Skocz do zawartości

Gorodecki

Użytkownicy
  • Zawartość

    31
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Gorodecki


  1. ArekII dobrze kombinuje. To jest praca domowa w III klasie gimnazjum a nie referat na UJ.

    Ja na Twoim miejscu skupiłbym się na maksymalnie 3 rzeczach z jednej dziedziny np. lotnictwa(i dużo więcej czasu poświęcił na skutki wprowadzenia danej(ych) innowacji a mniej nad ich genezą).


  2. Ja póki co obiektywnie pisząc nie widzę w naszej Lidze zespołu który taką stabilizację by posiadał.Nawet Jagiellonia, która świetnie gra u siebie na wyjazdach zawodzi.

    Póki co to Cracovia prezentuje równą formę...


  3. A na szczycie Jaga z Koroną, które może w przyszłym sezonie wprowadzą trochę świeżości w pucharach europejskich.

    Na to, że Korona zagra w pucharach to pieniędzy bym zdecydowanie nie postawił :) .

    Wczoraj oglądałem kolejny mecz Lecha(z Lechią) i ta drużyna jest jak dr Jekyll i mr Hyde. Pierwsza połowa na remis z przewagą zespołu z Gdańska a druga połowa to już zupełnie inny mecz i koncertowa gra gospodarzy. Wydaję mi się, że jak Lech skończy swoją przygodę w pucharach(oby nie za szybko) to na ligowych boiskach nie będzie miał kto go zatrzymać.


  4. 3. Badania mające na celu unicestwienie, spowodowanie bezpłodności etc u więźniów etc, po prostu - "zabawa".

    Czy dla Niemców była to jednak "po prostu zabawa"? Naziści raczej poszukiwali taniego i skutecznego środka sterylizacji, który mógłby stać się realną alternatywą dla "ostatecznego rozwiązania".

    Jeśli mowa o celach ich eksperymentów to trzeba również wspomnieć o badaniach "w drugą stronę" czyli poszukiwaniu przez nazistów odpowiedzi na pytanie od czego zależy i czy istnieje szansa na wywołanie ciąży mnogiej.


  5. Na pewno wiadomo, że w czasie wojny bardzo wątpliwą reputacją cieszyło się SS. Gdy pobór ochotników do tej formacji przestał wystarczać część poborowych była wcielana bezpośrednio. Tego rodzaju zaciąg wywołał protest zarówno wśród rodziców jak i kościołów wielu wyznań. W ramach kompromisu wprowadzono więc miesięczny okres unitarny po którym rekrut mógł wybierać między SS i Wehrmachtem. Protesty te pokazują jednak jaką opinią wśród części społeczeństwa cieszyło się SS.

    A jak stała sprawa z żołnierzami przebywającymi na urlopach? Może oni mogli stanowić jakieś źródło informacji (przynajmniej dla rodzin i bliskich) na temat wojny i działań na zapleczu frontu?


  6. http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/article.htm?id=82955

    http://historia.gazeta.pl/historia/1,98786...na_elekcja.html

    Przyczyny są całkiem dokładnie opisane a co do skutków to pochwal się co sam wymyśliłeś a potem pomożemy(pomogę).

    Swoją drogą mógłbym się założyć, że wszystko jest dokładnie opisane w podręczniku(przynajmniej w moim było) więc może czas najwyższy podjąć odważną decyzję i go przejrzeć?


  7. 5 lat spędzasz na uniwersytecie kończąc magisterium po czym 2 lata pracujesz po czym nie masz pracy. Bo przecież w tym kraju nie potrzeba humanistów i inteligentów tylko robotników i inżynierów. Parafrazując słynne hasło, można rzec "Polska zapleczem produkcyjnym Europy"

    M. in. dlatego wybrałem PW. Pytałeś forumowiczów o perspektywy(szanse życiowe) ja póki co nie mam zbyt wielu powodów do narzekania a jak będzie to się dopiero okaże.

    O tak, zwłaszcza jak obudzimy się gdy nasz dług publiczny doskoczy do poziomu równego Grecji.

    Tu niestety masz racje. Rząd nie śpieszy się póki co z działaniami i chyba liczy na "doczołganie" się do 2013 roku kiedy dostaniemy(samorządy dostaną) pełne zwroty wydatków z Brukseli. Tak czy inaczej gdy przekroczymy 55% będzie trzeba uruchomić poważne działa oszczędnościowe albo kreatywną księgowość.


  8. Ja też jestem bardzo pozytywnie nastawiony. Mam możliwość darmowego kształcenia przez co wiele dróg i możliwości stoi przede mną otworem a czy z nich skorzystam zależy tylko ode mnie. Czego więcej chcieć? No może tylko żeby te "przeklęte" fotoradary nie były ukrywane na drzewach...

    A już tak całkiem na poważnie to uważam, że już jest dobrze a będzie jeszcze lepiej :P .

    Jak byłoby nudno bez populistów :)

    Byłoby przynajmniej spokojniej.


