Skocz do zawartości

zbyszek chaosu

Użytkownicy
  • Zawartość

    31
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez zbyszek chaosu

  1. Znalazłem ciekawy spis wszystkich znalezisk archeologicznych w Powiecie Włocławskim. Domyślam się, że powstał on główne w ramach pracy nad archeologicznym zdjęciem Polski. Co ciekawe dla wsi którą się interesuję, tj. dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV podczas gdy pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie. Czy można gdzieś uzyskać informację o dokładniejszej lokalizacji stanowisk archeologicznych? Gdzie szukać, u kogo, takich informacji? Dla zainteresowanych link do stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego.
  2. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Rok 950 to pewnie dojście do władzy Mieszka - pierwszego historycznego władcy a okolice 800 to może przejście z gospodarki wypaleniskowej, półwędrownej do stałych osad, dwupolówki a zarazem rozpoczęcia budowy struktur rodowych i plemiennych. Są to oczywiście tylko moje przypuszczenia bo sam chciałbym wiedzieć skąd ten podział na okresy się wziął i czy to jedyny podział na okresy który był używany w odniesieniu do wczesnego średniowiecza.
  3. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    W roku 568 Awarowie osiedli na nizinie Panońskiej, nie wiem jak duży ma to związek. Na pewno nie dotyczy to jednak ceramiki bo gdybyś zajrzał do podlinkowanego źródła to zauważyłbyś, że prof. Jażdżewski fazy rozwoju ceramiki ustala w innych ramach czasowych niż te okresy. Co do daty końcowej to też nie jest ona sztywna bo w innym miejscu ten sam autor piszę o końcu w roku 1250. Też nie jestem ekspertem jeśli chodzi o średniowiecze ale gdybym musiał zgadywać to powiązał bym ten okres z rozpowszechnieniem na terenach Polski lokacji na prawie niemieckim, która zmieniła kraj pod względem osadniczym, podatkowym, własnościowym i gospodarczym. Tak jak jednak pisałem prof. Jażdżewski tego nie wymyślił a jedynie odnosi się do tych podziałów które widocznie kiedyś były powszechniejsze.
  4. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Widząc ile jest sytemów periodyzacji napisałem na tym forum aby znaleźć kogoś kto pomoże mi w rozpracowaniu jakiego systemu użyli archeolodzy w tym przypadku, nie po to żeby poznać przykłady innych systemów. Ponadto proszę nie cytować wikipedii, to że prace nad AZP trwają do dzisiaj nie oznacza przecież, że do dzisiaj jakichś archeolog obchodzi co sezon wzdłuż i wszerz Kujawy w poszukiwaniu skorupek. Tak jak pisałem ten teren był badany przede wszystkim w latach 80-tych. Gdyby ktoś się kręcił w interesującej mnie okolicy w latach 90-tych to bym o tym wiedział a gdyby był w XXI wieku to pewnie by sąsiedzi go do mnie przysłali. Nie wałkujmy już proszę więcej tego tematu bo oddalamy się tylko od celu. http://muzeum.wloclawek.pl/serwis/zbiory/dzial-archeologiczny Przepraszam ale reszty nie chce mi się komentować. Dziękuję wszystkim za chęci. Dla zainteresowanych dodam tylko, że o podziale wczesnego średniowiecza na 3 okresy (nie fazy) piszę m. in. prof. Konrad Jażdżewski, ten sam który badał tzw. piramidy kujawskie w Wietrzychowicach czy stanowiska w Brześciu Kujawskim, chyba taki guru dla archeologów zainteresowanych tym terenem bo spędził tu wiele lat pracy. - I okres wczesnośredniowieczny 568 - 800 - II okres wczesnośredniowieczny 800 - 950 - III okres wczesnośredniowieczny 950 - 1300 Odpowiada to też chyba okresom o których pisałem wcześniej, tj. wczesnosłowiańskiemu, plemiennemu i wczesnopaństwowemu. Skąd Jażdżewski wziął ten podział, nie wiem ale widać, że sam tego nie wymyślił i potraktował to jako wiedzę powszechną. Dla zainteresowanych link: http://rcin.org.pl/Content/60936/WA308_77599_PIII149_Uwagi-o-chronologii_I.pdf
