Jump to content

DiDA

Użytkownicy
  • Content count

    3
  • Joined

  • Last visited

About DiDA

  1. Witam. Niedawno wyczytałem, że "Chirurdzy rzymscy przeprowadzali operacje prawie tak samo, jak robi się to dziś", ale to dosyć ogólne. Interesuje mnie, czy w starożytności, obojętnie, w jakiej kulturze, stosowano takie skomplikowane zabiegi, jak np. przetaczanie krwi lub inne. Będę wdzięczny, jeśli ktoś, obok podania informacji o danym zabiegu podał również źródło takiej informacji. Pozdrawiam serdecznie:).
  2. Cytat z Wikipedii. Zastanawia mnie, jak wyglądały procedury sądowe stosowane w starożytnym Rzymie wobec osób oskarżonych i jak bardzo przypominają one sytuację w dzisiejszych sądach, które "pochodzą w prostej linii od organizacji sądownictwa w starożytnym Rzymie". W Dziejach Apostolskich 25:16 ( i kontekst) znalazłem ciekawe słowa: "Odpowiedziałem im, że nie ma u Rzymian zwyczaju wydawać jakiegoś człowieka na łaskę i niełaskę, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli twarzą w twarz i nie będzie miał sposobności obrony przed zarzutami" - prawo to wydaje się być dosyć sprawiedliwe, bo nie skazywało oskrażonego na niełaskę motłochu. Chciałem zapytać, jak wyglądały procedury sądowe stosowane wobec oskarżonych. Jestem pewien, że znacie więcej cennych informacji. Zapraszam do dyskusji.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.