Jump to content

Daros

Użytkownicy
 • Content count

  9
 • Joined

 • Last visited

About Daros

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska
 1. Osobiście polecam wznowione wspomnienia ZBIGNIEWA BLICHEWICZA ps. "SZCZERBA" POWSTAŃCZY TRYPTYK http://www.poczytaj.pl/164480
 2. "6 sierpnia oddziały wraz dowódcą obwodu wycofały się w stronę Cmentarza Ewangelickiego. Na rozkaz ppłk. Jana Mazurkiewicza "Radosława" oddziały przeszły na teren zdobytego dzień wcześniej obozu "Gęsiówka". 7 sierpnia na terenie "Gęsiówki" dokonano reorganizacji batalionu. Dowódca III obwodu z wycofujących się oddziałów utworzył jednostkę pod dowództwem kpt. Stefaniaka "Stefana", która podlegała zgrupowaniu Radosław (w składzie zgrupowania walczyła do 10 sierpnia w rejonie cmentarza Powązkowskiego)."
 3. Na Okopowej przy Żytniej była jeszcze jedna barykada z transparentem Barykada im. płk Lisa -Kuli http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_37-1461-1.jpg Co do poprzedniej barykady (im. Okrzei) zastanawia mnie czy nie walczyli tam żołnierze III Batalionu OW PPS im. Stefana Okrzei ?
 4. Ostatnia barykada

  Na innym forum wrzuciłem post dotyczący tych okolic i baonu "Miotła" http://www.werttrew.fora.pl/linki-sznurki-...iwalne,596.html
 5. Ostatnia barykada

  Opisy powyższe (poza 3) pochodzą z broszury "Pamięć o Batalionie Armii Krajowej "Miotła"". Kiedy nastąpiło ostateczne odcięcie Śródmieścia od Czerniakowa? Jedni łączą ten fakt ze zdobyciem kamienicy Książęca 1 inni z upadkiem willi Pniewskiego jeszcze inni ze zdobyciem szpitala św. Łazarza. Dyskusja jest trochę akademicka. Wg mnie od momentu wkroczenia Niemców na skarpę (poselstwo Chińskie) oraz odrzucenie obrony z gmachu ZUS za Czerniakowską nie było szans na przywrócenie komunikacji między Śródmieściem od Czerniakowem, i nawet odzyskanie szpitala, willi czy gmachu poselstwa niczego by nie zmieniło.
 6. Ostatnia barykada

  Znalazłem takie dwa opisy: "W dniu 14.IX. 1944r. podpalony został pociskami zapalającymi budynek przy Książęcej 7. W następnym dniu Niemcy przecięli wąskie połączenie Śródmieścia z Czerniakowem po osi ul. Książęcej. Mimo zaopatrzenia kompanii „Miotły" w radziecką broń zrzutową [2 rusznice ppanc. i moździerz 45 mm], nie udało się odzyskać budynków przy AL Na Skarpie. Linia obrony kompanii „Miotły" w następnych dniach już nie uległa zmianie, aż do kapitulacji Powstania." oraz "W dniach od 14.IX. co 2.X.1944r. kwatera pluton „Torpedy" mieściła się w plebani kościoła Trzech Krzyży przy ul. Książęcej. Walki plutonu „Torpeda" [wspólnie z innymi plutonami kompanii] koncentrowały się na obronie ruin budynku Książęca 7, garaży Steyera, oranżerii na zapleczu ul. Książęcej, Instytutu Głuchoniemych i próbach odzyskania domu arch. Pniewskiego." Jeżeli chodzi o sąsiednią posesję Książęca 9 tzw garaże Steyera http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/referat...zeca_9_1942.jpg "Założoną w latach trzydziestych stację naprawczą Steyer-Daimler-Puch rozwinęli Niemcy podczas okupacji do rozmiarów głównego ośrodka remontu pojazdów wojskowych na trasie Poznań (Posen) — Brześć (Brest Litowsk). Była to dla nas fascynująca wystawa klęsk III Rzeszy na wschodnim froncie. Gdzieś spod Mińska czy Mohylewa przywleczono na Książęcą amfibie i kubelwageny VW, popacykowane w kolorze ochronnym i mocno sfatygowane. Szperając w nich, znajdywaliśmy — obok apteczek frontowych w poręcznej blaszanej walizeczce na zatrzaski — także rakiet¬nice i taśmy nabojów do przeciwlotniczego karabinu maszynowego. Wszystkie te zdobycze przerzucaliśmy do wąwozu na tyłach warsztatu, do skrytki wydrążonej w skarpie. Po kilku tygodniach — bobrowaliśmy w wojskowym złomie w czerwcu 1944 roku — przydały się, jak znalazł, powstańcom." "Po kapitulacji Powstania Warszawskiego pluton „Torpedy" zabezpieczył i ukrył na zapleczu ul. Książęcej w pobliżu oranżerii broń plutonu, [w tym rusznica ppanc., Ikm. Mg 42, część broni długiej 5 krótkiej, oraz granaty i amunicję]. Broń ta została wydobyta z ukrycia w dniu 18.01.1945r. i przewieziona do Włoch w związku z uczestnictwem plutonu w dalszej konspiracji."
 7. Ostatnia barykada