  5. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Tak pytanie dotyczy tego dokumentu, jednak nie dotyczy faz A, B, C. Co sugerujesz? Dziurę osadniczą na południowych Kujawach w XII wieku czy, że były 2 okresy wczesnego średniowiecza? str. 174 pkt 157 Informacja z muzeum we Włocławku. W jaki sposób podział na fazy A, B, C, D, E, F ma pomóc w zrozumienie podziału na okresy I, II, III Niestety nie. Czy to oznacza, że nie odniesiesz się do mojego wcześniejszego pytania? Tj czy znasz ramy czasowe okresów wczesnosłowiańskiego, plemiennego i wczesnopaństwowego?
  6. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Dziękuję Panowie za pomoc ale wyraziłem się chyba niejasno. W linkowanym wcześniej dokumencie są tylko 3 okresy wczesnego średniowiecza, potem mamy już głównie późne średniowiecze tj. wiek XIV-XV oraz sporadycznie wyszczególniony jeszcze wiek XIII. Do tego wiek XI twórcy AZP włączają w okres II. Nie bardzo rozumiem jak mają mi pomóc w zrozumieniu problemu podział na 5 czy 6 faz. Obawiam się, że ani periodyzacja Dzieduszyckiego ani Chudziaka ani inne książki wydane w latach 90 nie wiele tu pomogą, gdyż autorzy AZP nie mieli dostępu do tych prac z uwagi na okres w jakim działali (lata 80-te). edit: Znalazłem jeszcze taki podział: - okres wczesnosłowiański - okres plemienny - okres wczesnopaństwowy Wspomina o nim Tomasz Dzieńkowski w "Stan, potrzeby i perspektywy badań archeologicznych nad wczesnym średniowieczem zachodniej części ziemi chełmskiej" pisząc właśnie o Archeologicznym Zdjęciu Polski. Ponadto określił wczesne średniowiecze między V-VI a XIII w. Wydaje mi się ten podział nawet logiczny choć dalej nie wiem kiedy możemy uznać umowny początek i koniec danych okresów.
  7. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Dzięki @secesjonista ale chyba nie o to chodzi. Dla gmin które przejrzałem mamy wzmianki o III okresie (rzadko II) wczesnego średniowiecza a później z rzadka wiek XIII i często XIV. Sugerowało by to zakończenie okresu III w XIII wieku. Ponadto w jednym miejscu do okresu II jest dopisek XI w.
  8. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Odświeżę trochę temat. Czy ktoś orientuje się jakie ramy czasowe obejmują wpisane w tym dokumencie "II okres wczesnego średniowiecza" oraz "III okres wczesnego średniowiecza" ?
  9. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Cóż, dzwoniłem do konserwatora zabytków, dział archeologii i jeśli nie piszę publikacji lub pracy dyplomowej to nie mogą mi nic więcej powiedzieć ani nawet pokazać. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uznali moją "publikację"? Wystarczy artykuł do lokalnej gazetki, czy muszę posiadać np odpowiedni stopień naukowy i być zatrudnionym w odpowiedniej instytucji?
  10. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Co takiego masz na myśli pisząc "ta sama"? Pyszkowo na Kujawach jest tylko jedno, informacja o podpisaniu układu znajduje się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego właśnie dla tego Pyszkowa, do tego lokalizacja miejscowości- na pograniczu ziem Konrada Mazowieckiego, jego synów Kazimierza i Bolesława a także stosunkowa bliskość biskupiego Włocławka i ziem Zakonu Krzyżackiego nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na wątpliwości. Nic konkretnego o badaniach archeologicznych nie wiem. Właśnie próbuje dowiedzieć się na forum, skąd wziąć szersze informacje, ponad to co wkleiłem Co do pomyłki, to na stronie 249 w wykazie gminy Chodecz występuje miejscowość Sarnowo. Takiej wsi w tej gminie nie ma. Jest za to w sąsiedniej gminie Boniewo, granicząc przy tym z Pyszkowem. Kto w takim razie opracowywał "Wykaz stanowisk archeologicznych na obszarze gminy Chodecz, zlokalizowanych w trakcie badań powierzchniowych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski" jeśli nie archeolog? Mam wrażenie, że odbiegamy od tematu. Chciałem uzyskać jakąś pomoc w poszukiwaniach a nie tłumaczyć się z każdego napisanego wyrazu.
  11. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Na podstawie zdjęcia lotniczego raczej by nie datowali. Pewnie jakieś skorupy były, może jakieś żarna, czy inne rzeczy wskazujące na stałą osadę.
  12. Archeologiczne Zdjęcie Polski

