Jump to content

Paweł Tomasz

Użytkownicy
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

About Paweł Tomasz

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II Rzeczpospolita
 1. Nieprawdą jest, że przed 1989 ten temat był pomijany. Książka Henryka Cybulskiego "Czerwone noce" od 1967 roku miała cztery wydania. (założyłem też nowy wątek, gdyż zapomina się o tym, że zbrodnie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej wobec Polaków nasiliły się po zagładzie Żydów na tych samych terenach)
 2. Słusznie mówi się wiele o tragedii Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Ale zaczęła się ona zaraz po zamordowaniu społeczności żydowskiej przez Niemców przy dużym współudziale Ukraińców. Rzecz w tym, że holokaust opisywany jest jako zimna, metodyczna akcja w kilku obozach zagłady. Sądzę, że takie sadystyczne morderstwa jakich UPA dopuściło się na Polakach, odbywały się wcześniej na Żydach. Może proporcje były inne, gdyż Niemcy transportowali ofiary na śmierć do obozów, ale i na miejscu popełnili wiele okrutnych zbrodni. Stawiam tylko pytanie - czy zagłada Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej była wyjątkowa w zestawieniu z Żydami ?
 3. Tak samo jak na Wołyniu było w Galicji wschodniej. Jak łącznie nazwać ten obszar ? Skoro nie ma jednej nazwy to chyba należy zawsze mówić - "Wołyń i Galicja". Niedawno był wywiad ze Stanisławem Srokowskim, który przeżył ten czas. Dziennikarka zwróciła mu uwagę, że jednak nie mieszkał na Wołyniu. Wtedy pisarz wyjaśnił, że nie tylko na Wołyniu Ukraińcy z UPA mordowali Polaków. Srokowski napisał na ten temat dwie wstrząsające książki: "Nienawiść" oraz "Ukraiński kochanek".
 4. Sam Józef Mackiewicz powiedział - "Jedynie prawda jest ciekawa". Tej właśnie prawdy szukał, jednak te książki to powieści nasycone faktografią i dokumentami. Jak je traktować ? Obok tych powieści napisał też wiele szkiców i artykułów na temat wojny. W zbiorze "Fakty, przyroda i ludzie" są bardzo ważne tematy: Katyń, Ponary, Drawa, Prowieniszki. Był świadkiem pierwszej eksumacji katyńskiej i napisał książkę o Katyniu (wyszła w 1951). Sam mówił, że obok faktów ważne też jest oddanie "ducha" czasów. Faktycznie, czytając jego książki można sobie łatwo wyobrazić sytuacje, które opisuje.
 5. Czy wszystkie okręgi Armii Krajowej zostały opracowane ?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.