Jump to content

marcin29

Użytkownicy
 • Content count

  255
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by marcin29

 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Niemiecki_Dom_Żołnierza Jak myślicie dlaczego w polskiej martylorogii okupacyjnej pomija się tą straszną zbrodnie?
 2. Co sądzicie o wybitnym japońskim pisarzu,który zrezygnował z Nagrody Nobla.O celach jego organizacji.Czy był jak powiedział jeden z dziennikarzy Ostanim Samurajem ?
 3. Dlaczego tzw.arianie stali się ofiarami prześladowń po tzw.potopie?
 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Polnische_Wehrmacht_(1943-1944) Jestem ciekawy jaki element zasilał tą grupe, byli szmalcownicy,konfidenci gestapo,ludzie którym palił się grunt pod nogami za łajdactwa?
 5. Kozacy sułtańscy

  Mam pytanie. Formacja ta powstała w okresie wojny krymskiej, ale kiedy przestała istnieć? Trafiłem na informacje że walczyli jeszcze w roku 1877 na Bałkanach z Rosjanami, czy to jednak nie była inna formacja? A w związku z tą wojną rosyjsko-turecką 1877 roku, jedno pytanie: w Krakowie i Lwowie powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który miał wywołać powstanie w zaborze rosyjskim. Władze austriackie początkowo przymykały na działalność oko, ale ostatecznie zlikwidowały to sprzysiężenie. Kim byli członkowie tego "rządu"? //piterzx: Proszę o zwracanie uwagi na właściwą interpunkcję i składnię
 6. Jak wiadomo ochotnicy walczący po stronie republiki hiszpańskiej, są otoczeni szacunkiem (poza Polską). Wyrazem tego jest przyznanie im wysokich odznaczeń hiszpańskich, wszyscy posiadają honorowe obywatelstwo Hiszpanii od 1996, wielu honorowe obywatelstwa w Baskonii i Katalonii. Najbardziej znana formacja to batalion im. J.Dąbrowskiego, potem XII(XIII) Brygada Międzynarodowa, 150 brygada Armi Ludowej. Polacy walczyli również w milicjach POUM oraz FAI/CNT. Liczba walczących od 5-7 tysięcy. W kraju popierały republike min KPP,KPZU,KPZB,KPGŚ,KZMP,MOPR,PPS,OM TUR,Czerwone harcerstwo,TUR,Klasowe Związki Zawodowe,BUND,Kluby Demokratyczne,Liga Praw Człowieka i Obywatela,Lewica Syjonistyczna,Polska Federacja Anarchistyczna. Czy ich wysiłek w obronie republiki nie jest dziś w Polsce jednostronnie fałszowany, czy nie zapomina się o realiach tamtego okresu ? Nie mówie tu już o tych Polakach którzy gloryfikują Legion Condor,którego piloci zdobyte w Hiszpanii umiejętności doskonalili w 1939 w Polsce.
 7. George Orwell

  Po przeczytaniu notki z encyklopedii PWN z 1998 byłem zdruzgotany poziomem ekspertów którzy układali to hasło, nawet prawoskrętna ślepota nie usprawiedliwia zakłamania. Warto przypomnieć że ten antystalinista i antykapitalista, autor ksiązki 1984, Folwark zwierzęcy, W hołdzie Katalonii zwiazany był z marksistowską Niezależną Partią Pracy,pisywał do prasy socjalistycznej, walczył w Hiszpani w szeregach marksistowskiej POUM gdzie byli socjaliści,lewicowi komuniści,trockiści. Brał w Barcelonie w walkach po stronie POUM i wolnościowych komunistów z FAI/CNT. Był zwolennikiem maksymalnej pomocy dla Powstania Warszawskiego, kontaktował się w tej sprawie z emigracyjną PPS.
 8. Ruch oporu we Francji i Czechach