    Nigdzie nie pisałem, że prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Pisze tylko o Archeologicznym Zdjęciu Polski, czyli badaniach powierzchniowych. Archeolog idzie za pługiem i patrzy co tam z ziemi wyjdzie, obejrzy zdjęcia lotnicze, popyta ludzi i co znajdzie to opisze. Łatwo jest coś przeoczyć. Rozmawiałem kiedyś ogólnie na ten temat z archeologiem i dowiedziałem się, że takie dane nie są ogólnie udostępniane, żeby ktoś na własna rękę nie kopał i nie niszczył zachowanych w ziemi zabytków. Takich miejsc ze śladami osadnictwa jest pełno na Kujawach, Śląsku czy w Wielkopolsce i nie ma aktualnie możliwości, żeby wszystkie przebadać. Nie spotkałem się, żeby ktoś podważył to źródło pisane na temat Pyszkowa. Był wątek na tym forum. Jeśli link się nie otwiera to przepraszam, u mnie działa bez zarzutu, tj wyświetla plik pdf. Spróbuj tutaj. Faktycznie z konserwatorem zabytków to może być dobry trop. Miejscowości- czyli mieszkańcy wraz z nazwą przenoszą się czasem w inne miejsce z różnych powodów i powstają tam nowe zabudowania podczas gdy stare są niszczone, porzucane itp. Nie tylko w historii ale nawet współcześnie są takie przypadki. Dodam jeszcze, że archeolodzy wprowadzili też w tym spisie inny bubel. Miejscowość Sarnowo, czyli tą która powstała w XIX wieku tuż obok najstarszej części Pyszkowa, umieszczono w spisie zarówno w gminie Chodecz jak i w gminie Boniewo, choć formalnie miejscowość leży wyłącznie w gminie Boniewo.
  13. Zmiany układów przestrzennych wsi na Kujawach

    Panowie Kujawy to nie tylko Bydgosz i Inowrocław. Jest jeszcze Włocławek i Ziemia Dobrzyńska. Te drugie tereny leżały w Kongresowce. Co do rugów chłopskich to faktycznie lokalizacja Pyszkowa i klasy ziem pasują do historii miejscowości X.
  14. Porównując mapę kwatermistrzowską (poł XIX) z mapami z okresu międzywojennego widzę ogromne zmiany jakie zaszły na przestrzeni raptem kilkudziesięciu lat na Kujawach Leśnych. Mam na myśli dokładnie okolice Pyszkowa i sąsiednich wiosek. Przez ten czas wycięto wiele lasów, kilka nazw miejscowości "zaginęło" za to pojawiło się kilkanaście nowych osad. W samym Pyszkowie wycięto las, zlikwidowano jedną drogę i w ich miejscu lokowano w równym rzędzie, tuż przy drodze (wschód- zachód) kilkanaście gospodarstw wraz nowymi polami. Wspominali mi nawet o tym najstarsi mieszkańcy Pyszkowa. Powstała też na terenie tej wsi kol. Malinowo- kilka rozrzuconych domów wzdłuż równoległej drogi. Na nowszej mapie brakuje za to zabudowy ukazanej na tej starszej, zlokalizowanej bliżej folwarku. Wychodzi na to, że mieszkańcy wsi przenieśli się kilkaset metrów dalej- nie był to napływ nowych kolonistów. Na tej mapie międzywojennej brakuje tez dzisiaj istniejących gospodarstw wzdłuż drogi odchodzącej od folwarku na północ. Te domy są bardziej rozproszone, odsunięte od drogi i wybudowane jakby na środku pola. Czy mogły one powstać na wskutek parcelacji majątku? Czy ktoś wie z czego mogły wynikać te wszystkie przemiany? Przepraszam jeśli pytam trochę chaotycznie i postaram się odpowiedzieć na pytania i wszystkie niejasności wytłumaczyć na ile będę mógł. Edit Doczytałem, że mogło to być spowodowane regulacją wsi zwaną także "urządzaniem". Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
  15. eRepublik

