Jump to content

Maciej z Warszawy

Użytkownicy
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

About Maciej z Warszawy

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Polska Piastów

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Historia<br />Sport<br />Wrestling
 1. Wierzenia Słowian

  "Leszy (...) był demonem nieprzyjaznym, wędrującym po kniejach w poszukiwaniu ludzi, którym mógłby poplątać leśne scieżki" - slowianie.republika.pl "Mamuna (...) bardzo niebezpieczy demon leśny zamieszkujący okolice akwenów. (...) domeną dziwożony było podmienianie dzieci..." - slowianie.republika.pl Dlaczego więc Peruna czczono w lasach, na leśnch uroczyskach, przy dębach? Dlaczego Słowianie oddawali cześć nimfom źródlanym? Możliwe więc by nasi praprzodkowie wierzyli w coś, czego równie mocno się bali? Czy może to świadczyć o tym, że wiemy o nich bardzo niewiele?
 2. Pomorze

  Jakie znaczenie miało Pomorze? Na pewno było to juz wtedy okno na świat. Handel. Ale i połów ryb oraz... bursztynu. Nie zapominajmy, że bursztyn był bardzo pożądany w tamtych czasach. Może o tym świadczyć chociażby bursztynowy szlak, który przebiegał przez nasze ziemie. To nie jest pewne i niewiele znalazłem na ten temat informacji- więc czy ktoś może to wyjaśnić?: Otóż, podobno w czasach Krzywoustego nad Bałtykiem ludzie gotowali wodę morską, która wyparowywała a w misie zostawała sól. Słyszeliście coś o tym?
 3. Słyszałem legendę o Piaście w dwóch wersjach. Pierwsza mówiła o tym, że wizytę złożyli mu Cyryl i Metody, a druga- aniołowie. Tak więc, pomyśl: co wywrze większe wrażenie, na ludzie który dopiero (w miarę niedawno) przyjął chrześcijaństwo? Raczej wizyta aniołów. Poza tym, nie podważam istnienia tego człowieka. Od kogoś musiało sie zacząć. Zastanawie mnie jedno- że protoplastą książęcego, a potem królewskiego rodu jest zwykly rzemieślnik. Być może jak powiedziano wyżej był ojcem przywódcy buntu, ale to mogło mieć znaczenie podobne do "królowie też ludzie" i każdy pochodzi z prostego narodu wcześniej, czy później.
 4. Proszę zauważyć, że o Piaście słyszymy w legendzie. Legendzie. A ten gatunek to prawda zmieszana z fikcją, czasami tak dobrze, że ciężko to rozdzielić. Ponad to, kronikarz, który ją spisał żył o wiele później. Gall Anonim więc, z racji tego, że nie żył wtedy gdy osoba opisywana mógł nieco ubarwić i pododawać treści. Tak, czy inaczej Piast jest władcą legendarnym i tak będzie póki w nowych źródłach nie zostanie potwiedzony jego byt.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.