  Oglądając niedawno program historyczny usłyszałem opinie jednego z historyków francuskich,b.członka ruchu oporu że najwięcej bojowników Francuskiego i Czeskiego ruchu oporu przystąpiło do niego po wyzwoleniu z pond nazistowskiej okupacji, mówili na nich ruch oporu 32 sierpnia 1944 roku albo w Czechach ruch oporu 15 maja 1945 roku.
 9. Poruszyliśmy sprawe tzw. grupy Sudeczki i egzekucji członków BiP AK.Takich spraw jest wiecej np. *Sprawa egzekucji kierwownictwa org. Miecz i Pług; min. Słowikowski i Grady zostali zlikwidowani przez AK za współprace z RSHA (Gestapo/SD) i wysłanie do Himmlera listu z propozycją współpracy.Co ciekawe są wątki wskazujace na kontrole kierownictwa MiP przez RSHA i GRU i gre wywiadowcza miedzy nimi. *Sprawa tzw. Organizacji Toma, kierowanej przez oficera NSZ H.Jure ps."Tom" z którą mieli kontakty Wawrzykowski i Kołaciński inni oficerowie NSZ, a której to grupa miała kontakty nie tylko z agendami RSHA, nie tylko była zaangarzowana w walke z PPR/AL ale również brała udział w likwidowaniu członków SL/BCH,AK czy nawet NSZ. *Sprawa Narodowej Organizacji Radykalnej i Brohwicza,dosyc tajemnicza postać Brohwicza sympatyka NSDAP,który pisywał do Falangi,a w 1938 został z pomoca B.Piaseckiego aresztowany jako agent niemiecki, w 1939 roku pojawia sie podczas tworzenia za zgodą Niemców Narodowej Organizacji Radykalnej,którą tworzą min. b.falangiści i przedwojenni narodowi-socjaliści np.Cechy,Świetlicki,germanofil Studnicki czy kś.Trzeciak( ci ostatni wystepują po tzw. pogromie wielkanocnym).Losy Brohwicza są ciekawe ,zostaje agentem Gestapo i redaktorem gadzinówki,denuncjuje B.Piaseckiego( który nie wiadomo czy miał coś z NOR wspólnego czy nie) gestapowcom, po likwidacji przez Gestapo NOR i egzekucji niektórych jej przywódców w 1940 roku sam Brohwicz ginie zasztyletowany w Warszawie ( są przypuszczenia że przez członków Konfederacji Narodu) w 1940 lub 41 roku Zresztą jest więcej spraw ciemnych, już innego kalibru zdrady narodowej podsycanej separatyzmem np Gryf Kaszubski bardzo ciężkie straty ponosił w wyniku działalności podoficera SS i Policji o nazwisku Kassner-Kaszubowski,inny podoficer SS i policji który zajmował sie rozbijaniem siatek AK nosił nazwisko Kapp-Kapuściński,Konfederacja Tatrzańska poniosła straty przez działalność agenta Gestapo Czubiaka (goralenvolkowca).Zresztą sprawa goralenvolk i kaschobenvolk które okazały się fiaskiem mimo garstki renegatów to inna sprawa.
 10. Krzysztof Kamil Baczyński

  W jakich akcjach bojowych brał udział? Dlaczego odszedł z bat. Zośka? Jakie funkcje pełnił w batalionach?
 11. A może coś wiadomo na temat Sądów Wojennych w powstaniu, w jednej z prac o powstaniu, niestety nie pamiętam której było wspomniane że w Śródmieściu żandarmeria AK zatrzymała volksdeutscha-konfidenta Gestapo, został aresztowany,postawiony przed sąd i skazany.
 12. Pluton egzekucyjny

  Podobno w hiszpańskiej armii jeszcze do lat 30 XX wieku,oficerowie którzy mieli wielkie zasługi a zostali skazani na śmierć mieli przywilej dowodzenia plutonem ekzekucyjnym,prawda-mit?
 13. Goralenvolk

  Co waszym zdaniem spowodowało że 20% górali przyjęło liste goralenvolk,dlaczego przedstawiciele znanych rodów góralskich poparli ten ruch, w przeciwieństwie do fiaska Kaschobenvolk?
 14. Czy jest jakiś zestaw miejsc w których Polacy dokonali pogromów Żydów po 1939
 15. Jest to chyba jedna z bardziej tajemniczych spraw,min wspominał o niej płk.Rzepecki,doszło do niej w wyniku konfliktu miedzy BiP AK,kontrrwywiadem AK i pracownikami Delegatury.Zabici pracownicy BiP AK(MAKOWIECKI I WIDERSZAL) byli zwiazani ze Stronnictwem Demokratycznym,natomiast osoby które wydały rozkaz likwidacji były związane ze środowiskami narodowymi min. ONR czy FOP,a także z NOW np. Jamontt
 16. abp Oscar Romero

