Jump to content

STK

Redakcja
 • Content count

  226
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by STK

 1. Gdzie jeżdżono, kto jeździł, jakie były słynne hotele ile to kosztowało? Można tu wymienić słynną "Patrię". Standardy europejskie i ceny europejskiej. Doba z początku kosztowała ok. 12 zł, u rybaka pokój można było wynająć za ok 6 zł. Czy można powiedzieć, że II RP kochała góry i tam najchętniej jeżdżono? Najpopularniejsze kurorty w górach to na pewno było Zakopane, Truskawiec (dziś Ukraina) i Krynica, a także Karpaty Wschodnie należące obecnie do Ukrainy - województwo Stanisławowskie. Nad morzem numerem jeden bez wątpienia była Jurata. Jeżdżono także do Sopotu, ale on był na terenie WM Gdańska, co nie było podobno w dobrym tonie, bo było to wspieranie obcych kurortów
 2. Interesuje mnie aspektów Żydów w Wehrmachcie. Na pewno tacy byli, jednak po pierwsze, czy niektórym z nich udało się wysoko wdrapać w hierarchii armii? Po drugie, czy ich przełożeni, a może sama "góra" wiedziała, że są Żydami i nie podejmowali żadnych działań przeciwko nim? Oczywiście to nie muszą być tylko przykłady takich żołnierzy w Wehrmachcie.
 3. Czy ktoś z Was kolekcjonuje monety? Kupuje okazyjnie, albo po prostu z tego się utrzymuje? Myślę, że przydałby się temat do wymiany zdań dla i amatorów i wytrawnych kolekcjonerów monet i numizmatów. Temat służy do ogólnej wymiany spostrzeżeń, rad, czy dyskusji nad swoją przygodą z numizmatyką.
 4. Kiedy możemy mówić o Polsce i Polakach? Kiedy stworzyła się wspólnota narodowa? Czy przed rokiem 1000, czy dopiero Bolesław Chrobry poprzez nadanie nazwy, jeden Kościół, jedną politykę, wreszcie koronę stworzył państwo polskie i powiedzmy od tego 1025 r. możemy mówić o Polsce i Polakach?
 5. Temat raczej dla znawców i kolekcjonerów, ale nie tylko. Można przecież dotychczasowe emisje zobaczyć np. tutaj: http://www.nbportal..../galerie/monety (3 strony) W tym temacie rozmawiamy o monetach wydanych przez NBP i tylko o monetach, więc numizmaty odpadają. Wg mnie taką monetą jest słynna moneta Szlak Bursztynowy: Stan zachowania monety: I (menniczy) Nominał: 20 zł Srebro: Ag 925/1000 Techniki dodatkowe: moneta oksydowana, bursztyn Stempel: zwykły Średnica: 38,61 mm Waga: 28,28 g Wielkość emisji: 30000 szt. Cena emisyjna NBP: 57 zł Data emisji monet: 21.02.2001 r. Jest nie tylko piękna, ale też szalenie zwiększyła swoją wartość. Z ceny emisyjnej 57 zł na cenę powyżej 1000 zł na allegro. Zapewne z powodu zainteresowania, bo to naprawdę piękna moneta, z prawdziwym bursztynem.
 6. Czy konstytucja 3 maja mogła przywrócić Rzeczpospolitej dawną świetność? Jak wiemy przeszkodziły nam wieloletnie zaniedbania i czynnik zewnętrzny jednak, czy ta Konstytucja dawała szansę na przywrócenie nam dawnej świetności? Scaliła ostatecznie Polskę i Litwę, zniosła liberum veto, znosiła wolną elekcję przez, co utrudnione było zewnętrzne mieszanie się w nasze sprawy etc.
 7. W Libii rewolucja okazała się najbardziej krwawa spośród wszystkich rewolucji jakie przetoczyły się przez świat Arabski. Czy Kadafi ustąpi? Dlaczego ustanawia się embarga na Libię zamiast zbombardować lotniska i uniemożliwić maskarę ludności cywilnej?
 8. Wiedeń dla turysty, czyli co warto zobaczyć w stolicy Austrii? Najciekawsze zabytki, miejsca, muzea, gdzie można dobrze zjeść, albo napić się dobrego piwa?
 9. Przeprowadzana jest w Polsce akcja datowania murowanych budowli - chodzi o średniowiecze. Efekty są takie, że prawdopodobnie Mieszko I nic murowanego nie postawił, kościoły były drewniane, a murowany to może pałac miał książę. Budowę murowaną rozpoczyna dopiero jego ojciec. Jak to jest z tą naszą średniowieczną architekturą? Kto był pierwszym budowniczym murowanej Polski?
 10. Czy Królestwo Kongresowe miało większą autonomię niż PRL? Chodzi mi o sferę faktyczną, a nie prawną (chodź możemy przy okazji podyskutować). Dodam, że chciałbym, by była to dyskusja merytoryczna, bez bicia politycznej piany apologetów i przeciwników PRL.
 11. Nie wiem jakie forum będzie właściwe, dlatego proszę o przeniesienie do właściwego. Dlaczego nie zdecydowano się na zbombardowanie Auschwitz? Ludzie byli tam niestety skazani na śmierci, bombardowanie mogło zniszczyć piece i infrastrukturę. Nawet nie chodzi oto, że ktoś mógłby uciec, ale skuteczne bombardowanie znacznie by opóźniło likwidację więźniów. Dlaczego na to się nie zdecydowano? Była to misja zbyt trudna do wykonania?
 12. Ludności mniej, kraj niezbyt bogaty i przyjazny jeśli chodzi o zasoby naturalne i warunki dla rolnictwa. Mimo to udało im się w pewnym okresie trząś całą Europą i najechać chociażby dużo większych i ludniejszy kraj jakim była RON w XVII w.
 13. Temat przeglądowy, w skrócie mówiąc o pogodzie. Czyli jak zjawiska meteorologiczne wpływały na historię, być może istotnie zmieniając lub przyspieszając jej bieg. Oto przykłady na początek: Granicą wzrostu gospodarczego i demograficznego Europy Zachodniej zapoczątkowanego w XIII w. były lata 1315-1317 kiedy właśnie niekorzystne warunki pogodowe spowodowały spadek i to gwałtowny produkcji rolnej i hodowlanej. W efekcie mamy klęskę głodu i morowego powietrza. Przed Rewolucją Francuską Francję nawiedził nieurodzaj, a co za tym idzie klęskę głosu i bunty. Głównym postulatem protestujących i buntowników było zwołanie Stanów Generalnych, a dalej już sami z pewnością wiecie co było
 14. Jaka to była służba? Jest nieco w cieniu za wywiadem i departamentem zajmującym się opozycją. Jedną ze spektakularnych metod działania naszego kontrwywiadu były wejścia do obcych konsulatów, penetrowanie ich i otwieranie dzięki promieniom rentgena znajdujących się tam sejfów. Jakie sukcesy odnotował?
 15. Napoje świata

