Jump to content

bustagallorum

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About bustagallorum

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Średniowiecze
 1. Dzięki za pomoc. Gdyby ktoś jeszcze znał jakąś literaturę odnośnie sprawy Cywińskiego to proszę o podzielenie się ta wiedzą
 2. Mam prośbę, czy mógłbyś podać źródło, z którego cytowałeś Mackiewicza? Będę wdzięczny za odpowiedź.
 3. Wojna o sukcesję hiszpańską

  Karol II długo nie chciał podpisać tego testamentu, w końcu jednak Hiszpańskie stany go przekonały.
 4. Kamizardzi

  Mogę zapytać o źródło tych rewelacji? Stłumienie powstania kamizardów i Wandea to dwie różne sprawy i porównywanie ich jest wielce niestosowne. Represje były typowe dla owych czasów ( np wobec chłopskich buntów ), rzezie nie były spowodowane odgórnym rozkazem lecz samowolą rozpasanego żołnierstwa. Natomiast w przypadku Wandei mamy do czynienia z planowym ludobójstwem w imię ideologii, prowadzonym z systematycznością i dokładnością, oraz planowanym centralnie.
 5. Wielka rola Bouvines

  Warto zauwać że dzięki Bouvines Fryderyk II został cesarzem, dzięki poparciu ( o ironio losu ) papieża Innocentego III.
 6. Obrona przed Frankami

  Przewaga Franków nie wydaje mi się taka oczywista. Frankowie w owym czasie też nie byli zjednoczeni. Alemanowie najeżdzali Franków i rozpoczynali z nimi wojny, więc czuli się na siłach aby z nimi rywalizować, a potem jeszcze nie jeden raz podnosili bunt przeciwko swym pobratymcom. Warto zauważyć że to w czasie bitwy z Alemanami { według legendy } Chlodwig postanowił się nawrócić.
 7. Znaczenie Poitiers 732 dla Europy

  Zwycięstwo Karola Młota pod Poitiers zostało rozdmuchane przez propagandę Karolingów, w rzeczywistości w tym przypadku nie może być mowy o powstrzymaniu ekspansji islamu w Europie. Wyprawa arabsko-berberyjska w 732r. miała jedynie łupieżczy charakter i nie było jej celem zdobywanie nowych terenów. Arabowie mieli zbyt mało sił by podbić i utrzymać w swych rękach całą Hiszpanię, a co dopiero mówić o podbojach Galii.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.