Jump to content

Explore

Użytkownicy
 • Content count

  199
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Explore

 1. Pierwsza dynastia w dziejach cesarskiego Rzymu. Opisywana przez kilku twórców zarówno starożytnych jak i bardziej współczesnych. Jak oceniacie poszczególnych przedstawicieli tej dynastii? Co myślicie o jej prekursorze - Juliuszu Cezarze? Zapraszam do dyskusji.
 2. Przedawnienie w prawie rzymskim

  Jeśli mogę zapytać, w którym miejscu mamy przedawnienie w prawie karnym? Ok, masz rację, mój błąd. Znalazłem w kodeksie karnym przepisy dot. przedawnienia, choć opatrzone pewnymi wyjątkami. Nie pamiętam jednak kiedy ta instytucja pojawiła się w prawie Rzymskim. Stawiałbym na pisma jurystów na których wzorował się potem Kodeks Justyniana.
 3. Przedawnienie w prawie rzymskim

  Trzeba pamiętać, że instytucję przedawnienia wiąże się wyłącznie z roszczeniami majątkowymi, a więc dotyczy ona prawa cywilnego, nigdy przestępstw.
 4. Juliusz Cezar - ocena

  W ostatnich swoich przemyśleniach doszedłem do wniosku, że część tzw. "Wilekich" świata antycznego zdobywało władzę i sławę w następstwie działań swoich wstępnych krewnych. Szczególnie wyraźny wydaje mi się tu być przykład Aleksandra Wilekiego, którego niewątpiliwy talent był od młodości dodatkowo kształtowany przez jego ojca. Armia macedońska i zdobycie kontroli nad grecją to również dorobek ojca Aleksandra, który ten potrafił w mistrzowski sposób wykorzystać. Jednak zaprzeczyć nie można, że nie było by Aleksandra, takim jakiego zna historia, bez podwalin jakie położył jego ojciec. W tej sytuacji, należy zauważyć, że Cezar działał niemal od zera, z pozycji pospolitego patrycjusza ze zubożonego rodu, który w dodatku znajdował się w opozycji do sprawujących wszechwładzę polityczną senatorów. Nie da się zaprzeczyć, że Cezar, tak jak i każdy wielki wódz, miał w swoim życiu nieco szczęścia, ale również należy docenić niewątpliwy geniusz planowania, niesamowitą umiejętność przewidywania, dalekosiężność i charyzmę jaką posiadał. Jego idee pozwoliły stworzyć konstrucję polityczną, dzięki której Rzym zbudował swoją pozycję jako imperium. Podobnie jak nie było by Aleksandra bez swojego ojca, tak nie było by Oktawiana Augusta bez Cezara, ale bez wątpienia w tym przypadku poprzednik spełnił dużo ważniejszą rolę w tworzeniu systemu, którym posłużył się następca...
 5. To może ja skoro nikt się nie kwapi do zadawania pytań... Jak nazywał się Rzymianin, konsul z roku 42 p.n.e., który był powiernikiem tajemnego testamentu Marka Antoniusza złożonego w świątyni Westy?
 6. Służba wojskowa użytkowników forum

  Kat. A, ale zostałem przeniesiony do rezerw. ;D A co do "E" to słyszałem, że to "Ewentualnie jako pocisk"
 7. Wspinaczka

  Chciałem zareklamować. Panowie i panie, zająłem się wspinaczką ok. 8 miesięcy temu i muszę powiedzieć, że jest to absolutnie niesamowity sport. Wymaga dużo pracy nad sobą i samozaparcia, ale wrażenia zarówno ze sztucznego panelu jak i (przede wszystkim) skał, są niezapomniane. Początki pewnie będą trudne, ale wszystkim chętnym życzę wytrwałości. A gdyby ktoś już się wspinał i mieszkał na Śląsku to proszę o kontakt (może być na priv.)
 8. Neron - ocena