  Mamy temat o jedzeniu, więc warto porozmawiać o napitku do tego jedzenia i niekoniecznie alkoholowym Co, gdzie, a nawet z czym warto pić napoje alkoholowe i bezalkoholowe na świecie. Jakieś ulubione lub warte uwagi trunki?
 16. Zakopane to nie tylko góry, narty i oscypki, ale także szereg zabytkowych kościołów i budynków. Czyli, co może zobaczyć turysta w Zakopanem, gdy będzie chciał zrobić sobie przerwę od gór i Krupówek
 17. Otton III pierwszy średniowieczny wizjoner, który wyskoczył przed szereg? Zaraz zawołacie, a co z polityką Karola Wielkiego, wg mnie to było jednak co innego, mianowicie krwawe podboje i podporządkowanie wszystkiego jednej osobie. Otton III natomiast miał wizje ponadnarodowego, ponad podziałami politycznymi państwa na czterech filarach. Chciał tworzyć wspólną ideologię. Szybko jednak to zostało zapomniane... z niekorzyścią dla Królestwa Polskiego.
 18. Mniej znane, ale warte zobaczenia miejsca w Krakowie. Temat, w którym mogą brylować przede wszystkim znawcy Krakowa, a czerpać z niego mogą przede wszystkim turyści wybierający się do stolicy Małopolski.
 19. Kuchnia regionalna - polecane lokale, czyli gdzie można zjeść dobrą kuchnię regionalną. Oczywiście mile widziane sugestie, co do wyboru menu.
 20. Turystyka historyczna na weekend, czyli najciekawsze miejsca w waszej okolicy, które warto zobaczyć. Napiszcie też dlaczego warto je zobaczyć i jak do nich dotrzeć.
 21. Rzym dla turysty, czyli co warto zobaczyć w stolicy Włoch? Najciekawsze zabytki, miejsca, muzea, gdzie można dobrze zjeść, albo napić się dobrego piwa?
 22. Wasze ulubione miejsca, zabytki, muzea etc. Napiszcie o nich coś więcej, dlaczego są waszymi ulubionymi, co warto w nich zobaczyć, jak tam dojechać etc.
 23. Chorwacja, popularne miejsce wypoczynku dla Polaków. Co warto zobaczyć, zjeść, wypić. Sztandarowym zabytkiem Chorwacji jest oczywiście malowniczy Dubrownik. Czyli miasto na półwyspie, otoczone szczelnie murami i z samymi czerwonymi dachami.
 24. Ostatnio na świecie króluje nasz Wiedźmin 2. Pierwsza część tej gry podobnie jak i kontynuacja okazała się gigantycznym sukcesem. Czy nasi producenci gier mieli wcześniej podobne sukcesy? Na myśl przychodzą mi jeszcze: Painkiller Call of Juarez Graliście, w którąś z nich?
 25. Dlaczego władza nie załatwiła Solidarności w stanie wojennym? Miała ku temu szanse i siły, mogła pozbyć się krwawo problemu Solidarności. Na szczęście tak się nie stało i stan wojenny to faktyczny początek końca władzy ludowej i upadek niewydolnej gospodarki.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.