Jump to content

{*_*} elta

Przyjaciel
 • Content count

  151
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by {*_*} elta

 1. Najgorszy z Sasów

  Moim zdaniem na miano najgorszego władcy saskiego na tronie polskim zasługuje August III :| Polska się cofała zamiast iść do przodu :neutral: Dziwie się dlaczego go nie zdetronizowano...
 2. Władysław III Warneńczyk

  Czy Warneńczyk słusznie postąpił rozpoczynając wojnę z Turcją? Czekam na Wasze opinie
 3. Przyczyny i skutki I wojny światowej

  Jakie były przyczyny i skutki I wojny światowej i kto ponosił winę za jej wybuch? Jakie były momenty przełomowe i co przesądziło o jej losach? Czekam na Wasze odpowiedzi
 4. Mieszko I - ocena

  Jakie problemy musiał rozwiązać pierwszy władca Polski? Co udało mu się zmienić i jak sobie z tym poradził? Czekam na Wasze odpowiedzi
 5. Kazimierz Wielki - ocena

  Czy Waszym zdaniem Kazimierz naprawdę był Wielki? Czym zasłużył sobie na ten przydomek? Zastanówmy się, na ile ta wysoka ocena jest uzasadniona.
 6. Chciałabym poruszyć temat dotyczący żon piastowskich władców, chociażby dlatego, że niewiele mi o nich wiadomo... Czy przysłużyły się w jakiś sposób w rządach swoich mężów, a może niektóre były postaciami negatywnymi? Mi udało się znaleźć następujące osoby: Dobrawa (Mieszko I) Adelajda Heska, Anna Litewska, Jadwiga Żagańska (Kazimierz Wielki) Jadwiga Kaliska (Władysław Łokietek) Co Wam o nich wiadomo? Znacie jeszcze jakieś? Zapraszam do dyskusji i uzupełniania wiadomości
 7. Co dało początek socjalizmowi? Co wywołało bunty proletariatu? Czy założenia marksistów sprawdziły się i czy sytuacja robotników zmieniła się w ciągu następnych lat? Zapraszam do wspólnych przemyśleń :smile:
 8. Czy Waszym zdaniem wolna elekcja była lepszym sposobem wyboru króla czy obstajecie za dziedziczeniem tronu? Członek dynastii mógł mieć nie po kolei w główce, ale i tak dziedziczył tron, natomiast w wolnej elekcji przynajmniej było prawo wyboru władcy, ale i tak wady tego systemu przeważają.
 9. Mój ulubiony zespół to...

  Jaki jest Wasz ulubiony zespół muzyczny? Moje to: ERA Linkin Park Virgin U2 Nirvana TATU Prodigy POD
 10. Chyba oczywiste jest, że Putin, podpisując umowę ze Schroederem, chce się zemścić na Polsce "za Ukrainę"... Ale przecież możemy się nie zgodzić na taki kierunek budowy- bo Szwecja raczej nie wyrazi zgody na przeprowadzenie ruru z gazem przez jej wody terytorialne, bo bardzo dba o ochronę środowiska. Mam nadzieję, że nasi politycy się na to nie zgodzą, bo przecież Putin nie raczył porozmawiać o tych planach z nimi, a poza tym, kiedy Kwaśniewski zwrócił uwagę Schroederowi, ten go chamsko potraktował mówiąc, że Niemcy będą zawierały umowę z kim chcą... A co Wy sądzicie o tej sprawie?
 11. Jakie trudności musiał pokonać Władysław Łokietek, by z księcia dzielnicowego stać się królem Polski?
 12. Tak jak w temacie- przyczyny i skutki chrztu Polski. czy dzięki przyjęciu chrztu odnieśliśmy same korzyści?
 13. Dla mnie był nim Kazimierz Wielki. Przekonało mnie jego pokojowe nastawienie i wielkie reformy w państwie. Sukcesy w polityce zagranicznej nie byłyby możliwe, gdyby nie rozsądne działania monarchy wewnątrz kraju.
 14. Jakie znaczenie przybrał Kościół od czasu przyjęcia chrztu w 966r. do rozpoczęcia rządów w Polsce przez inną dynastię? Jaka była jego rola i jak odbierali go ludzie? Zapraszam do dyskusji ;-)
 15. Tytuł ten przypadł Kazimierzowi Wielkiemu. Miał on podkreślić jedną z cech osobowości króla, jaką jest jego zrozumienie doli chłopa. Czy słusznie przyznano królowi ten tytuł i jak sobie na niego zasłużył? Czy tytuł ten rzeczywiście był wynikiem kpin rycerstwa czy wprost przeciwnie- wyróżnił niektóre zalety króla? Czekam na Wasze opinie.
 16. Co do pytanka z ankiety, to moim zdaniem Krzywousty wybrał... najmniejsze zło, bo gdyby nie podzielił państwa, to pewnie też doszłoby do sporów między synami przy obsadzaniu tronu. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
 17. W jakiej sytuacji znajdowała się Polska na początku rządów Kazimierza Wielkiego? W jaki sposób król wzmocnił państwo i dlaczego nazywano go "królem chłopów"? Zapraszam do dyskusji :smile:
 18. Nie wiem czy ktoś z Was oglądał wczoraj serwisy informacyjne, ale mówili w nich, że w Bośni grupa archeologów odkryła piramidę- większą od tych z Egiptu. Niezwykły kształt góry zaciekawił badaczy- okazało się, że wskazuje ona 4 strony świata i jest nachylona do ziemi pod kątem 40 stopni... jak piramida. Archeolodzy pod warstwami ziemi i roślin szukają bloków skalnych, zastanawiają się też kto i po co wybudował tutaj piramidę. Jakiś gość twierdził, że będzie to rewolucja archeologiczna. A co Wy o tym sądzicie? Słyszeliście coś o tym? Myślicie, że to naprawdę piramida?
 19. Jestem olimpijczykem

  No to jest nas troje, jeśli Was to pocieszy...;P
 20. W tym temacie wypiszemy zwyczaje, zajęcia i upodobania mieszkańców dawnej Polski za panowania pierwszych Piastów.
 21. Okres rozbicia dzielnicowego i powstania wielu ośrodków wladzy w Polsce przyniósł głębokie zmiany w ustroju państwa, gospodarce, strukturze społecznej i kulturze. Jakie zaszły zmiany w kraju i co miało na nie wpływ? Czekam na Wasze odpowiedzi :smile:
 22. W jaki sposób król dążył do zjednoczenia ziem Polski rozbitej na dzielnice i co z tego wyniknęło? Czekam na Wasze odpowiedzi :smile:
 23. Jakie były przyczyny konfliktu między braćmi, Bolesławem i Zbigniewem, i jakie były skutki bratobójczej walki?
 24. Jak duże znaczenie dla państwa miała wyprawa misyjna biskupa Wojciecha do pogańskich Prusów? Jaki udział miał w tym przedsięwzięciu sam król, Bolesław Chrobry i co wyniknęło z tej wyprawy? Czekam na Wasze odpowiedzi
 25. Ulubione polskie miasto

  Bardzo oczarował mnie Poznań- zawsze chętnie tam wracam szczególnie na piękny poznański rynek... i te koziołki :mrgreen:
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.