Jump to content

puella

Użytkownicy
 • Content count

  713
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by puella

 1. Wał Hadriana

  Zapraszam do dyskusji na temat osławionego wału w Brytanii. Jak wyglądał, jak funkcjonował no i czy było to słuszne rozwiązanie? Pozdrawiam. PS. Mam nadzieję, że dobrze zlustrowałam dział i nie ma już takiego samego tematu..
 2. W każdej epoce miały i mają miejsce dezercje żołnierzy. Jak kwestia ta przedstawiała się w legionach rzymskich? Dlaczego zbiegano? Gdzie? Jak karano takich odważniaków? Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
 3. Witam i zapraszam do, mam nadzieję, ciekawej dyskusji na temat prostytucji w Rzymie. Kto, z kim, gdzie, jak i kiedy cielesnym uciechom się oddawał - to zagadnienia, którym możemy tu miejsca użyczyć. Pozdrawiam ciepło.
 4. Ciekawi mnie bardzo ta tematyka, ale odpowiedniego tematu na forumie nie doszukałam się-chyba, że coś mi na oczy padło, to o namiar proszę. Generalnie rzecz ujmując odnośnie bursztynu, w określonej tematem strefie, interesuje mnie wszystko- Kiedy? Gdzie? Drogi napływu. No i to, co mnie najbardziej zastanawia, czy były to importy czy też nie? Coś tam wiem, ale chcę dużo więcej. Za wszelkie info. dziękuję. Pozdrawiam.
 5. Witam i zapraszam do dyskusji nad kwestią, która w temacie widnieje - czyli zajęcia wojaków niemilitarne... Pozdrawiam.
 6. Witam i zapraszam do dyskusji na temat taktyki rzymskiej w wojnach z barbarzyńcami. Wojny prowadzone w Germanii czy Brytanii chociażby pozwalają nam na tą kwestię dosyć dobrze spojrzeć. Pozdrawiam.
 7. Rekrutacja

  Witam- ja tak odchodzę i powracam wiernie. Teraz wróciłam, z dość interesującym zagadnieniem-przynajmniej dla mnie. Poszukuję informacji na temat kryteriów, które mężczyźni musieli spełniać, by legionistami się stać, a co ich z mety, bądź po jakimś tam czasie dyskwalifikowało z wojaczki... Nie mam teraz źródeł pod ręką ( na wakacjach bez książkowych jestem), więc teraz na źródło się nie powołam, ale u kogoś tam pisało, że legionista został z armii odwołany w związku z problemami ze wzrokiem... Strasznie lakonicznie i mało tip top, ale na rozpoczęcie dyskusji dobre i tyle - jak wrócę do knig, to autora i namiary zapodam... Pozdrawiam ciepło. :*
 8. Zadawanie ran bliźniemu jest praktyką powszechną, starożytności również nie była wolna od tego typu wyczynów. Ten temat poświęcimy więc na dyskusję generalnie o torturach w starożytnym świecie. Kogo, za co, jak i gdzie? Tak lakonicznie nakreślone pytania będą nas tu zajmować. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji...
 9. Kulty orgiastyczne.

  Witam i zapraszam do dyskusji na temat kultów w których mocną stroną były orgie - oczywiście o Rzym idzie. Jakie znamy, komu były dedykowane, kto brał udział i jak przebiegały?
 10. Witam i zapraszam do dyskusji o jednostkach specjalnych w armii rzymskiej. Jakie są nam oddziały znane i czym się zajmowały- to zagadnienia, którym tu poświęcimy miejsce. Pozdrawiam.
 11. Weterani .

  Temat ten poświecimy tym, którzy służbę wojskową skończyli. Trochę luda w legionach służyło, więc i weteranów sporo było. Jak sobie z tą kwestią radzono, jakie znaczenie mieli weterani, itp. (na przestrzeni wieków)? Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. Mam nadzieje, ze tematu nie zdublowałam...
 12. 1. Egipt i Afryka podstawą zaopatrzenia w zboże Romy (żyzne tereny). 2. Rozwinięty system podatkowy. 3. "Kasiaste" monopole (np. papirus). 4.Główny początkowy punkt handlu z Indiami-wg. Strabona miało rocznie 120 statków w nim uczestniczyć. Tak co z grubsza. Jako niesamowicie ważny punkt strategiczny jak i gospodarczy cesarzom nie po myśli było dopuszczanie do Egiptu senatorów- za Augusta chociażby, żeby sobie tam biedactwa mogli swój rzymski sandał postawić, musieli mieć specjalne pozwolenia, nie mówiąc juz o zarządzaniu, bo na to pozwolenie mieć nie mogli. Pozdrawiam
 13. To jest jakieś podchwytliwe pytanie? Jeżeli idzie o końcóke republiki, bo chyba wtedy pojawiaja się info. o urzednikach, którzy drogami sie opiekowali/budowali, to było ich trochę- Cezar np.. Potem August, jak sie triumfy senatorów powykruszały, a na inicjatywy prywatne, cenzora czy też edyla liczyć też nie miał ochoty, wprowadził urząd stały. Ale czy od tego czasu, czy od cesarstwa jako budowniczowie/naprawiacze dróg na kamieniach milowych stali władcy (w sensie nei dosłownym) pojęcie nei mam. Temat dla mnie obcy-pisze, bo pisze...
 14. Humor

