Jump to content

Gnome

Przyjaciel
 • Content count

  2,126
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Gnome

 1. Gen. Felicjan Sławoj Składkowski ostatni premier II RP, człowiek którego wielu kojarzy głównie se tzw. "sławojkami", jednak jest to postać która bez wątpienia zasługuje na więcej uwagi. Tak więc zapraszam do prezentowania swoich opinii na jego temat.
 2. Oliver Cromwell - ocena

  Jakie jest Wasze zdanie na temat tego bez wątpienia wielkiego ale kontrowersyjnego człowieka?
 3. Tak jak w tytule, temat dotyczący Wielkiego Kryzysu, przyczyny, przebieg, koncepcje wyjścia z zapaści, metody jakie starano się zastosować aby tego dokonać. Zapraszam do dyskusji.
 4. Co tu ukrywać temat podpatrzony w innych działach (mam nadzieję, że nikt nie będzie mnie ścigał za łamanie praw autorskich ) Tak więc jeżeli przeczytaliście jakąś wartościową książkę dotyczącą II RP, podzielcie się wrażeniami, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące takowych książek ten temat jest właśnie do ich zadawania. Na początek podręcznik, który warto przeczytać: Czesław Brzoza i Andrzej Leon Sowa - Historia Polski 1918-1945 (w tym dziale interesuje nas część napisana przez prof. Brzozę, chociaż część dotycząca lat wojny i okupacji dr hab. Sowy jest również godna polecenia)
 5. Skoro chcecie dyskutować na ten temat to macie miejsce w którym, możecie robić to do woli, pozwoliłem sobie zamieścić kilka cytatów z innego tematu abyście mogli kontynuować dyskusję. Marcnow92 Tofik Marcnow92 Tofik Hauer (tego postu już nie znajdziecie na Forum, ale Tofik potwierdzi jego autentyczność Tofik Tak więc zapraszam do kontynuowania dyskusji tutaj.
 6. Zawsze sądziłem, że ustalenie takiej cezury jest jednoznaczne, jednak pod wpływem dyskusji w innym temacie, postanowiłem założyć ten temat. Tak więc od kiedy Waszym zdaniem można mówić o komunizmie w Rosji? Zapraszam do dyskusji. Małe wprowadzenie: Zapraszam do dyskusji.
 7. Jeszcze przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego w Austrii pojawiły się koncepcje połączenia z Niemcami, czczemu oczywiście sprzeciwiły się mocarstwa, jednak przez cały okres międzywojenny kwestia ta pozostawała żywa, ostatecznie jak wiadomo została zrealizowana 12 marca 1938 r. kiedy to wojska niemieckie wkroczyły na teren Austrii. Temat w którym można pisać o przyczynach dążenia do Anschlussu, tak ze strony Austrii jak i Niemiec, próbach jego realizacji jak i ostatecznych skutkach jakie przyniósł. Zapraszam do dyskusji.
 8. Z każdą epoką wiążą się jakieś zabawne anegdoty, śmieszne wydarzenia czy też żarty, nie inaczej jest i z II RP, ten temat jest właśnie po to aby o nich pisać. Na początek coś co jest aktualne chyba do dzisiaj :wink: Jakie są dwa sposoby dzięki, którym Polacy mogą liczyć na sukces? Sposób naturalny - Pan Bóg się nad nami zlituje. Sposób cudowny - Polacy sami coś zrobią. Zapraszam do kontynuowania tematu i fajnie by było aby każdy wypisywał po jednej anegdotce, aby na dłużej ich starczyło.
 9. Wojna o której mowa, była jedną z największych i najbardziej krwawych w Ameryce Łacińskiej od uzyskania niepodległości. Kosztowała życie ponad 100 tys. osób. Ponieważ toczyła się na terenach bardzo słabo zaludnionych, pociągnęła za sobą niewielkie straty ludności cywilnej, natomiast ofiarami byli żołnierze, młodzi ludzi z poboru. Wiesław Dobrzycki, Historia stosunków międzynarodowych w czasach nowożytnych 1815-1945, s. 468 No właśnie o cóż toczyła się ta wojna na słabo zaludnionych terenach, co było jej przyczyną, kto w niej walczył i jakie metody w niej stosowano no i oczywiście jak się zakończyła. Zapraszam do dyskusji.
 10. Czytając różne podręczniki bądź prace dotyczące czasów okupacji spotykałem się z Narodowymi Siłami Zbrojnymi co sądzicie o tej formacji, jak odnosicie się do zachowania żołnierzy NSZ w ostatnim okresie wojny?
 11. No właśnie reforma walutowa, niby w szkołach uczy się, że była ona przeprowadzona wzorowo, ale nie zwraca się uwagi na to czy faktycznie tak było, tak więc czy waszym zdaniem była ona wzorowa czy też możne jednak pominięto w niej pewne elementy co potem doprowadziło to tzw. inflacji bilonowej? Zapraszam do prezentowania swoich opinii.
 12. Temat dotyczące agresji Włoskiej dokonanej na Etiopię (wtedy zwanej Abisynią) 3 października 1935 r., jakie skutki przyniosła w krótkiej jak i dłuższej perspektywie czasu?, jak zareagowały na nią inne państwa (należy przypomnieć, że oba kraje należały do Ligi Narodów), czy działania Ligi były dowodem, że większy może więcej?
 13. Józef Hieronim Retinger

  Jestem ciekaw co wiecie na temat tego bez wątpienia wyjątkowego człowieka, a jak to w takich wypadkach często bywa i dosyć kontrowersyjnej persony. Zapraszam do prezentowania swej wiedzy i opinii na temat Józefa Retingera.
 14. Marian Dąbrowski

