Jump to content

nefre

Użytkownicy
 • Content count

  3
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by nefre


 1. Wyniki badań DNA zostały opisane we wrześniowym National Geographic. Okazało się że:

  * Echnaton nie był chory na zespół Marfana

  * Tutanchamon pochodził z kazirodczego związku rodzeństwa- Echnatona i jednej z jego sióstr (nie była to ani Nefertiti ani Kija)

  * żona Tutanchamona (Anchesenamon) była prawdopodobnie jego przyrodnią siostrą

  * Tutanchamon miał liczne problemy zdrowotne: końsko- szpotawa lewa stopa, brak kości w paluchu i martwica w części stopy (tłumaczyło to znalezienie 130 lasek w jego grobowcu)

  * Tutanchamon miał problem ze spłodzeniem potomka. Świadczą o tym 2 mumie płodów, znalezione w jego grobowcu, które prawdopodobnie były jego nienarodzonymi dziećmi

  * młody król chorował na ciężką odmianę malarii

  Wszystkim zainteresowanym polecam przeczytanie całego artykułu. Świeże i sprawdzone informacje.


 2. Dzisiaj najpopularniejszą hipotezą jest zespół Marfana, idealnie pasujący do objawów faraona.

  Do niedawna też tak sądziłam, ale wrześniowym National Geographic, w obszernym artykule poświęconym Tutenchamonowi, jest napisane:

  "Nowe zdjęcia mumii [Echnatona] położyły kres spekulacjom, że rodzina cierpiała na choroby dziedziczne, takie jak zespół Marfana, co miało tłumaczyć wydłużone twarze i zniewieściałe sylwetki przedstawiane w sztuce okresu rezydowania faraonów w Tell el-Amarna. Nie znaleziono zmian patologicznych charakterystycznych dla tego rodzju schorzeń. Androgyniczne wizerunki Echnatona mogą być zatem odbiciem jego utożsamiania się z bogiem Atonem, który jako źródło wszelkiego życia reprezentował oba aspekty, męski i żeński." s. 54

  Co ciekawe, po przebadaniu DNA bodajże 10 mumii okazało się, że Tutanchamon został spłodzony przez Echnatona i jego rodzoną siostrę. To miało też się przyczynić do śmierci młodego króla, a nie jak wcześniej sądzono- uderzenie w głowę.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.