  Oby więcej tak łaskawych Panów i oby częściej swe kobiety wyprowadzali. Ot taki psikus: http://webcafe.net.hr/forwarduse/video/inner.html?select=201212180037503 Pozdrawiam.
 15. Czego teraz słuchasz?

  Mam dziś na to fazę okrutną. Z przerwami na Kinga-ciągle i nieudolnie, próbuję się tego na gitarze nauczyć (nadzieja umiera ostatnia:)) Pozdrawiam.
 16. Polityka kulturalna Oktawiana Augusta

  "Za jego panowania powstała pierwsza wielka łaźnia publiczna i pierwsza otwarta biblioteka." Tutaj wykorzystał częste zaszczyty swoich prokonsuli (Afryka i Hiszpania), którzy zdobycze z wojaczki przeznaczali ku chwale ładności Romy. I tak Pollion, który bardziej niż politykę literaturę cenił, odnowione Atrium Libertatis w zbiór ksiąg wyposażył. A Sozjus chociażby ufundował świątynie Apollina. Jak Oktawiana sympatia nie darze, tak nie mogę odmówić mu jednak sprytu-chcąc pozyskać władzę zaczął wznosić przybytki użytku publicznego. Za jego panowania już chyba można było zapomnieć o wolności słowa-ale co tam cenzura, skoro były urocze panegiryki i cudne ćwiczenia retoryczne.. August zdobył władzę dzięki sile nie tyle militarnej co propagandowej-jego działalność kulturalna, jak dla mnie, jest kolejnym tego aspektem. Pozdrawiam.
 17. "To nie była zbrodnia, tylko dobry uczynek. Cezar był tyranem i zasłużył na to, co go spotkało." Był tyranem, który wygrał wojnę z innymi tyranami-ot co. Dobry uczynek? Chyba nie idzie o obwinianie go o upadek republiki-nie karze się za strzelanie do trupa.;p Pozdrawiam.
 18. Dawno mnie tu nie było, to sobie pozwolę... "I takie pytanie, jakie klasy dróg wyróżniali Rzymianie w zależności od ich statusu prawnego czy przeznaczenia?" Chociażby moje ulubione wojskowe drogi viae militares , które oczywiście wchodziły w skład viae publicae. Jak były publiczne to i prywatne też być musiały-viae privati(?). Pozdrawiam.
 19. Septemiusz Sewer - ocena

  "Pytanie jakie się nasuwa: co zaszło pomiędzy nim a; zaufanym przecież przez długi czas; Fulwiuszem Plaucjanem, że w konsekwencji ciało tego ostatniego bezczeszczono na ulicach Rzymu? Rosnąca popularność i zamożność?" Zbroja. Między nim a Septymiuszem nic nie zaszło-w obliczu ciężkich oskarżeń (przygotowywanie zamachu stanu) stał za nim do końca, nie wierzył i chciał niezbitych dowodów. Dostarczył mu je raz dwa Karakalla-zbroje pod tuniką, bo kto niewinny i z pokojowymi zamiarami to "ustrojstwo" nosi? I to on kazał go "od ręki" zabić-Septymiusz miał nie zdąrzyć go obronić. Pozdrawiam.
 20. Konstantyn Wielki - ocena

  "Czy było to kwestią polityczną, związaną choćby z wprowadzeniem ustaw przeciw cudzołóstwu w 326 r.) czy ewentualne powiązania Kryspusa z opozycją, za sprawą jego żony, która jak przekonuje Edward Gibbon miała być córką Licyniusza (opierając się jednak na słabych podstawach źródłowych czyli jednym zdaniu z dzieła Eutropiusza "Breviarium ab Urbe condita")?" Secesjonista,zagadnienie ciekawe. Spotkałam się też z hipotezą natury religijnej-mianowicie Kryspus i Fausta, mogli być ofiara przyobiecaną Bogu za Licyniusza pokonanie. Ale nie chce mi sie teraz po nocy szukać, kto i na jakich podstawach taką możliwość pod uwagę brał-a nie pamietam.
 21. Wasze ulubione teksty piosenek