  Marian Dąbrowski czyli polski Wiliam Randolph Hearst, twórca najpotężniejszego koncernu prasowego w Polsce międzywojennej 'Pałacu Prasy'. Słyszeliście o nim, może ktoś miał styczność np. z Ilustrowanym Kuryerem Codziennym, jakie jest Wasze zdanie na jego temat, czy gdyby nie wybuch wojny jego koncern miał szanse na jeszcze większy rozwój? Zapraszam do prezentowania swoich poglądów.
 15. Czytał ktoś Hłaskę?? Jeżeli tak to jak podobają się Wam jego książki, szczególnie Piękni dwudziestoletni. Ja osobiści nie mogłem sie od niej oderwać (nawet na lekcji matmy ją czytałem, no i teraz nie mam pojęcia o rachunku prawdopodobieństwa Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych polskich prozaików. A jak odnosicie się do jego życia w a szczególności dosyć zagadkowego samobójstwa?
 16. Jak sądzie, jakie błędy popełniliśmy (władze Galicji) w odniesieniu do ludności Ukraińskiej i czy gdybyśmy postępowali inaczej nasze stosunki z Ukraińcami układałaby się inaczej w późniejszym okresie?
 17. Allo Allo

  Tak mi przyszło na myśl, że skoro wszyscy tak lubimy ten serial (wnoszę po komentarzach w Halo Hans) to wypadałoby założyć o nim temat. Tak więc poza tym, że wszyscy go kochamy (no chyba, że są tacy co go nie lubią, ale errare humanum est ) jakie są Wasze ulubione scenki, gagi, postacie z tego kultowego serialu?
 18. Stanisław Mikołajczyk

  Postać wielce kontrowersyjna (przynajmniej jak dla mnie) tak więc jestem bardzo ciekaw Waszych opinii na jego temat. Zapraszam do dyskusji.
 19. Reforma jędrzejewiczowska jakie jest wasze zdanie na jej temat. Zapraszam do dyskusji.
 20. Jako, że chyba nie ma takiego tematu, wypadałoby go założyć ostatecznie tereny, które znalazły się pod zaborami były wybitnie rolnicze, więc kwestia uwłaszczenia była jedną z najistotniejszych spraw dla "zwykłych" ludzi. Temat rzeka, więc można pisać o wszystkim co jest związane z szeroko pojętym uwłaszczeniem: plany, realizacja no i oczywiście efekty tego procesu. Ja zacznę trochę przekornie, a mianowicie chciałbym zauważyć, że uwłaszczenie w początkowym stadium spowodowało znaczne pogorszenie sytuacji byłego chłopa pańszczyźnianego (zabór austriacki i rosyjski), ponieważ nie potrafi on sobie poradzić w nowej sytuacji gospodarczej, dawniej miał zapewnioną minimalne, ale zawsze, środki egzystencji, a w zderzeniu z twardymi realiami rynku często "przegrywał", no ale jak to się mawia co nas nie zabije to nas wzmocni. Zapraszam do dyskusji.
 21. Ku swemu zdziwieniu nie znalazłem takowego tematu więc zakładam. Tak więc jakie były jej przyczyny, jak wyglądał jej przebieg no i oczywiście jakie przyniosła skutki. Zapraszam do dyskusji.
 22. Wierzenia Słowian

  Temat dotyczący jak się pewnie domyślacie wszystkiego co związane z tą kwestią (bogowie, obrzędy, życie pozagrobowe itp.) No właśnie co wiecie na temat wierzeń naszych (przynajmniej znaczniej części z nas) przodków. Niby się tym kiedyś trochę interesowałem, ale chyba z lenistwa nigdy nie wiedziałem o tym zbyt wiele więc mam nadzieję, że chociaż teraz się dowiem się czegoś ciekawego. Zapraszam do swobodnej wymiany myśli.
 23. Jak wiadomo relacje Państwo-Kościół opierały się Konkordacie z 1925 r.: Tekst Konkordatu Tak więc jak oceniacie sam Konkordat, oraz role jaką odgrywał KK w okresie II RP.
 24. Jestem ciekaw jak u Was z wiedzą dotyczącą roli kobiet we władzach poszczególnych stronnictw w okresie II RP. Wiecie coś na ten temat?, jeżeli tak to napiszcie z jaką partią były związane, jakie stanowiska piastowały i jak przebiegała ich kariera. Zapraszam do prezentowania swej wiedzy na ten temat.
 25. Temat dotyczący ultimatum jakie wystosowaliśmy 2 X 1938 r. do rządu Czechosłowacji domagając się zwrotu Śląska Zaolziańskiego. Jak sądzicie czy wystosowanie w tym momencie takiego ultimatum posłużyło Polsce (chcieliśmy w ten sposób podkreślić naszą mocarstwowość po tym jak nas nie zaproszono do Monachium), czy wręcz odwrotnie, przyczyniło się do pogorszenia naszej pozycji na arenie międzynarodowej? Moim zdaniem zaolziańska część Śląska Cieszyńskiego (bądź Austriackiego, jak czasami się go nazywa) bezapelacyjnie należała się Polsce (wystarczy spojrzeć na skład etniczny) jednak po konferencji w Spa i zrezygnowaniu z plebiscytu na rzecz decyzji mocarstw (niekorzystnej dla Polski, pozostawiające całe Zagłębie Karwińskie po stronie Czeskiej) nie powinniśmy akurat w takim momencie (2 X 1938 r.) występować z takim ultimatum ponieważ posłużyło to potem politykom (szczególnie francuskim) do ataków na Polskę, które służyły odwróceniu uwagi opinii publicznych od ich własnego udziału w rozbiorze Czechosłowacji, poza tym nasza decyzja legitymizowała politykę faktów dokonanych Adolfa H.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.