Jump to content

LordHector

Użytkownicy
 • Content count

  155
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by LordHector

 1. Karol Wielki (franc. Charlemagne) (ur. 2 kwietnia 742 r. - zm. 28 stycznia 814 r.) - największy władca średniowiecznej Europy, z dynastii Karolingów. Był królem Franków od 768 roku. W 800 roku został cesarzem. Jego ojcem był Pepin Mały zwany również Krótkim. Matka Berta c. Heriberta hr. Laonu.Ocena panowania Jest on powszechnie uznawany za najwybitniejszego władcę frankijskiego państwa. W średniowieczu stanowił wzór idealnego władcy, rycerza i gospodarza. Był również świetnym politykiem i wodzem oraz znakomitym mecenasem nauki i kultury. Na swój dwór sprowadził wielu wybitnych uczonych ówczesnych czasów, między innymi Alkuina z Yorku czy też Einharda. Już jemu współcześni w uznaniu jego zasług nadali mu przydomek Wielkiego, zaś w językach słowiańskich jego imię stało się synonimem godności królewskiej. Jego rozumienie władzy królewskiej i powinności władcy w stosunku do Kościoła sprawiły znaczne zacieśnienie więzów łączących państwo i Kościół. Karol Wielki za swój obowiązek uważał walkę z poganami i niewiernymi, a także umacnianie wiary chrześcijańskiej. Antypapież Paschalis III doceniając pobożność i wkład Karola w rozwój Kościoła i Państwa Kościelnego, kanonizował go w 1165 roku. Kanonizacja nie została jednak uznana przez Kościół katolicki, ale nie stanowiło to przeszkody w szerzeniu się lokalnych kultów władcy. Pamięć o Karolu Wielkim jest wciąż żywa. Jeszcze nie tak dawno toczono dysputy próbujące ustalić, jakiej był on narodowości: francuskiej czy niemieckiej? Dziś spór ten nie ma już znaczenia. Karol jako twórca uniwersalistycznego państwa, inicjator idei jedności europejskiej, może być śmiało nazywany ojcem Europy i stawiany, obok późniejszego cesarza Ottona III, w rzędzie patronów Wspólnoty Europejskiej. A co wy onim sądzicie ?
 2. W okresie międzywojennym Hitler zażądał zgody Polski na przyłączenie do Niemiec Wolnego miasta Gdańska. Czy gdyby Polska przystała na taki układ , doszło bo do wojny, jeżeli tak to pózniej czy wcześniej niż we wrześniu??
 3. Obóz w Magadanie

  Obóz w Magadanie - był to cały osobny obóz zamieszkały przez kaleki bez rąk i nóg. Wszyscy zostali kalekami wskutek odmrożeń w kopalniach. Nawet kalecy bez obu rąk wykonywali pracę przy przetaczaniu nogami ogromnych kloców drewna. Inni bez nóg rąbali drewno na opał. To przykład obozu jedynie dla inwalid. Panowałtu oktrutny terror. Jeżeli ktośzna podobne obozy lub wie coś więcej na temat tego obozu w Magadanie prosiłbym o wypowiedzenie się w tym temacie.
 4. Chciałym zwrócić uwagę na bohaterski wyczyn Polakó we wrześniu 1939 r. Polacy zostali 1 września zatakowani przez Niemcy, 17 września przez ZSRR, mimo obiecanej pomocy przez Francje i Wielką Brytanie Polska musialą walczyć sama. Polska stawiała opór przez miesiąc. Natomiast gdy Francja została zaatakowana przez Niemcy, Francja ostałą pomoc i Polski i Wielkiej Brytani, była lepiej uzbrojona niż Polska Francja. Mimo to, Francja skapitulowała wcześniej to świadczy o woli walki Polaków. Warto też podkreślić, że Niemcy po walce z Polską poniosły ogromne straty, natomiast po walce z Francją straty nie były tak widoczne.
 5. Liga Narodów

  Z mocarstw tylko Stany Zjednoczone nie weszły w skłąd Ligi Narodów.
 6. Katarzyna II Wielka

