szperania.
 2. Dziadek w wehrmachcie

  Czy teraz rozdzielczość wystarczająca, czy też dać w jeszcze większej?
 3. Książki o Wehrmachcie

  A coś takiego:?
 4. Książki o Wehrmachcie

  A co sądzicie o tym cyklu książek:? http://allegro.pl/niemieckie-sily-zbrojne-...1284217625.html
 5. Książki o Wehrmachcie

  W książeczce mojego dziadka są takie wpisy: Czy na ich podstawie mogę doszperać się czegoś więcej w necie? To Centrum Wyszkolenia Artylerii po wstąpieniu do armii andersa mnie ciekawi. Ale jak tego szukać nie wiem. Pozostaje mi już tylko czekać na odpowiedź z Volksbundu.
 6. Książki o Wehrmachcie

  A co to znaczy, że "ja bym sprawdził Rembertów"? No bo nie wiem.
 7. Kolega PAPIEŻ pisze kilka postów wcześniej coś o książce Roy McLoughlin, autor "Wyspy brytyjskie pod swastyką" - czy ta książka została wydana w języku polskim? A kolega SHREK63 pisze o szczegółach wojsk stacjonujących na wyspach - skąd te wiadomości?
 8. Książki o Wehrmachcie

  Głównie chodziłoby mi o artylerię i piechotę. Nadal staram się zgłębić zagadkę, którą dałem w temacie Dziadek w wehrmachcie - czyli historia służby mojego dziadka.
 9. Książki o Wehrmachcie

  Jest na polskim rynku jakaś pozycja książkowa opisująca wszystkie istniejące wówczas jednostki wehrmachtu - od 1939 do 1945r.?
 10. Dziadek w wehrmachcie

  I jeszcze coś takiego: I jeszcze jedno zdjęcie:
 11. Dziadek w wehrmachcie

  Książeczka wojskowa tylko taka: Są jeszcze takie dokumenty:
 12. Dziadek w wehrmachcie

  Książeczka wojskowa tylko taka:
 13. Dziadek w wehrmachcie

  Zadałem to pytanie również na forum Pro Fortalicium i otrzymałem takie odpowiedzi: „Piekny mundur galowy tzw Waffenrock, zaprzestano produkcji juz w 1940 roku i wycofano je z jednostek bardzo szybko, przerabiajac przez dodanie kieszeni i wydawano jednostkom zapasowym tzw Ersatz Heer, ale tutaj typowy piekny galowy mundur ze sztywna okrągła czapka, wyglada ze piechota bo wypustka jasna, ale że to galówka to nie da sie okreslic w jakim roku foto zrobione niestety”. "O, ciekawe zestawienie! Mundur ma kołnierz w kolorze całej kurtki, więc jest to najprawdopodobniej jeden z modeli M40, M42 lub też m43 i tu mam poważna zagadke, bo one się zasadniczo różnią tylko kieszeniami i jakoscia materiału...ale pozornie, jest jeszcze jedna różnica, otóż model M40 posiadał tak jak i M36 pięć guzików, natomiast kolejne modele M42 i 43 (a także M41 ale ten w zasadzie był b mało popularna modyfikacja 40stki) produkowane na potrzeby armii miały 6 guzików, i tutaj sprawa sie nieco rozjaśnia i mundur to bedzie albo M42 albo M43 najpewniej, dlatego że drugi guzik kurtki jest idealnie na linii orła, a tak sprawa sie ma tylko gdy kurtka ma 6 guzikow, w pięcioguzikowej jest zdecydowanie poniżej, dodatkowo pagony i patki są wzoru późniejszego (teoretycznie wprowadzonego w połowie 1940 roku ale w praktyce pierwsze kurtki M40 miały często starsze wzory). Kolejna ciekawostka to nakrycie głowy, najpewniej jest to popularna czapka polowa M43, teoretycznie mogła to by być czapka górska, lecz na zdjęciach poprzednich na rękawach nie zauważyłem odznaki jednostek górskich - szarotki a więc stawiam zdecydowanie na polówke M43. Na tym etapie jestem praktycznie pewny że zdjęcie wykonano w roku 1943, na co wskazuje zarówno sześcioguzikowa kurtka jak i czapka, ciekawostką jest zapięty do kurtki podkołnierzyk, noszony do koszul bez kołnierza które w 1942 zostaly zastąpione przez koszule szare z kołnierzem, lecz nie było to regułą i czesto koszule bez kołnierza donaszano do konca wojny, a że zdjęcie jest pozowane to i ew zapięcie podkołnierzyka dla celow estetycznych miało by uzasadnienie, także ten mimo że ciekawy detal, nie zmienia sytuacji."
 14. Dziadek w wehrmachcie

  Właśnie, gdybym to ja wiedział gdzie walczył i stacjonował mój dziadek. Wysłałem formularze do Berlina i wciąż oczekuję. Wiem tylko, że wstąpił do wehrmachtu w marcu 1943r., służył w artylerii, od stycznia 1644r. stacjonował na okupowanej wyspie Guersey i 9 maja 1945r. dostał się do niewoli angielskiej.
 15. Dziadek w wehrmachcie

  Czyżby nikt nie był w stanie mi pomóc?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.