Jump to content

Anchen

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About Anchen

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Czasy nowożytne

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  kujawsko-pomorskie
 1. Co i gdzie studiujecie lub studiowaliście?

  Historia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu skończona dawno temu.
 2. witam!! :)

  mam nadzieję, że wkrótce "spotkamy się" w dyskusjach na forum.

  pozdrawiam, narya ;)

 3. Joanna Szalona (Obłąkana)

  Zgadzam się- podałam po prostu dwa różne przykłady tego, jak badacze zapatrują się na "kwestię zdrowia" Joanny. Dlatego zaznaczyłam, iż wiele jeszcze teorii się pojawi. Osobiście po prostu przychylam się raczej do schizofrenii na podstawie informacji o jej zachowaniach i porównaniu z objawami tej choroby. Nie wykluczam jednak innych możliwości. Po prostu lubię przyglądać się postaciom historycznym z różnych stron a że jest to ciekawe i intrygujące- no cóż... im bardziej postać barwna, tym więcej o niej publikacji.
 4. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Hmm… Ciekawy temat; oryginalny, ale ciekawy. Zawężając maksymalnie wymienię: - Cheroneja i zwycięstwo Macedończyków Filipa- szczególnie z uwagi na słynną macedońską falangę - Pawia, zwycięstwo armii cesarskiej nad Francuzami i pojmanie króla Franciszka I - Lepanto- ostatnia bitwa galer i zwycięstwo Świętej Ligi pod wodzą dwudziestoczteroletniego admirała Juana d’Austria - Nieuport i zwycięstwo Maurycego Orańskiego- człowieka, którego jeden z elektorów proponował na wodza armii cesarskiej przeciw Turkom
 5. Ulubiona postać historyczna...

  Ech, ciężko wybrać, ale spróbuję. Wybaczcie za skrótowe uzasadnienie, ale nie chcę się zanadto rozpisywać: 1. Cesarz Karol V von Habsburg- za zmysł polityczny, brawurę i siłę charakteru 2. Książę Wilhelm van Oranje- za odwagę, polityczną niezłomność i... zdolności oratorskie 3. Gaiusz Juliusz Cezar- za zręczność polityczną, zdolności militarne i osobowość
 6. Mój ulubiony okres historyczny to

  Na pierwszym miejscy stawiam czasy nowożytne, w szczególności najbardziej fascynujący wiek XVI z całą paletą barw owych czasów i wszystkim, co wiąże się z tą epoką. Na drugim miejscu postawiłabym starożytność- przede wszystkim Rzym.
 7. Joanna Szalona (Obłąkana)

  Zdania na temat Joanny są podzielone i pewnie tak już zostanie. Znawca literatury hiszpańskiej Ludwig Pfandl i współpracujący z nim psychiatra przeprowadzili badania, z których wynikałoby, że cierpiała na dementi precox czyli schizofrenię. Choroba z początku przebiega niemal niezauważalnie i nasila się dopiero przy zaostrzeniach. Pewne epizody z jej wcześniejszego życia wskazywałyby na czasowe zaostrzenia, zaś nagły wstrząs po śmierci Filipa mógł wywołać całą lawinę objawów. Z drugiej strony nie brak badaczy, którzy uważają, że Joanna była zupełnie zdrowa i stała się po prostu ofiarą gry politycznej, a jej rzekome szaleństwo było misterną mistyfikacją, by usunąć ją z drogi. Zatem- pewnie jeszcze niejedna teoria na temat Joanny się pojawi. Ja osobiście przychylałabym się do schizofrenii- zwłaszcza, że pewne objawy w mniejszym lub większym nasileniu pojawiały się u innych członków jej rodziny.
 8. Król Artur

  Spotkałam się z teorią, że z królem Arturem utożsamiano Syagriusza (*430)- syna rzymskiego wodza i namiestnika Galii- Egidiusza (skądinąd przyjaciela cesarza Majoriana). Był to człowiek odważny i zdecydowany, który panował w imieniu Rzymu w Soissons i nad częścią północnej Galii- nawet po tym jak w 476r. cesarz Romulus Augustulus stracił władzę. Syagriusz był często nazywany „królem Rzymian” przez plemiona barbarzyńskie zamieszkujące okolice. Z tezą jakoby on był pierwowzorem króla Artura spotkałam bodaj 12 lat temu. Nie zajmowałam się jednak tą kwestią choć wydaje się ciekawa.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.