  Neron był wielokrotnie, po cichu wyśmiewany ze swoich zamiłowań poetycko-literackich. Wynikało to z faktu, że aktorzy w starożytnym Rzymie nie cieszyli się poważaniem. Był to zawód haniebny i niegodny osoby dobrze urodzonej. Był taki okres, kiedy senatorom nie wolno było żenić się z aktorkami ani ich córkami. Oczywiście ze względu na zakres władzy Nerona nikt nie mówił mu o tym w twarz. Prawdopodobnie jednak Neron wyczuwał niechęć do swojej osoby, dlatego też tak chętnie wyjeżdżał do Grecji, gdzie pozycja aktora była zupełnie inna. Generalnie jednak Neron był zadufanym w sobie samolubem w którym drzemał przestraszony chłopiec nie zdolny, aby rządzić, którego spojrzenie na świat zostało wypaczone w młodym wieku przez działania jego matki.
 9. Prowincje

  Pozwolisz, że zareklamuję też naszą rodzinną twórczość. http://www.romanum.historicus.pl/prowincje_rzymskie.html#1 Myślę, że i tam znajdziesz coś przydatnego.
 10. Popularowie i Optymaci

  Myślę, że Furiusz ma trochę racji w tym co mówi. Popularzy to jednak stronnictwo popierające zachcianki ludu. Nie można im jednak odmówić pewnej nowoczesności i postępowości w myśleniu, w czym doszukać się nie trudno podobieństw do dzisiejszej lewicy.
 11. Dlaczego Rzym stał sie imperium

  Rozprawiać można o tym dniami i nocami, życia by zabrakło... W skrócie: najlepsza w tym okresie armia, największe rezerwy ludności, najbardziej sprawna administracja i oczywiście trochę szczęścia. temat zamykam - istnieje identyczny, znacznie bardziej rozbudowany https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=1586 Z poważaniem Furiusz
 12. Nobilowie czy patrycjusze?

  Jedno nie wyklucza drugiego. Patrycjusze zdominowali również urzędy kościelne, to fakt i nie wyklucza on utożsamienia patrycjuszy z najbogatszą i najbardziej wpływową grupą społeczną. Co więcej, jedynie to potwierdza.
 13. Nobilowie czy patrycjusze?

  Należy rozróżnić te dwa terminy. Patrycjusze to zamknięta kasta społeczna bogatych właścicieli ziemskich, którzy w początkach republiki zdominowali urzędy państwowe. W wyniku działań plebejuszy, secesji ludu itp. doszło do ostatecznego zrównania w prawach ludności patrycjuszowskiej i plebejskiej (287r. p.n.e. - prawo Hortensjusza). Od tego momentu mówić możemy o powstawaniu nowej klasy społecznej jaką byli nobilowie. W kształtowaniu tej grupy nie miało znaczenia, jak do tej pory, urodzenie, ale posiadany majątek. Tak więc, oczywiście większa część patrycjuszy zakwalifikowała się do arystokracji senatorskiej, ale włączono też do niej bogatsze rody plebejskie. Z tego połączenia uformowali się ostatecznie nobilowie.
 14. Największe błędy Cezarów Imperium

  Problem Sasanidów trawił tylko Cesarstwo Wschodnie. Mimo chwilowych niepokojów, a nawet czsowych problemów z utrzymaniem granic, Bizancjum udało się powstrzymać napór Persów, jednak została zablokowana dalsza możliwość rozwoju Imperium. Utrzymanie nowo podbitych terenów tak czy inaczej wymagałoby wkładów militarnych. Dacja okazała się być prowincją niezwykle bogatą, co rónoważyło koszty utrzymania dłuższych granic. Dawało to też bazę do dalszych podbojów.
 15. gregski: mylisz dwa fakty. Hordy barbarzyńców od dawna próbowały się przedrzeć przez Ren i Dunaj i nie były to armie liczące po 15000 ludzi. Czym innym jest fakt, że po upadku Stylichona, Rzym który jako miasto rzeczywiście nie prezentował żadnej wartości obronnej, zdobyła tak nieliczna armia.
 16. Cóż, to ja może zacznę krótko, a ktoś dalej pociągnie wątek. Znane są problemy Cezara głównie z kampanii w czasie wojny domowej. W Hiszpanii, pod Ilerdą, gdzie walczył z Afraniuszem został odcięty przez powódź od dostaw żywności, co szybko sprowadziło głód na legionistów. Również w czasie okrążenia Pompejusza pod Dyrachium jego żołnierze cierpieli głód, jednak wynikało to z niedostatecznej ilości jaką dysponowała górzysta Grecja, tym bardziej, że był to jeszcze okres przed żniwami (do ostatecznego starcia pod Dyrachium doszło na początku lipca).
 17. To może ja. Jak nazywała się technika pokrywania rzeźb złotem i kością słoniową w starożytnej Grecji?
 18. Pytanie egzaminacyjne