  9. Który typ polityki był najlepszy? Czy należało brać pod uwagę to gdzie znajdował się kraj, to jakie były warunki geograficzne, to jakie były wcześniejsze losy danego kraju?

    pozdr

    Nie można oceniać postawy mieszkańców i elit politycznych danego kraju bez odniesienia do ich historii. Przykładem niech będzie Czechosłowacja. Klęska pod Białą Górą była ostatnim momentem w historii Czech w którym chęć walki o niepodległość wygrała z mentalnością wojaka Szwejka. Patrząc z perspektywy czasu była to jednak decyzja słuszna. Kraj uniknął wielu zniszczeń a ludność cierpień.

    Nie potrafię natomiast zrozumieć dlaczego mieszkańcy Francji pozwalali(a często wręcz pomagali) w wywózce Żydów do obozów zagłady. Nie trzeba było aktów niesamowitej odwagi czasami wystarczyłby tylko bierny opór. Ogólnie postawa dużej części społeczeństwa francuskiego podczas drugiej wojny światowej chluby im nie przyniosła, ale jest to kolejny przykład polityki współpracy z okupantem, który przyniósł wymierne korzyści. Francuzi skończyli wojnę z stosunkowo małymi zniszczeniami oraz z własną strefą okupacyjną.


  10. Reasumując - matura dziś nie jest żadną gwarancją, iż mamy do czynienia z "młodym inteligentem". Zastanawiałbym się, czy taką gwarancję daje dziś nawet licencjat, bądź magisterium. Ja w każdym razie, gdybym miał do wyboru pomiędzy zatrudnieniem (na stanowisko wymagające jakieś minimalnej wiedzy ogólnej i umiejętności formułowania myśli) kogoś z peerelowską maturą i absolwenta dzisiejszych studiów zaocznych (i wielu dziennych), mocno bym się zastanawiał. Taka moja subiektywna opinia, w tym akurat przypadku na korzyść PRL.

    Nie sposób(niestety) odmówić Ci racji w kwestii studiów zaocznych i dziennych. System szkolnictwa jest zły(co pokazują m. in. rankingi w których nasze najlepsze uczelnie zajmują miejsca pod koniec czwartej/piątej setki), ale stwierdzenie, że część maturzystów nie poradziłaby sobie z przejściem ósmej(szóstej) klasy jest skrajną przesadą.


  11. I ja ostatnio do HoI wróciłem.

    Zagrałem następne 2 miesiące w HOI. Lipiec 1941 i Rokosowski jest w Rzymie, a w sierpniu Konev 4 dywizjami pancernymi wjeżdża do Paryża. Nigdy nie miałem takiego dobrego punktu wyjścia do dalszej wojny z GB i USA :P Wszystko przez to, ze gra jest kompletnie niegotowa na agresywną politykę ZSRR przed 1939. To, że zająłem Iran w 1936 to jeszcze pikuś, ale radziecki najazd na Rumunie w bez żadnej reakcji innych państw to chyba małe przegięcie :)

    A koledze polecam grać na patchu 1.06 i jeśli wtedy czegoś takiego dokona ZSRR to z chęcią uścisnę rękę. Bo na starszych wersjach to i Polską można osiągnąć podobny wynik...


  12. Brakowało prostych poziomych podłóg (choćby i z lastryko), po których nocami wystana pralka nie tańczyłaby jak szalona.

    Brakowało prostych i prostopadłych ścian, do których w jakiś rozsądny sposób dałoby się zamocować szafki kuchenne.

    Kto próbował założyć płytki w łazience w takim mieszkaniu ten niestety dokładnie wie o czym Gregski wspominał.

    Może jednak pora wrócić do propozycji Ciekawego:

    Mam taką propozycję: spróbujmy w punktach napisać plusy PRL, oraz plusy demokracji. Następnie je porównajmy. Dopiero wyjdzie czarno na białym :)

  13. Ja mam pytanie natury technicznej gdzie znalazłbyś tylu "nauczycieli", aby można było wprowadzić obowiązek powszechnego szkolnictwa? Jeśli dobrze rozumiem to byliby to Ci zakonnicy(Benedyktyni, Cystersi)? Jeśli tak to byłby to prawdopodobnie początek tarć o podłożu religijnym między naukami przybyszów a wierzeniami przodków. Wprowadzenie łacińskiego alfabetu wymagałoby rozwiązania podobnych problemów.

    Wizja sama w sobie mimo, że utopijna(a może dzięki temu) jest niezwykle pociągająca...

    PS. Jak się tu nie zgodzić ze Spinem? :)


  14. Całkowicie się podpisuje pod postem Secesjonisty. Dzięki zacieśnionej współpracy Hiszpańsko - Francuskiej trzech kolejnych przywódców ETA ogląda świat już tylko w kratkę. Dlaczego jednak organizacja ta traci poparcie wśród miejscowej ludności i czy możliwe jest wykorzystanie rozwiązań, które sprawdziły się w Hiszpanii w innych państwach (np. w Rosji - Kaukaz)?

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.