    Wszystkim strategom politycznym wojskowym i ekonomicznym polecam eRepublik . Ta gra jest symulacją świata rzeczywistego, każdy może więc próbować swoich sił w dowolnej dziedzinie życia społecznego. Polecam
  16. Słyszałem że badania archeologiczne potwierdzają możliwość wystąpienia buntu- w okresie kiedy mogli żyć Popiel i Piast grody w okolicach Gopła uległy spaleniu, bądź porzuceniu, choć zdawało się że to one były ośrodkiem jednoczącym plemiona centralnej polski. W tym samym okresie znaczenia nabierają grody wielkopolskie (np Gniezno, Poznań). Uważam że mogłoby to częściowo potwierdzać legendę o Popielu, Piaście i mysiej wieży.
  17. Na motyw państwa w rejonie dzisiejszej Małopolski ciekawy pomysł miał autor poniższej stronki http://chrobacja.svasti.org/
  18. I front białoruski

    Poszukuje informacji na temat wyzwolenia Kujaw wschodnich spod okupacji hitlerowskiej. Wiem że dokonał tego I front białoruski w dniach 19 I (np Chodecz), 20 I (Włocławek), 21 I (Izbica Kujawska). Zastanawia mnie jednak jakie jednostki brały udział w tzw. "wyzwoleniu" i gdzie odbyły się jakieś potyczki, bo z tego co wiem to większych bitew tu nie było, ale jest jakaś zbiorowa mogiła w Kowalu z takim opisem: Pomnik na mogile zbiorowej zbudowany z betonu, na wierzchołku gwiazda pięcioramienna, poniżej tablica marmurowa z wyrytym napisem w języku rosyjskim i polskim tej samem treści: ,Bohaterom Czerwonej Armii i Polskiego wojska za oswobodzenie Polskiego narodu 1945 r.” W czasie walk z wojskami hitlerowskimi w 1945 r. zginęło 31 żołnierzy radzieckich w okolicach Kowala, Śmiłowic, Chocenia, Dębic, Łagiewnik, Szatek, Chodcza, Zalesia, Przedcza, Gól, Lubienia, Skrzynek, Smólska, Pinczaty i Pyszkowa skąd po wyzwoleniu zostali ekshumowani na cmentarz w Kowalu. Jeśli ktoś mógłby poradzić mi jakieś opracowania, autorów czy jakiekolwiek informacje i poszlaki to będę bardzo wdzięczny.
  19. I front białoruski

    Dzięki wszystkim za porady- postaram się poszukać teraz czegoś po bibliotekach;) a o efektach napiszę.
  20. Tereny Polski i Litwy

    Musisz dorzucić jeszcze do Polski: Kujawy, Ziemie Chełmińską i Spisz; a do Litwy: Ukrainę, Białoruś i Wołyń. To są jedynie ważniejsze tereny bo one rozbijały się jeszcze na mniejsze, ale najlepiej to po prostu otworzyć atlas i poczytać
  21. Dowiedziałem się że układ ten został podpisany w mojej wsi (Pyszkowo- mała miejscowość) i że dokument ten znajduje się obecnie w GStAPK w Berlinie-Dahlem. Chciałbym się poradzić kogoś jak mogę poznać treść dokumentu i czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak mogło takie podpisywanie wyglądać (wieś jest nieduża, kiedyś pewnie było podobnie i nie ma żadnego grodziska w okolicy). Liczę na pomoc.
  22. jeszcze raz wielkie dzięki jestem pełen uznania dla twojej wiedzy, dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości, jeśli znów natrafię na jakiś problem z tego okresu to na pewno się zgłosze
  23. juzef podziwiam cię skąd ty to wszystko wiesz? jestem pełen uznania, masz jakąś hipotezę czemu książę akurat tę wieś wybrał, i jak podpisywanie tej ugody mogło wyglądać? (Pyszkowo to nie duża wieś bez kościoła i grodu też chyba nigdy nie było). Mógłbyś poradzić mi gdzie wyszukiwać takie informacje?
  24. nooo dzięki wielkie, rzuciłeś więcej światła na sprawe jeszcze raz dziękówa:)
  25. Najazd tatarski 1241

    A mógłby mi ktoś powiedzieć coś na temat działań tatarów na Kujawach? Wiem że jeden odział (ok 10 tys.) ruszył w tamtym kierunku pod wodzą Bajdura a 1 kwietnia byli już w Krakowie jednak jaki był szlak ich działań i czy stoczyli tam jakieś bitwy?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.