Jump to content

Teodor

Użytkownicy
 • Content count

  202
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Teodor


 1. Zapraszamy serdecznie na „Opowieści historyczne przy ognisku” 22 stycznia 2017 roku do Stacji Muzeum w Warszawie przy ul. Towarowej 3


  „Opowieści historyczne przy ognisku” to spotkanie rekonstruktorów, dzieci, rodziców i dziadków. Pretekstem do spotkania jest 154. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
  Rekonstruktorzy w strojach i uzbrojeniu z XIX wieku przybliżą kulisy i przebieg Powstania Styczniowego. Znaczącą rolę odegrał w nim transport kolejowy, a zwłaszcza dywersja i sabotaż organizowany przez pracowników kolei. Przybliżymy stroje, zwyczaje i kulturę tamtego okresu, kiedy ziemie polskie podzielone były pomiędzy trzech zaborców. Opowieść będzie uzupełniona pieśniami powstańczymi, nawołującymi do walki o niepodległość Polski.
   
  Chętnych do pieczenia kiełbasek przy ognisku prosimy o przyniesienie własnego prowiantu.
   
  „Opowieści historyczne przy ognisku” odbędą się w godz. 14:00-16:00. Obowiązują zapisy oraz bilet wstępu.
   
  Zapraszamy serdecznie :)

   

  http://stacjamuzeum.pl/pl.opowiesci_historyczne_przy_ognisku_22_stycznia_2017_r.html


 2. https://web.facebook.com/events/844011429031987/

  Dzień Kultury Antycznej - Dziedzictwo starożytności

  Dzień Kultury Antycznej będzie jednodniową imprezą edukacyjną, przybliżającą uczestnikom i odwiedzającym historię i kulturę czasów antycznych oraz pokazywać wpływ tej epoki na czasy późniejsze. Starożytność położyła podwaliny pod naszą obecną cywilizację. Prawo, filozofia, zasady gramatyczne, matematyka czy choćby organizacja wojskowa pochodzi w większości z antyku. To ta epoka stworzyła podwaliny pod średniowiecze, jego obraz oraz kolejne epoki do dnia dzisiejszego łącznie.

  Dlatego druga edycja poza promowaniem wiedzy z zakresu historii i kultury czasów antycznych, nawiązywać będzie także do średniowiecza europejskiego, jego historii, osiągnięć i spuścizny.

  Program imprezy podzielony będzie na bloki tematyczne:

  Rekonstrukcyjny – Obok siebie powstaną dwa obozowiska, starożytne oraz średniowieczne. Obok siebie staną dwie wioski namiotów historycznych. Odwiedzający będą mogli wśród rekonstruktorów zapoznać się z historią i kulturą materialną obu epok.

  W obozie starożytnym GRH Legio I Adiutrix, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi okresu starożytnego, zaprezentuje stanowisko z wyposażeniem wojowników starożytnych. Na nim będzie można obejrzeć uzbrojenie legionistów rzymskich (w różnych wariantach), wojowników celtyckich, germańskich i iberyjskich. Prezentowane będą też przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły ludziom podczas wypraw wojennych,

  a których jak zestawów higienicznych większość by się nie spodziewała. Zostaną przeprowadzone pokazy walki poszczególnych wojowników (w zestawieniu historycznie poprawnym, czyli przeciwnicy historycznie mogliby się spotkać na polu walki). Planowany jest także turniej bojowy z mieczem jako nagrodą. Najlepsi wojownicy będą potykać się przed publicznością walcząc o miano najlepszego woja.

  W obozie historycznym grupy rekonstrukcyjne zaprezentują rekonstrukcje wyposażenia osobistego ludzi żyjących na przestrzeni starożytności i średniowiecza. Wystawione zostaną repliki uzbrojenia adekwatnego dla wojowników i rycerzy w poszczególnych okresach.

  Podczas obu dni imprezy będą dostępne dla odwiedzających stanowiska łucznicze i oszczepnicze, na których będą mogli próbować swoich umiejętności odwiedzający. Członkowie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych przygotują także stanowisko z poczęstunkiem kuchni historycznej. Pojawią się, tak jak w roku poprzednim, rzemieślnicy prezentujący rzemiosła dawne jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo itd. jak i twórcy ludowi prezentujący wyroby rodzime, tradycyjne. Przez oda dni będą też prowadzone wyjątkowe pokazy rozpalania ognia technikami historycznymi (Tomasz Milcarz, czołowy specjalista od survivalu historycznego).