  Co sądzicie o tej tragicznej postaci ? Dlaczego Jan Paweł II zwalczał go ? Dlaczego w kościele rzymsko-katolickim, zwłaszcza w Watykanie jest taka silna opozycja przeciwna uczynieniu go błogosławionym a potem świętym? Mimo że w Salwadorze wierni uwazają go za swiętego.
 17. Warto podyskutować o losach ludzi lewicy w powstaniu,jest to o tyle ciekaw że było to spore grono nie tylko skupione w oddziały Bojowe ale również indywidualnie.Ludzi o pogladach lewicowych można było spotkać np. w harcerskich batalionach Zośka,Parasol ,Wigry.Zwarte oddziały to np. 104 Kompania Zwiazku Syndykalistów Polskich,Batalion im.Czwartaków AL,Brygada PLAN wchodząca w skład PAL.Warto pamietać o K.Pużaku działaczu PPS-WRN,czołowej postaci Państwa Podziemnego,w czasie powstania dowódcy OW PPS,K.K Baczyński poeta,żołnierz AK był członkiem OMS "Spartakus" zwiazanej z PPS,z którą kontakty utzymywali bracia Wutte żołnierze bat.Zośka,oraz również żołnierz tego oddziału Romocki ps.Bonawentura,utrzymywano również stare kontakty z ludźmi z PLAN.
 18. Leon Lipski

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Lipski Mało znana postać,a rodzina Lipskich była znacząca dla ruchu komunistycznego w Polsce w latach II RP.Wszyscy oni zapłacili wysoką cene za sprzeciw wobec stalinizacji KPP a potem PPR
 19. Metoda noszenia broni bocznej przez oficerów niemieckich była inna niż w większości armii, po lewej stronie,magazynkem do przodu,skąd taki orginalny sposób noszenia broni bocznej?
 20. Waisberg-Cybulski który poznał metody obu formacji a więc Gestapo i NKWD uważał że Gestapo było bardziej brutalne,stawiało na szybkie wydobycie zeznań,podczasw gdy NKWD było gotowe czekać na zeznania nawet miesiąc i obrabiało delikwenta tak by prezeżył,Gestapowcy starali się wydobć je w ciągu najwyżej kilku dni.Czym podyktowane były te ruznice w działaniu.Co ciekawe w NKWD za zmarłego podczas przesłuchań można było ponieść kare jako za sabotarz,Gestapo nie karało za takie "wypadki".
 21. Chodzi mi o KPW który wykonywano z Żelaznego Krzyża,czy była to inicjatywa oddolna czy ktoś je przyznawał?Za co były przyznawane,ile ich przyznano?
 22. Wiadomo wiele o jego osiągnięciach członek Polskiej Partii Socjalistycznej-FR,ZWC,legionista.Współtwórca konspiracji SZP w 1939,więzień NKWD. Mam jednak pytanie o jego związki z masonerią do którego rytu należał czy do lewicującego-liberalnego francuskiego czy do konserwatywnego szkockiego? Był również kapłanem kościoła liberalno-katolickiego, co to była za wspólnota wyznaniowa ? Czy miał jakies problemy z powodu swoich poglądów. Na marginesie był przyjecielem K.Pużaka.
 23. Mam pytanie jak to się stało że płk."Radosław" i jego część ludzi przeszło na Mokotów, a część została pod d-ctwem kpt. "Jerzego" na Czerniakowie.Jakie były tego przyczyny.Czy była to samowolna decyzja ?
 24. Skąd wśród Polaków takie serwilistyczne nastawienie do USA a jednocześnie ślepa nienawiść do Rosji? "osioł trojański USA" ?? 51 stan ??
 25. Zamachy na Stalina

  Czytając pare opracowań natrafiłem na informacje o akcji Zeppelin i Zeppelin II która min. miała na celu likwidacje Stalina,miała tego dokonać grupa przeszkolonych przez Abwehre w 1942 roku składająca się z Rosjan,informacje o Stalinie dostarczał pracujący w ambasadzie Bułgarii agent SD(RSHA).Czemu zamachy na Stalina nie udawały się czy Stalin był lepiej pilnowany niż Hitler?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.