Jump to content

drogosław

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About drogosław

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 1. Witam, Pytanie nietypowe. Czy ma ktoś w swoich zbiorach zdjęcia Zakładów Montażowych Fiata? Zakłady te mieściły się przy Sapieżyńskiej i walczyła tam min. Zośka.
 2. Przebicie do Śródmieścia

  Faktycznie, nigdy nie pomyślałem, że grupa ta nazywała się Odziałem Dyspozycyjnym A. W literaturze lub innych artykułach co i rusz spotykam nazwę "Kolegium A". Swoją drogą Bratny nazywa ich Grupa Dyspozycyjna A. Co się tyczy tematu to mam pytanie, czy biblioteka Pałacu Zamojskich to Pałac Błękitny? Właśnie przejrzałem min "wspomnienia żołnierzy batalionu Zośka", Batalion Zośka Anny Borkiewicz Celińskiej oraz wspomnianego Stanisława Likiernika "Diabelne szczęście czy palec Boży". Wszędzie wspomina się, że powstańcy schronili się w budynku biblioteki Zamojskich z tymże u Borkiewicz Celińskiej dom ten na mapce został oznaczony mniej więcej w miejscu wspomnianego budynku mieszkalnego. Czyżby to jeden i ten sam budynek? Gdzie mieściła się biblioteka Zamojskich?
 3. Przebicie do Śródmieścia

  Też uczestniczyłem w tej dyskusji tylko jako czytelnik Pamiętam jednak, że: 1. Budunek ten był naturalnym schronieniem ponieważ był on położony bezpośrednio na zapleczu kościoła św. Antoniego. Jak wiemy z opisów żyjących uczestników wybiegli oni przez zachrystię kościoła, przebiegli jakieś ogródki księżowskie i wbiegli do piwnic budynku. Jakiś czas temu byłem w Warszawie aby zweryfikować te informacje w "terenie". rzeczywiście gdyby powstańcy udali się do Pałacu Zamojskich to raczej nie przebiegali by przez ogródek za kościołem tylko musieliby skręcić od razu w prawo przebiegając przez alejkę parkową. Jeżeli ktoś jest z Warszawy proszę mnie poprawić jeśli się mylę. 2. W wspomnianej dyskusji na forum MW ktoś zamieścił zdjęcie "tego budynku" z galerii zdjęć Warszawa ostatnie spojrzenie. Budynek ten był w kształcie litery "L". Jedna część budynku wychodziła (okna piwnic) na alejkę parkową za którą jest świątynia sybilii. Ten szczegół przytaczany jest w relacjach uczestników, którzy pamiętają, że ta świątynia położona była ok 50 metrów od piwnic. O ile pamiętam Pałac Zamojskich tego kryterium nie spełnia, natomiast budynek w którym dzisiaj jest jakaś szkoła tak. 3. Któryś z forumowiczów miał kontakt z panem Stanisławem Likiernikiem (uczestnikiem akcji, pierwowzorem jednego z bohaterów Kolumbów, żołnierzem Kolegium A), który po zapoznaniu z całą dyskusją stwierdził, że na pewno był to wspomniany budynek mieszkalny. Dlaczego więc w większości publikacji na ten temat powtarzana jest wersja, że był to Pałac Zamojskich? Może jednak tam?
 4. Przebicie do Śródmieścia

  Czy na pewno grupa z Zośki podczas przebicia do śródmieścia ukrywała się w piwnicach pałacu Zamojskich? Pamiętam z faorum Muzeum Powstania Warszawskiego, że budynek ten zlokalizowano jako budynek mieszkalny bezpośrednio za kościołem Św. Antoniego. Dziś w tamtym miejscu stoi przedszkole lub szkoła. Jeżeli tak to zmieni to całkowicie kierunek przejścia (przeniknięcia) tej grupy przez ogród saski.
 5. Najlepszy oddział Powstania Warszawskiego

  A więc mamy zadanie domowe na święta. Spróbuję coś poczytać o Baszcie i walkach na Mokotowie.
 6. Najlepiej przeprowadzone akcje podziemia

  Specjalna Akcja Bojowa Weffels.
 7. Najlepszy oddział Powstania Warszawskiego

  Moim zdaniem sam Wachnowski docenił niektóre oddziały wybierając te najlepsze do szturmu w celu przebicia górą do śródmieścia. I tak ważną rolę w tej akcji spełniły kompanie Zośki a w tym Kolegium A oraz żołnierze ze zgrupowania Trzaski. Nie należy zapominać o oddziałach Sosny (choć w tym przypadku w wyniku "spóźnienia" na pozycje wyjściowe powstało wiele kontrowersji). Generalnie sosna bronił tzw. przedmurza starówki gdzie niemalże do samej ewakuacji załogi starego miasta niemcy mieli bardzo małe sukcesy terenowe. Czata49 a w nim Miotła - popieram. Baszta? Poczytam bo szczerze stosunkowo mało o tym wiem.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.