  Słuchajcie uważnie. Mam takie pytanie, które muszę rozgryźć do jutra do 16:00 i w związku z tym proszę o błyskawiczną pomoc!!! Jaki pojazd musi używać sygnału dźwiękowego od momentu startu do zatrzymania? Wiem, że na pewno nie chodzi o pojazd uprzywilejowany, roboty drogowe, pojazdy wolnobieżne, ani rower. Podobno odpowiedź jest banalnie prosta... ;/
 19. Pytanie egzaminacyjne

  Ok, dzięki za pomoc, ale niestety nikt z nas nie wpadł na odpowiedź. Brzmiała ona: pojazd płozowy lub kołowy zaprzęgowy, musi być zaopatrzony na stałe w dzwonki lub grzechotki... Pozdr
 20. Pytanie egzaminacyjne

  No widzisz, tu pojawia się problem. O ile słowo "musi" JEST obowiązkowe, o tyle definicja sygnału dźwiękowego nie została podana. Nie chciałbym narzucać jakiejś konkretnej definicji, bo to mogłoby blokować system myślenia, a chodzi mi o szeroką dowolność skojarzeń. Może ktoś akurat na to wpadnie...
 21. Pytanie egzaminacyjne

  Eee tam lepiej... To nie jest sprawa życia i śmierci. Z tą cofającą ciężarówką, to nie jest głupie, ale jak macie inne propozycje to wciąż czekam...
 22. Rekrutacja

  Jak wiadomo, w czasach armii obywatelskiej, mężczyźni obowiązkowo służyli w armii. Ich przydział do jednostki zależał od majątku jaki posiadali, a ściślej w której grupie majątkowej się znaleźli i jakie przez to mogli zakupić uzbrojenie. W czasach cesarstwa, pobory były czasem przymusowe, reszta to ochotnicy w dużej mierze plebejscy. Jeśli chodzi o konkretniejsze kryteria, to z tego co wiem, Rzymianie wychodzili z założenia, że jeśli się kwalifikujesz do armii to możesz w niej służyć, a reszta była kwestią treningu (który zazwyczaj eliminował większość doraźnych dolegliwości jak np. otyłość). Oczywiście istniała kategoria mężczyzn niezdolnych do walki, ale aby się do niej zakwalifikować trzeba było mieć problemy z poruszaniem kończyn lub poważniejsze dolegliwości z dwoma podstawowymi zmysłami (wzrokiem i słuchem).
 23. Czy wiedzieliście, skąd wzięła się nazwa aparatów fotograficznych "Nikon"? Z greckiego Nikon to zwycięzca. W przededniu bitwy pod Akcjum, 1 września 31 r. p.n.e. poddenerwowany Oktawian August nie mógł zasnąć, więc udał się wieczorem/nocą na przechadzkę. Po drodze spotkał wieśniaka o greckim imieniu Eutychron (dziś już niespotykane imię: "Szczęsny"), który to wieśniak prowadził osła, którego nazwał Nikon. Oktawian uznał to spotkanie za niewątpliwą oznakę rychłego zwycięstwa. Jak się miało okazać, trafnie.
 24. Kserkses - ocena

  Kserkses otrzymał pod władanie ogromne imperium, ale nie był dobrym taktykiem i dowódcą, przegrał z grecką myślą wojskową.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.