  Tekstów ulubionych mnogą ilość mam. Ot choćby: Gallia est omnis divisa in partes tres Quarum unam incolunt Belgae aliam Aquitani Tertiam qui ipsorum lingua Celtae nostra Galli appellantur Ave Caesar morituri te salutant!" Nad Europą twardy krok legionów grzmi Nieunikniony wróży koniec republiki Gniją wzgórza galijskie w pomieszanej krwi A Juliusz Cezar pisze swoje pamiętniki "Gallia est omnis divisa in partes tres Quarum unam incolunt Belgae aliam Aquitani Tertiam qui ipsorum lingua Celtae nostra Galli appellantur Ave Caesar morituri te salutant!" Pozwól Cezarze gdy zdobędziemy cały świat Gwałcić rabować sycić wszelkie pożądania Proste prośby żołnierzy te same są od lat A Juliusz Cezar milcząc zabaw nie zabrania "Gallia est omnis divisa in partes tres Quarum unam incolunt Belgae aliam Aquitani Tertiam qui ipsorum lingua Celtae nostra Galli appellantur Ave Caesar morituri te salutant!" Cywilizuje podbite narody nowy ład Rosną krzyże przy drogach od Renu do Nilu Skargą krzykiem i płaczem rozbrzmiewa cały świat A Juliusz Cezar ćwiczy lapidarność stylu! "Gallia est omnis divisa in partes tres Quarum unam incolunt Belgae aliam Aquitani Tertiam qui ipsorum lingua Celtae nostra Galli appellantur Ave Caesar morituri te salutant!" http://www.youtube.com/watch?v=OqIysRqBBys
 22. Lata temu go czytałam i z tego co pamietam, ciekawy dość (zreszta jak wszystko o czym doktor Słapek opowiada). Co do dziwek na cmentarzach, no to jak sposobnośc była, to czemu nie-doznania tez moze bardziej matafizyczne. W wiekach póznijszych seks na cmentarzach za pieniadze ludziom obcy nie był. :*
 23. Czego teraz słuchasz?

  http://www.youtube.com/watch?v=STbAbRbUID0&feature=relmfu :*
 24. Zdaję sobie sprawę, ale akurat ten właśnie grób kobiety wiązany jest z Kulturą Pucharów Dzwonowatych-datowany na BA1. No przynajmniej tak mi się wydaję, że tak jest. W związku z tym jesteś pewna w jakim kontekście wystąpiły owe paciorki i czy na pewno były związane a) z KPDz b) z k mykeńską (jako import) Mój Panie, ja tam niczego w życiu pewna nigdy nie jestem.: ) Znany te paciorki z kultury mykeńskiej no i tego grobu. W Pucharach mamy bursztynowy naszyjnik, na którego część się składały (6 sztuk?), w mykeńskiej w grobach znajdowano po sztuce jednej, z jednym wyjątkiem (2 sztuki). Pojedynczo, więc może to nie paciorki a pieczęci.(?) Co do zaś relacji pomiędzy KPDz a bursztynem.Ta tematyka jest mi odległa, więc musiałbym to sprawdzić dokładniej, niemniej wydaje mi się to bardzo wątpliwe.KPDz to jednostka, która swoim zasięgiem objęła znaczne obszary kontynentu przy czym śladów ich osad mamy wyjątkowo niewiele co każe przypuszczać (w połączeniu z ich wielką mobilnością), że mamy do czynienia z osobami preferującymi koczowniczy czy może raczej pół-koczowniczy tryb życia. Dziś już padnięta jestem (swoją wesołą twórczość Ci daruję), ale jutro poszukam-mam na bank coś o bursztynie a Kulturze Pucharów Dzwonowatych, tylko jeszcze nie wiem gdzie. Może Ty coś "wyhaczyłeś" w tym temacie? Secesjonista: "Program Firefox został poproszony o nawiązanie bezpiecznego połączenia z serwerem repozytorium.amu.edu.pl, ale nie można potwierdzić bezpieczeństwa tego połączenia. Zwykle podczas nawiązywania bezpiecznych połączeń witryny dostarczają zaufanych informacji o tożsamości, dowodząc w ten sposób, że użytkownik łączy się z właściwym serwerem. W przypadku tej strony tożsamość nie może być jednak zweryfikowana." itp Nie znam się na tym zupełnie, nawet nie wiem jak to zrobić, żeby z tego czegoś wejść: mam dwie opcje do wciśnięcia, albo zabrac się stąd albo dodać wątek. Chciałabym to przeczytać-zrób coś... Koniec, bo tu o bursztynie, a nie o łajzostwie komputerowym.
 25. Humor

  http://fishki.pl/static/posts/20/20636/foto_87ab8c0a0ff395442f6ad77e3445e14.jpg http://fishki.pl/static/posts/20/20776/foto_9cdf315417d4386b954fb9501913701.jpg http://fishki.pl/static/posts/20/20628/foto_16df9691a0d04b8cc5e699b5da569fbc.jpg http://fishki.pl/static/posts/20/20662/foto_d8343f0d9e38685eb83a80d0c8ce8e4.jpg
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.