  Tego nie powiedziałem, ja tylko uwarzam, że nawet gdyby Polacy niesprzeciwli się Katarzynie II to tylko kewstią czasu byłby zabór.
 7. Poco takie banalne pytanie zadajesz, oczywiście, że historia była, jest i bedzie potrzebna
 8. Liga Narodów

  Liga Narodów niespełniła pokładanych w nich nadzieji, działała zbyt miękko, brakowało odwagi, być może mocarstwa obawiały się kolejnej wojny.
 9. Plan Schlieffena

  Plan Schlieffena wydawał się dobrym planem, jednak nie wypalił. Ja osobiście uwarzam, że najpierw niemcy powinnły zająć pobrzeża kanału La Manche, nastepnie możliwy byłby masz w głąb Francji.
 10. Katarzyna II Wielka

  Skąd masz taką pewność, bo mi się niechcę wierzyć w takie bajki
 11. Katarzyna II Wielka

  Może i jest dla nas Polaków synoniem zła tak jak powiedziałeś, ale warto zaznaczyć, że była zdecydowana i aktywna w swojej polityce.
 12. Joanna d'Arc

  Nie wierzę, ale karzy ma swoje zdanie na ten temat Tutaj masz absolutną rację i podzielam twoją opinię
 13. Kusza vs Łuk

  Czy kusza czy łuk to zalezy w głównej mierze od taktyki
 14. Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

  Według mnie Oktawian August, głównie za powiększenie państwa i za Pax Augusta
 15. Przedterminowe wybory - jesień 2006?

  Tak, ale jeżeli po wyborach sytuacja się nie poprawi i nadal będzie tak samo to co ? Kolejne wybory ? To się chyba mija z celem :?
 16. A ja z przyjemnością go obejrzę, bo jeżeli będzie ta część tak ciekawa jak 1 to będzie miło i przyjemnie
 17. Najlepszy program informacyjny

  Na jakiej podstawie tak sądzisz, bo zaciekawiłeś mnie tą wypowiedzią. :?:
 18. Przedterminowe wybory - jesień 2006?

  Ja nie jestem za przedterminowymi wyborami, niezapominajmy, że na kampanie wyborczą i różnego rodzaju bilboardy pójdzie kupa kasy. Kogo kasy ? Jak to kogo oczywiście, że naszej.
 19. Najlepszy program informacyjny

  A jak dla mnie najlepszym programem informacyjnym jest Kurier, jest on nie tylko ciekawy, ale bardzo często również nadawany. Na drugim miejscu plasują się u mnie Wiadomości
 20. Ulubione polskie miasto

  Jak dla mnie tym miastem jest Kraków, a nie Warszawa. Uwarzam, że Kraków jest miastem nie tylko piękniejszym od Warszawy, ale to właśnie Kraków powinien być stolicą Polski 8)
 21. Miss World 2006

  Jak się okazał Czeszka wygrała i ja jestem z tego powdu zadowolony, według mnie nie było ładniejsze od niej
 22. A ja przeciwnie do ciebie, gdy obejrzałem tego Voghta w roli głównej kilka razy to skończyłem oglądać ten film, uwarzam, że ten człowiek nie pasował do tej roli i, że ten film był nudny w porównaniu do ,,Karol - człowiek, który został Papieżem"
 23. Ludzie, którzy najbardziej wpłynęli na losy świata

  Moja lista : 1. Jezus Chrystus 2. Mieszko I 3. Napoleon Bonaparte 4. Katarzyna II 5. Włodzimierz Lenin 6. Adolf Hitler 7. Józef Stalin
 24. Jeżeli u mnie tez ak bedzie to jestem trochę załamany, bo wolałbym oddzielnie wtedy mam jakieś szansę, a tak nawet się chyba nie podejme udziału
 25. Ja ten filmik oglądałem pare miesięcy temu, ale muszę przyznać, że bardzo ciekawy i ładny. Mi się podobał
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.