  Z tego co wiem to atak był bardzo gwałtowny, wieczorem 13-go powstańcy opuścili budynek ZUS-u, linie obrony przesunęły się na Ludną/Czerniakowską, 15-go na ul. Okrąg, nie było szans na odzyskanie połączenia.
 8. Ostatnia barykada

  Dzięki za miłe przyjęcie! Jeśli chodzi o przebieg wydarzeń to do końca nie jest jasne jak się to odbyło (książki zawierają trochę sprzeczne informacje). Z tego co dało mi się ustalić sytuacja wyglądała następująco: 1. 12/13 września Niemcy zdobyli Ambasadę Francji i Poselstwo Chińskie. Ta pozycja zagroziła bezpośrednio stanowiskom powstańczym w willi prof. Pniewskiego oraz dała dobrą pozycję wyjściową do ataku na skrzyżowanie Książęca/Smolna i Książęca/Ludna/Rozbrat. 2. następuje silny atak na skrzyżowanie Książęca/Ludna/Rozbrat (od strony skarpy, ul. Rozbrat oraz z terenu Gazowni. Zdobyty zostaje budynek narożny Książęca 1 (i to jest wg. mnie moment odcięcia Śródmieścia od Czerniakowa). Powstańcy, zasypują przekop, wycofują się do gmachu ZUS który jest mocno ostrzeliwany. 3. W tym samym czasie Niemcy zdobywają Szpital Św. Łazarza. W tej sytuacji Powstańcy w willi Pniewskiego są w stanie okrążenia. 4. W związku z tym następuje ewakuacja obrońców willi w kierunku YMCA. Co z Książęcą 7, kiedy została ewakuowana, zdobyta nic nie znalazłem. Jeżeli we wspomnieniach Powstańcy piszą, zę willa była okrążona to może po zdobyciu szpitala Niemcy odbili Książęcą 7? A tak brzmiał raport komendanta okręgu na temat tych zdarzeń: „W części południowej Śródmieścia npl natarł z Muzeum na szpital św. Łazarza, który zajął. Natarcie npla z kierunku Sejmu doprowadziło do zajęcia Ambasady Francuskiej i Poselstwa Chińskiego. Własne stanowiska wzdłuż ul. Konopnickiej, w gmachu YMCA i w domu Pniewskiego. Gmach Ubezpieczeń Wzajemnych został silnie zbombardowany, po czym oddziały niemieckie natarły w kierunku wiaduktu na ul. Rozbrat. Drugie natarcie wyszło wzdłuż ul. Rozbrat. Na ul. Książęcej obydwa natarcia złączyły się odcinając Sławbora od Radosława. Natarcie npla z rejonu pływalni na Łazienkowskiej doprowadziło do zajęcia całej ul. Łazienkowskiej. Oceniam, że npl dąży do ...rozerwania łączności między Sławborem a Radosławem, a tego ostatniego chce odrzucić od Wisły dla skrócenia drogi wycofania się wzdłuż Wisły na północ" . Na koniec ciekawa fotka przedstawiająca willę prof Pniewskiego oraz Poselstwo Chińskie od strony wąwozu. http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-U-6661.jpg
 9. Ostatnia barykada

  Witam! Jak już zostało napisane Książęca 7 znajdowała się przy jarze w kierunku Placu Trzech Krzyży oto szkic sytuacyjny z okresu PW http://images47.fotosik.pl/245/83f2d7e0e0ce9cee.jpg dokładnie Książęcą można zobaczyć na tych 2 lotniczych zdjęciach z 1944r http://www.bildindex.de/bilder/fm931377a.jpg http://www.bildindex.de/bilder/fm931416a.jpg
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.