  Edukacyjny – cześć poświęcona edukacji związanej z historią i kulturą starożytną i średniowieczną. Składać się na nią będą dwie prezentacje strojów i wyposażenia ww. epok prowadzone przez prezesa Fundacji Legio I Adiutrix Michała Teodorowicza. Odbędzie się ona na terenie imprezy. Odwiedzający imprezę będą mogli dowiedzieć się jakie stroje nosili ludzie w starożytności i średniowieczu na wybranych przykładach oraz jak zmieniało się wyposażenie wojowników i rycerzy na przestrzeni ponad tysiąca lat.

  Teatralny – W ramach działalności teatralnej zorganizowany w ramach Dnia Kultury Antycznej zostanie I Festiwal Twórczości Dziecięcych Zespołów Teatralnych „W kręgu kultury antycznej”. Grupy teatralne ze szkół podstawowych z terenu (klasy IV-VI) będą ze sobą konkurować w krótkich formach teatralnych poświęconych starożytności.

  Część ogólna - składa się ze wszystkich wydarzeń towarzyszących. Społeczność Gimnazjum nr 14 przygotuje liczne atrakcje, takie jak stanowiska edukacyjne, olimpiadę na wesoło, konkurs wiedzy historycznej i inne.

  W ramach dodatkowych działań zachęcamy do współtworzenia klimatu tej imprezy wszystkich chętnych, stowarzyszenia lokalne, instytucje kultury, wystawców i sprzedawców


 3. Na czele plemion - system chyba ten sam, co przy plemionach celtyckich i germańskich. Najpierw demokracja wojenna, przywódcy rodów/"arystokracja plemienna", wodzowie wybierani na czas akcji militarnej, wodzowie przejmujący funkcję na stałe (przeważnie przy wpływie możnych), z tych książęta lokalni, w toku wojen pochłanianie słabszych przez mocniejszych itd.

  Gród zawsze miał kogoś zarządzającego. Nazwa i zakres władzy zmieniały się z czasem. Kwestia czy gród rodowy/plemienny, siedziba wodza/księcia czy jeden z grodów książęcych już przy władaniu większą ilością grodów.

  Obsada grodów to przede wszystkim ludność lokalna. Załogi też były, ale jako gwarant zwierzchności księcia. Do tego rozbicie większej drużyny na garnizony było konieczne ze względów logistycznych.

  Podział na broń godną i niegodną szedł z czasem. Większą odwagą można było wykazać się jednak dopiero stając do starcia oko w oko. Każdy niemal umiał strzelać, choćby by polować.


 4. Odpowiem kompleksowo. O kształtach tarcz zdecydowaliśmy na podstawie opisów (m.in. Tacyt), znalezisk (http://www.bartoszkontny.pradzieje.pl/index_pl.php?content=wojna_oczami_archeologa05 tu jst odniesienie do stanowisk, rozmiarów, okuć, imaczy itd) oraz miniatur

  (tu są i zabytki i miniatury).

  Malowanie jest największym problemem. Nie ma na czym specjalnie sięwzorować. Na naszych zdjeciach jest np tarcza z jelonkiem. Wzór jest z ceramiki

  . Jak chodzi o resztę, to także inspirowały nas po prostu dekoracje ceramiki, gdzie linie tworzą trójkąty itd
  choćby tu
  . Na decyzję o tak prostym zdobnictwie wpłynęły także rekonstrukcje Osprey'a z takim malowanie.

  mam nadzieję, że odpowiedziałem kompleksowo.

  moja nowa tarcza :)

 5. Już mamy lokalizację na spotkanie w Warszawie 14 kwietnia!

  Lokal reko friendly - SANACJA

  Spotkanie zaczynamy o 17:00 :)

  Lokal bardzo klimatyczny, stylizowany na XX-lecie międzywojenne.

  Czemu tam? Gdyż to pierwszy lokal w Warszawie, który postanowił zainteresować się naszym środowiskiem. Wczoraj na spotkaniu zaproponowano dla nas karty członkowskie i możliwość organizacji własnych eventów

  https://www.facebook.com/sanacja/


 6. Ogólnie "pogaństwo" czy tam "rodzimowierstwo" jest dość zabawne. Wierzyć nikomu nie zabrania się, ale jest ogólnie na poziomie logiki i spójności Latającego Potwora Spaghetti. Najzabawniejsze jest, że turbosłowianie się do niego często odnoszą, bo jak to szydłowski na youtubie wielokrotnie wyjaśniał, to Watykan odpowiada za walkę z historią Wielkiej Pogańskiej Lechii :D

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.