Skocz do zawartości

Rothar

Użytkownicy
  • Zawartość

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Rothar

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna

Kontakt

  • Strona WWW
    http://historiagospodarcza.pl

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Zainteresowania
    Historia, Gospodarka, Żeglarstwo, Muzyka
  1. Rozwój miast

    Co z drugiej strony nie oznacza wcale, że miejskość jako taką można traktować jako mającą związki z Europą. Pierwsze miasta to Bliski Wschód, sam tytuł rozprawki wyraźnie się jak dla mnie nie klei. Są obszary w samym sercu Europy, które nie są silnie przesycone wpływem miejskich wpływów - nikt przecież nie powie, że Bawaria nie jest europejska. Nikt nie powie, że Tokio nie jest miejskie.
  2. Ocena II RP

    Na pewno da się bronić też tej tezy. Przy czym należy pamiętać, że mamy do czynienia z przemysłem zbrojeniowym, a więc względy militarno-strategiczne (o czym przypomina Ciekawy) mają może nawet decydujące znaczenie. W końcu nie da się prowadzić wojny bez zaplecza gospodarczego, o czym wiedzieli nasi planiści, umiejscawiając odpowiednie inwestycje. Koncentracja inwestycji sama w sobie nie jest oczywiście specjalnie korzystna dla państwa jako całości, jednak w tamtym okresie nie było szansy na spokojny plan harmonicznego i równomiernego rozwoju jaki popiera się dzisiaj, ze względu na zbliżającą się wojnę. Tak samo, gdy zważy się na to, że to wciąż produkcja nie o super nowoczesnej technologii. Kwestie transportu, bliskiej aprowizacji i bazy surowcowej były o niebo ważniejsze niż teraz. Stąd koncentracja tych inwestycji według mnie mimo wszystko była wskazana. Władysław już odzyskał prawo pisania w ramach tamtego serwisu. Nie rozumiem, czemu chcesz mnie wykluczyć z dyskusji . Jakiś ostracyzm społeczny...
  3. Ocena II RP

    Przemysł ciężki to nie zbiór manufaktur, które można sobie rozsiać gdziekolwiek. Potrzebne jest odpowiednie zaplecze surowcowe i energetyczne. Stąd "rozsiewanie" było niewskazane. Co do wyspy dobrobytu: na terenach powstającego okręgu już było około pół miliona rąk gotowych do pracy, czyli więcej niż było potrzeba. Dodatkowo atutem tej lokalizacji było stworzenie rynku zbytu dla rolnictwa wschodniej Polski, o tych już wspomnianych i zupełnie marginalnych nie pisząc.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.